Ramzí a spol. definitivně potrestáni

Pětici sportovců, která se dopingově provinila na OH v Pekingu, včera udělil MOV sankce. Nejvýše postaveným provinilcem byl šampion na 1500 m Rašíd Ramzí.

Rodák z Maroka získal pro novou vlast Bahrajn první zlatou olympijskou medaili, když měl nejvíce sil ve finiši patnáctistovky. Jak se však ukázalo, pomohla mu k tomu mirCERA© (CERA), třetí generace erythropoetinu (EPO), látka zvyšující vytrvalost. Rašíd Ramzí tak musí vrátit medaili i diplom, olympijský výbor dále žádá světovou federaci IAAF o úpravu výsledků, a také případné další kroky.

Rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), které přišlo takřka na den po roce a čtvrt od samotného finálového závodu, vstoupilo nyní v platnost okamžitě. Definitivně se tak olympijským vítězem stává v původním pořadí druhý Asbel Kipruto Kiprop. Za Keňanem připadne stříbro Novozélanďanu Nicholasi Willisovi, novým medailistou se stává Francouz Mehdi Baala.
Mění se také medailové bilance OH v atletických disciplínách na čelních pozicích. Keňa se směnou zlata za stříbro vyrovnala v počtu šesti nejcennějších kovů Rusku a Jamajce. O pořadí mezi nimi rozhodují stříbrné, jichž mají východoafričtí běžci o jednu více než sprinterská velmoc. Keňané jsou tak třetí za Rusy, kteří získali o jedno druhé místo navrch. Polepšily si pochopitelně i další země, mimo České republiky, Bahrajn měl stejně jako my na 16. místě tuto jedinou zlatou medaili. Nový Zéland poskočil o tři pozice na dělenou jedenáctou, Francie na 27. V pořadí národů podle bodů do osmičky se pořadí vyjma Bahrajnu nezměnilo.

Stejný prostředek, tedy CERA alias vylepšené EPO, použili také další potrestaní sportovci – cyklisté Davide Rebellin (stříbrný) a Stefan Schumacher (13. místo), i další duo atletek. Řekyně Athanasia Tsoumelekaová skončila v chodeckém závodě na 20 km devátá, už v rozběhu vypadla chorvatská půlkařka Vanja Perišičová. Kosmetickou úpravu tak doznal výsledek české chodkyně Zuzany Schindlerové, která byla původně 27., po revizi jí tudíž patří 26. příčka.

Kompletní informace o kauzách najdete zde.

Dalšími dlouhotrvajícími olympijskými kauzami jsou kladiváři z Běloruska, stříbrný Vadim Děvjatovskij a bronzový Ivan Tichon. Ti se však ještě přou s MOV u Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne. Projednávání jejich kauz (atleti vystupují jednotlivě) bylo již podruhé odloženo, tentokrát na termín od 25. do 27. ledna 2010. Viz zde.