Radost pro Pistoriuse, nezdar Isinbajevové
Jihoafrický sprinter Oscar Pistorius, jenž kvůli zdravotnímu postižení běhá s podkolenními protézami, měl jistou účast v týmu své země pro Tegu na 4x400 metrů. 24letá hvězda paralympijského sportu, jež sama sebe přezdívá „Blade runner“, však toužila i po individuálním startu na čtvrtce. Letos už proto absolvoval spousty pokusů o kýžený A limit světové asociace 45.25. V březnu si zaběhl na domácí půdě v Pretorii osobní rekord 45.61, potřeboval však lépe. Dorazil také na Zlatou tretru, ovšem slibně rozjetý závod nedotáhl v cílové rovince k lepšímu času, zůstalo u 46.19. Ti, kteří ho v Ostravě mohli poznat, ale zjistili, o jak sympatického, skromného atleta se jedná.
Pistorius na tiskovce před Zlatou tretrou
foto: www.graf.cz
Teď mohl Pistorius po skvělém osobáku 45.07 v italském přímořském městečku Lignanu přijímat gratulace, na svém webu tvrdí, že nemohl spát, protože jich do mobilu dostal na tři stovky. „Je to neskutečné… Mít v kapse áčko pro olympiádu v příštím roce. Díky vám všem za podporu!“ napsal si Pistorius na sociální síť Twitter. „Byl to závod snů,“ uvedl pro Reuters čtvrtkař, který si po kvalifikaci na nejbližší vrcholy do Tegu i Londýna nestojí špatně ani v aktuálních světových tabulkách, pouze čtrnáct zdravých soupeřů bylo letos rychlejší než Jihoafričan.
Letos si z MS handicapovaných atletů v novozélandském Christchurch odvezl Pistorius tři zlaté a jednu stříbrnou. Úsilí, aby se prosadil i mezi zdravými, musela nejdříve posvětit až mezinárodní sportovní arbitráž, protože IAAF tvrdila, že díky technickému vybavení získává výhodu. Enormní snaha na dráze i mimo ni se zúročila, byť pro Tegu za minutu dvanáct. Už dnes totiž jihoafrický svaz vydal předběžnou nominaci na MS. V seznamu týmu JAR nechybí mj. ani obhájkyně zlata z MS v Berlíně, půlkařka Caster Semenyaová, u níž se řešilo, zda je muž či žena (také její případ se řešil mimo stadiony).
Vraťme se ale k 22. ročníku mítinku v Lignanu, kde svůj druhý letošní start absolvovala Jelena Isinbajevová. Světová rekordmanka však na něj nebude vzpomínat v dobrém, skončila na své základní výšce 460 centimetrů, která by jí stačila k vítězství. To tak spadlo do klína Becky Holidayové, která zdolala stejně jako Mary Saxerová 440. Vedle obou Američanek startovala na mítinku dlouhá řada jejich krajanek a dalších zámořských atletů.
Z kvalitních výkonů je určitě třeba vypíchnout stovku Jamajčana Steva Mullingse, jenž se dokázal o dvě setiny dostat pod deset vteřin. Sprinterský kvartet USA v silném složení Kimmons, Rodgers, Gatlin, Dix o desetinu prolomil hranici 38 vteřin a vymazal o 43 setin dosavadní nejlepší světový čas Jamajčanů z dubna. Lepší než Asafa a spol. byl i výběr nazvaný All-Stars v sestavě Ndure, Mitchell, Dobson, Thompson (38.20). Hned pětice půlkařek pak prolomila respektovanou hranici dvou minut, přičemž prvenství vybojovala Američanka Morgan Ucenyová v osobním rekordu 1:58.37, čtvrt vteřiny za výkonem roku.
Výsledky jsou zde.
S využitím EME News a webu O. Pistoria