Rekordy MČR v podání Vondrové a Kotyzy

neděle 18. února 2024
Druhým soutěžním dnem vyvrcholilo halové mistrovství České republiky mužů a žen. Nedělní program v Ostravě nabídl dva rekordy šampionátu v podání Lady Vondrové a Daniela Kotyzy.

Lada Vondrová naznačila stoupající formu směrem k HMS už při včerejším rozběhu, který zvládla za 51.91. Ve finále však chtěla závod rozběhnout výrazně rychleji, což se jí také podařilo a pro svůj pátý halový titul na této distanci si dosprintovala v novém rekordu mistrovství 51.41. Vlastní maximum z roku 2020 srazila o 41 setin. Zároveň si také vylepšila kariérní maximum, a to o 16 setin. Skvěle si vedla také stříbrná Tereza Petržilková, když vůbec poprvé v kariéře v hale stlačila svůj čas pod 52 vteřin. Hodnota jejího nového osobáku je 51.88, za což jí náleží v českých historických tabulkách sedmá příčka. Nový juniorský národní rekord vynesl bronzovou radost Terezii Táborské. Časem 52.93 byla o dvě setiny rychlejší, než Lada Vondrová v roce 2018.

Špičková kvalita se očekávala také od finále mužů na 400 metrů. Na seběhu byl nejrychlejší Vít Müller, ale v druhém okruhu se před něj přehnal Matěj Krsek a cílem proběhl jako vítěz v novém osobním rekordu 45.86 a stal se po Pavlovi Maslákovi teprve druhým českým čtvrtkařem, jemuž se podařilo zaběhnout halovou čtvrtku pod 46 vteřin. Matěj se zařadil mezi úspěšné obhájce zlata a jeho radost mohla být dvojnásobná, jelikož pokořil ostrý limit pro start na halovém mistrovství světa v Glasgow. Z nového kariérního maxima se mohl radovat také stříbrný Vít Müller, jenž si své osobní statistiky posunul o jednu setinu na 46.21. Po čtyřech letech se vrátil na stupně vítězů bronzový Michal Desenský za 46.42. Černý Petr zbyl na Pavla Masláka, jenž byl čtvrtý v čase 46.78.

Nový rekord šampionátu padl na mužské osmistovce a velký podíl na tom měl Filip Šnejdr, jenž v podstatě udělal celý závod, když se od začátku ujal velmi rychlého tempa. Nejrychlejší závěr však měl Daniel Kotyza, jenž zároveň obhajoval zlato z loňského šampionátu. Časomíra v cíli mu ukázala 1:46.57, což je hodnota nového rekordu mistrovství. Dva roky starý čas Lukáše Hodbodě vylepšil o 53 setin. S novým kariérním maximem se Daniel posunul už na čtvrté místo českých historických tabulek v hale. Velký osobák 1:47.59 si zaběhl stříbrný Jan Tesař. Filip Šnejdr bral bronz za 1:48.13.

V tyčkařském sektoru se očekával vyrovnaný duel svěřenců Zdeňka Lubenského. Matěj Ščerba s Davidem Holým se dělili o čelo průběžných národních tabulek. Nakonec však byl tento souboj až nečekaně jednoznačný. Obhájce titulu David Holý neměl svůj den a zdolal pouze jím zvolenou základní výšku 525 centimetrů. I tak mu tento výkon stačil na stříbro. Oproti tomu Matěj Ščerba se mohl po dvou letech radovat nejen z titulu, ale také z nového osobního rekordu 565 centimetrů, kterým momentálně dělí šestou příčku historických národních tabulek mimo jiné i se svým koučem Zdeňkem Lubenským. Bronz si podělili Filip Bartoněk s Jiřím Novotným. Oba skočili 525 centimetrů a měli shodný zápis.

Finále ženské půlky se stalo kořistí nejmladší závodnice na startu. Vítězka loňského Evropského olympijského festivalu mládeže Adéla Holubová nastoupila svým zkušenějším soupeřkám při náběhu do posledního okruhu a v něm byla jasně nejrychlejší. Svůj premiérový titul mezi dospělými ozdobila novým dorosteneckým národním rekordem 2:04.27. Vlastní maximum srazila o více než dvě vteřiny. Nebyl to však v jejím podání jediný rekordní počin. Stala se totiž i juniorskou národní rekordmankou. Zde vymazala z čela historických tabulek Andreu Šuldesovou a její výkon 2:05.82 z roku 1994. V boji o stříbro rozhodovaly tisíciny. Ty nakonec rozhodly ve prospěch Kimberley Ficenec před Pavlou Štoudkovou. Obě závodnice proběhly cílem za 2:05.14. Ficenec tak obhájila cenný kov z minulého roku a loňská mistryně Štoudková, která podstatnou část závodu odtáhla, se musela spokojit s bronzem.

