Rekordman Maslák chce zrychlit ještě letos
V sobotu tomu bude plných 33 let, kdy elitní český čtvrtkař Karel Kolář zužitkoval na HME ve Vídni svoji tehdejší formu a proměnil ji v nejcennější kov. Přestože měl za sebou velmi těžké kvalifikační boje, kdy při čtyřech drahách na oválu postupovali jen vítězové běhů a jeden další na čas, zvládl při třetí ostré čtvrtce v průběhu dvou dnů běžet na tehdejší poměry světový výkon 46.21. „Popravdě řečeno jsem to zprvu ani nezaznamenal. V konci jsem bojoval s kyslíkovým dluhem a navíc jsem asi 100 m před cílem dostal od soupeře loktem do žaludku, takže mi bylo trošku blbě. O tom času jsem se dověděl až od novináře, který na mě čekal po doběhu,“ zavzpomínal Kolář na dnešní tiskové konferenci organizované manažerskou skupinou TOP Athletics.
Lze jen spekulovat, jakého času by tehdy dosáhl při příznivé shodě okolností. Nebo kam by rekord posunul, kdyby měl příležitost častěji se dostat na dvousetmetrový ovál, který si vyzkoušel vždy jen při HME, neboť v tehdejším Československu tehdy bývaly jen velmi klopené 160ky a do zahraničí vyjma vrcholné soutěže nesměl vycestovat. I tak se však jeho výkon z Vídně stal metou, na niž následující generace českých sprinterů pohlížely pouze z povzdálí. Ani takoví rychlíci, jakými byli Jiří Mužík či Karel Bláha, se mu nepřiblížili více než na jedenáct, respektive osmnáct setin. Změnu přinesla až letošní halová sezona a výkony Pavla Masláka.
Pavel Maslák (uprostřed) ve společnosti Karla Koláře (vlevo) a svého trenéra Dalibora Kupky, foto: Aleš Gräf, www.graf.cz
Už vstup do sezony se svěřenci Dalibora Kupky povedl, když po rychlé testovací třístovce splnil hned při první příležitosti limit pro HMS v Istanbulu a své osobní maximum „pod střechou“ posunul na 46.60. O dva týdny později se v téže vídeňské hale už dostal rekordu na dostřel. Ani to však jeho tehdejšího držitele nijak výrazně nerozrušilo. „Říkal jsem si, že osm setin je pořád dost a poslední krůček bývá nejtěžší,“ svěřil se se svými týden starými úvahami Kolář, který v současnosti pracuje jako masér a atletický trenér.
Jenže Maslák se přes nástrahy „posledního kroku“ přenesl s nebývalou lehkostí hned na dalších závodech. Při sobotním mítinku v belgickém Gentu nejen že smazal zbývající rozdíl, navíc z rekordu ukrojil dalších sedm setin. „Že by mě to šokovalo, to se říct nedá, ale takhle výrazné zlepšení jsem nečekal,“ přiznal Maslák A protože s jídlem roste chuť, myslí bronzový medailista dvoustovky z loňského ME do 23 let na další posouvání svého maxima. „Věřím, že v mých silách je dostat se ještě letos pod hranici 46 vteřin,“ říká přesvědčeně.
Na možné rezervy upozorňuje i jeho kouč. „Všechny tři letošní závody běžel de facto sólo vepředu, hlídal si hlavně, aby nevytuhnul. Nikdo se na něj na poslední šedesátce necpal, což si myslím, že by ho donutilo ještě se zmáčknout,“ říká Dalibor Kupka a upozorňuje, že i jeho bývalí svěřenci Mužík s Bláhou dosáhli svých nejlepších výkonů v kvalitních závodech, při nichž se měli za kým vytáhnout.
Halové mistrovství světa, které se koná za necelé tři týdny v tureckém Istanbulu, by mohlo být takovou příležitostí. Maslák na něj rozhodně nepojede v roli nějakého outsidera, vždyť mu v redukovaných tabulkách náleží osmé místo na světě. „Pokud Pavlovi vydrží zdraví, mohlo by to tam být z jeho strany hodně dobré. Ale jestli má šanci se dostat do finále? To těžko říct. Rozběh a semifinále jsou v jednom dnu, s čímž nemá zkušenost. Záležet bude také na tom, jaké mu budou v rozlosování přiděleny dráhy, a to je o štěstí,“ přemítá Kupka, který se po náročném závodním programu posledních týdnů rozhodl naordinovat svému svěřenci tréninkový minicyklus, v jehož rámci se na víkendovém HMČR popere se soupeři na hladké šedesátce. „Konkurence bude velká, ale nějakou medaili chci,“ říká odhodlaně Maslák.
Na kratší tratě se chtějí s trenérem zaměřit i v letní sezoně. „Nějakou čtvrtku asi poběží, možná ji zařadíme i pro mistrovství Evropy v Helsinkách, ale hlavně chceme dál pracovat na rozvíjení rychlosti. Plnou specializaci na čtvrtku i v létě plánujeme až tak za dva tři roky,“ prohlásil Kupka s tím, že kartami může zamíchat Pavlův výsledek na HMS. „Pokud tam nějak výrazně uspěje, možná to ještě přehodnotíme,“ dodal kouč.
Ať tak či tak, čekají na Masláka další rekordní výzvy. Vloni mu jen těsně uniklo národní maximum na dvoustovce, kterou plánuje běžet mj. na olympiádě, co se týče venkovní čtvrtky, té zatím vládne čas 45.77, jímž Kolář vybojoval stříbro na pražském ME 1978. A protože se Pavel chce věnovat rychlosti, nemusel by být nereálný ani jeho útok na rekordní čas Jana Veleby v běhu na 100 m. Že by se cítil na kompletní sprinterskou sbírku? „Upřímně řečeno, minimálně na jeden z těch výkonů si zatím netroufám. Mám na mysli halovou dvoustovku Radka Zachovala (20.69), kterou považuju za jeden z nejkvalitnějších národních rekordů vůbec,“ skládá poklonu svému předchůdci ve skupině Dalibora Kupky.