Rekordně početná, ale i ambiciózní „výprava“
„Naší snahou bylo, aby atmosféru velké akce doma okusilo co nejvíce konkurenceschopných závodníků,“ vysvětluje šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák pozici Českého atletického svazu při tvorbě nominačních kritérií, která mimo jiné umožňují plnit ještě v neděli 1. března, kdy už se musí odeslat přihláška do systému evropské asociace. „Jen pro zajímavost jsem si spočítal, že s limity do Göteborgu by byla výprava poloviční. Ale proč by nemohl šampionát nastartovat jeho účastníky, aby příště byla výprava podobně početná?“ řečnicky se ptá hlavní kouč.
Dvořák jako bývalý elitní vícebojař přiznává, že malinko závidí svým následovníkům a „svěřencům“ možnost představit se na velké soutěži domácímu publiku, jeho první reakce na otázku, že si to nebude moci užít jako závodník, však zní: „Já si to užiju teď!“ A není důvod mu nevěřit. Řada reprezentantů figuruje vysoko v evropských tabulkách a ti zkušenější už prokázali, že při vrcholech dokáží předvést výkony lepší, než s jakými vstupují do bojů na šampionátu.
Maslák: Jen ti novináři jsou víc hladoví
Vlastně do obou skupin patří Pavel Maslák, suverénní lídr sezony, který však dokáže v pravou chvíli lámat i národní rekordy. Na čele evropských tabulek figuruje před týmovým kolegou Janem Tesařem a přes svůj věk (minulou sobotu mu bylo stále teprve 24 let) už v Praze navazuje na titul ze čtyřstovky z před dvou let v Göteborgu.
A nikterak se svým cílem netají. „Chci obhájit tu „jedničku“,“ říká stručně a jasně svěřenec Dalibora Kupky. „Když se nepovede zlatá, budu trochu zklamaný, ale budu rád za každou jinou medaili. Abych to ale upřesnil, chci dvě medaile, i se štafetou,“ dodává Pavel směrem ke kolegům čtvrtkařům, kteří skvělým představením na republice naznačili, že budou i společně adepty na cenný kov.
Největší obavu má Maslák o zdraví, zejména z viróz a podobných onemocnění. „Nechodím raději ani po Praze,“ tvrdí s tím, že jednu z mála výjimek udělal při dnešní cestě na tiskovku. „Jinak nervozita u mě ani moc nestoupá. Že je to doma, je víc hec, víc starostí se sháněním lístků a novináři jsou víc hladoví po informacích,“ pobaví přítomné zástupce médií.
Klučinová: Nervozita stoupá
Skromnější, alespoň tedy navenek, zůstává se svými cíli vícebojařka Eliška Klučinová. „Já ani nevím přesně, kolikátá jsem v tabulkách… Pátá? Navíc ty největší favoritky podle mě ještě nezávodily,“ upozorňuje členka skupiny Františka Ptáčníka na zkreslující faktor statistik.
Nadto si odbude závodnice na velkém šampionátu v hale premiéru. Zatím se totiž vždy soustředila především na léto, kde se může opřít o svou silnou disciplínu oštěp a už třikrát také vylepšila národní rekord v sedmiboji. Pod střechou se zatím nominovala pouze do Paříže na „Evropu“ před čtyřmi lety, ale nakonec kvůli zdravotním potížím do pětiboje neodstartovala.
Snad i proto si své ambice schovává pro sebe a atmosféru na sebe nechce nechat působit předčasně. „Nejsme ještě na hotelu a ani halu jsme neviděli. Ale nervozita stoupá,“ přiznává Eliška. Na druhou stranu říká: „Je to motivace ukázat před domácím publikem, co umíme.“
Rekordní čísla, zajímavost o dráze a jeden velký tým
Český tým díky mírnějším výkonnostním kritériím narostl do rekordního počtu 44 atletů, přičemž teoreticky to ještě nemusí být konečný údaj, prakticky ale už existuje minimum závodů, kde by se dal limit splnit. Podobně se očekává historické číslo všech účastníků, kde prozatím historickým statistikám vládne Birmingham 2007 s 580 závodníky. Ředitel ČAS František Fojt však předpokládá, že i přes pokles z 650 předběžně přihlášených by mělo konečné číslo přesáhnout šest stovek startujících.
Ti po mítincích „Světových rekordmanů“ a „Praha Indoor“ otestují O2 arenu poprvé při vícedenní soutěži. Dráha, na které se odehrají souboje o evropské pocty, musí pochopitelně vždy být znovu na místě sestavována. „Pokud se ale rozloží a složí, nebo i jen přelajnuje, musí dostat nový certifikát od IAAF. Jinak by zde nemohly být uznány žádné rekordy,“ upozorňuje Fojt na jeden z důvodů, proč se dráha staví již s týdenním předstihem.
O příštím prodlouženém víkendu poznáme, zda letošní sestavení dráhy – obrazně řečeno – sedne českým atletům. Jisté je, že ač jde o šampionát doma, tým čeká sraz i společné bydlení na hotelu. „Věřím, že budeme tým a povzbuzovat se navzájem,“ říká šéftrenér a nezapomíná ani na tribuny plné domácích. „A protože je „Fanoušek součástí týmu“, budeme velký tým,“ uzavírá v narážce na kampaň šampionátu.
Další čísla k HME:
- 380 akreditovaných novinářů, vedle České televize 3 další TV štáby a 26 komentátorských pozic
- 100 rozhodčích, z toho: 70 domácích, každá disciplína 1 mezinárodní, plus jury
- 1500, tolik stojí v USD nutná certifikace dráhy od IAAF