Rekordní suma za Owensovo zlato
Přesně 1 466 574 USD, podle aktuálního kurzu 29,4 milionu českých korun. Za tolik vydražil kupce zlatou medaili Jesseho Owense z olympijských her v roce 1936. Atlet Spojených států se v Berlíně zapsal do sportovní historie mimořádným způsobem – čtyřmi tituly na 100, 200, 4x100 metrů a v dálce. Výjimečnost jeho počinu spočívala i v tom, že jako černoch v té době porazil bílé soupeře, kteří měli být podle německého vůdce Hitlera nadřazeni ostatním rasám.
Owensova medaile se tím stala jasně nejdražším olympijským artefaktem historie, dosud bylo rekordem necelých 900 tisíc americký dolarů (přesně 867 266 USD). Za tento obnos se prodal stříbrný pohár, který v Aténách 1896 obdržel za vítězství v prvním novodobém maratonu řecký atlet Spyridon Louis. Pokud jde konkrétně o medaile, zatím se za nejvyšší cenu prodalo hokejové zlato Marka Wellse z OH v Lake Placid 1980, kde tým USA přezdívaný „Zázrak na ledě“ šokoval sportovní svět. Cena mírně přes 300 tisíc dolarů je sotva čtvrtinová oproti aktuálně vydraženém Owensově cennému kovu.
Nejsou bez zajímavosti dvě věci. Zaprvé nikdo netuší, z kterého ze čtyř Američanových úspěchů olympijské zlato pochází – na medaili totiž není disciplína vyražena. Ví se pouze, že Owens tento kus věnoval Billu Robinsonovi jako vyjádření vděku, že atletovi pomohl po návratu z olympiády získat práci v zábavním průmyslu - kov nyní přišel do dražby z majetku Robinsonovy manželky. A za druhé není vůbec známo, kde se nachází zbylé tři Owensovy medaile.
Zakladatel aukční společnosti SCP David Kohler neskrýval po prodeji radost. Už před tím se naopak vyjádřil prezident MOV Thomas Bach pro Associated Press v tom smyslu, že předání medaile do aukce jen těžce skousává. Ačkoli viceprezident SCP Dan Imler před prodejem ujišťoval, že i jeho přáním je, aby cenný kov byl veřejně vystaven, nevydražilo jej žádné muzeum či podobná instituce. Majitelem se stal Ron Burkle, spoluvlastník hokejového týmu Pittsburgh Penguins, a bude pochopitelně čistě na něm, jak s „výhrou“ naloží.