Mužská dvoustovka měla hned několik favoritů na zlato a nejlépe si s touto rolí poradil Tomáš Němejc, jenž prolétl jeden okruh v novém osobním rekordu 20.82 a získal tak svůj premiérový mistrovský titul pod střechou. Jen o setinu pomalejší byl obhájce Ondřej Macík. I pro něj je čas 20.83 novým osobákem. Svěřenec Michala Nováka tak zkompletoval medailovou sbírku z halových národních šampionátů. Bronz si z Ostravy odveze Jan Jirka (20.95), pro kterého to je už osmý cenný kov z halového MČR.

Ve finále dvoustovky žen hrály prim mladé závodnice. Úspěšný rychlostní test za sebou má vítězná Lurdes Gloria Manuel, která získala svůj první mistrovský titul mezi dospělými v čase 23.72, kterým zaostala jen devět setin za vlastním juniorským národním rekordem. Národní historické maximum se otřásalo také v kategorii dorostenek, protože stříbrná Johanka Šafářová na něj ztratila časem 23.75 jen jedinou setinu. Druhý bronz na tomto šampionátu vybojovala Pavla Kvasničková (24.00).

Při neúčasti Jana Štefely byl boj o výškařský titul o poznání otevřenější, což se potvrdilo i v sektoru. Josef Adámek i Marek Bahník zdolali laťku o hodnotě 214 centimetrů. Adámek na to ovšem potřeboval o jeden pokus méně, a to mu přisoudilo první halové zlato z MČR. Bahník čtvrtý titul nepřidal a musel se spokojit se stříbrem. Bronz bere olomoucký Adam Tomášek za 210.

V soutěži koulařek potvrdila roli hlavní favoritky vedoucí žena českých tabulek Katrin Brzyszkowská. Svůj druhý halový titul získala naprosto s přehledem výkonem 16.58. Na pouhé tři centimetry se přiblížila šestnáctimetrové hranici stříbrná Martina Mazurová. Bronzová Eliška Zahradníčková pak poprvé v kariéře pokořila metu patnácti metrů (15.04).

Radek Juška už dlouhá léta domácím mistrovským kláním dominuje. Letos však jeho primát nebyl až tak suverénní. Výkonem 772 centimetrů sice svůj devátý halový titul získal, ale zdatně mu šlapal na paty vítěz loňského Evropského olympijského festivalu mládeže Petr Meindlschmid, jenž zopakoval rok staré stříbro za 768. Bronz získal další mládežnický talent Tomas Järvinen, a to za výkon 751 centimetrů.

Na medaili v dálce žen bylo potřeba přeskočit šest metrů. Ve vyrovnaném souboji o titul byla nejúspěšnější Tereza Vokálová, která posunula hodnotu letošního nejlepšího českého výkonu na 618 centimetrů a po včerejším bronzu z překážek přidala kov nejcennější. Na stříbrný stupínek vystoupala Linda Suchá za 615 a trošku si tak spravila chuť po nevydařeném sobotním trojskoku. Bronz si vyskákala výkonem 604 centimetrů včerejší trojskokanská šampionka Emma Maštalířová.

Ceněný běžecký double vybojovala na letošních halových mistrácích Simona Vrzalová. Po včerejším triumfu na trojce nenašla přemožitelku ani v závodě na 1500 metrů, který opanovala v čase 4:21.83. Pro stříbro si doběhla další vracející se maminka Diana Mezuliáníková za 4:23.69. Mezi vícenásobné medailistky z tohoto MČR se zařadila také bronzová Pavla Štoudková, která navázala na stejný cenný kov z osmistovky i na patnáctce, a to v čase 4:27.62.

Suverénním vládcem mužské patnáctistovky byl Nico Boketta. Ten nedal svým soupeřům ani tu nejmenší šanci a naprosto dominantním stylem si doběhl pro svůj první mistrovský titul v čase 3:48.78. Souboj o další pódiová umístění už byl o poznání dramatičtější. Nejlépe z něj vyšel dorostenecký národní rekordman Filip Toul, jenž si pověsil na krk stříbro za 3:53.27. Bronzový stupínek okupoval Dominik Vebr (3:53.46).

Celý mistrovský program uzavřely tradičně štafety na 4x200 metrů. V té mužské byli nejrychlejší borci z VSK Univerzita Brno (1:26.92) před Vítkovicemi (1:27.81) a Kladnem (1:27.83). Mezi ženami potvrdily roli favoritek sprinterky z USK Praha (1:38.62) následované atletkami z Tábora (1:40.08) a plzeňské Škodovky (1:40.45).

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová