Reprezentace nabrala směr Chorzów
Historie evropských týmových klání sahá do roku 1965. Původně se jako Evropský pohár konal v dvouletém (resp. tříletém) cyklu, od Říma 1993 každý rok až do sezóny 2008. Svou derniéru si odbyla v portugalské Leirii. O rok později se pak ve stejném dějišti uskutečnil první ročník mistrovství Evropy družstev. Jednou ze zásadních změn bylo to, že už se nebodovaly zvlášť kategorie mužů a žen, ale celkové hodnocení vycházelo z bodových přínosů obou pohlaví dohromady.
Od roku 2011 se pak začalo mistrovství Evropy družstev konat každé dva roky. Pozice českého týmu byla vždy na hraně sestupu z nejvyšší soutěže a postupu zpět, o čemž hovoří i fakt, že letos si při své desáté účasti v této soutěži zazávodí popáté mezi elitou. Dosavadním nejlepším umístěním naší výpravy v rámci této soutěže bylo sedmé místo při Superlize v Lille před šesti lety. O dva roky později v Bydhošti pak nestačil k udržení ani druhý nejlepší výsledek, kterým byla osmá příčka. Tehdy se totiž snižoval počet účastníků Superligy na osm týmů namísto dvanácti, což znamenalo, že sestupovalo hned pět reprezentačních výběrů.
V sezóně 2021 si ovšem český tým opět vybojoval účast mezi nejlepšími, když v rumunské Kluži ovládl po napínavém souboji s Běloruskem klání 1. ligy, což znamenalo návrat mezi elitu. Jak se později ukázalo, v Kluži si díky další změně formátu zajistilo postup kromě naší reprezentace ještě dalších sedm týmů. To už se ovšem netýkalo původně druhého Běloruska, jehož atleti a atletky ze známých důvodů nemohou startovat na mezinárodní úrovni.
1. divize mistrovství Evropy družstev nyní čítá celkem 16 týmů. Výběru České republiky se tak postaví reprezentace Polska, Itálie, Velké Británie, Německa, Španělska, Francie, Portugalska, Nizozemska, Švýcarska, Turecka, Finska, Švédska, Řecka, Belgie a Norska.
Nejsilnější evropské týmy se už potřetí za sebou utkají v Polsku. V roce 2019 hostila toto klání Bydhošť a před dvěma lety připadlo pořadatelství Chorzówu poté, co bylo kvůli politické situaci v Bělorusku odebráno Minsku.
Domácí Poláci budou také útočit na zlatý hattrick, protože obě poslední vydání Mistrovství Evropy družstev opanovali. Vysoko budou jistě pomýšlet i obhájci stříbra Italové, kteří před dvěma lety vystoupali v rámci této soutěže vůbec poprvé na stupně vítězů. Nicméně od té doby ukazují svou sílu pravidelně, kdy posbírali například nejvíce bodů v hodnocení národů na nedávném HME v Istanbulu.
Bronz z před dvou let hájí Velká Británie, jejíž reprezentanti se v sezóně 2021 vrátili na pódium po dlouhých osmi letech. Naopak vůbec poprvé v historii této soutěže na něm chyběli trojnásobní vítězové z Německa, kteří se museli spokojit se čtvrtým místem a touží se vrátit tam, kam patří. Svou sílu naznačili na loňském domácím mistrovství Evropy v Mnichově, kde byli medailově nejúspěšnější výpravou.
Prognózy českého týmu je těžké odhadovat, ale za nejbližší soupeře můžeme považovat nejspíše reprezentace Švýcarska, Nizozemska či Portugalska. Situace od sedmého místa však může být velmi otevřená a dá se očekávat, že pořadí na těchto příčkách se bude hodně přelévat. Cílem českého týmu je samozřejmě setrvaní mezi elitou.