Republika je předposlední domácí šancí pro Turín

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
MČR v hale hostí o víkendu 21. a 22. 2. pražská hala Otakara Jandery. Tentokrát mají atleti šanci plnit limity až do mítinku 26. 2., i tak je šampionát jednou z posledních šancí jak si vybojovat účast na vrcholu evropské haly.

Bára i Šeba
Divácký lákadlem programu, začíná po oba dny ve 13 hodin, budou bezpochyby disciplíny, v nichž se objeví již jistí účastníci pro Turín, ale napínavé budou také útoky na limity. Startovat uvidíme i olympijskou vítězku a světovou rekordmanku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou. „Přihlásila se na dvoustovku, kouli a 60 m překážek,“ uvedl ředitel závodu Ladislav Kárský, na dnešní tiskové konferenci v hotelu Praha. Na překážkách bude tradičním cílem Špotákové čas pod 9 vteřin a postup do finále.

Vícebojař Roman Šebrle, jemuž ve sbírce nechybí žádný z titulů myslitelný v atletickém světě, se na MČR chystá zahájit cestu za ziskem čtvrtého zlata v sedmiboji na „halové Evropě“ v řadě. Světový rekordman si podmanil HME ve Vídni 2002, Madridu 2005 i Birminghamu 2007. „Ve Stromovce plánuje podle přihlášek vrh koulí a skok o tyči, uvidíme, jestli nastoupí i na čtvrtku,“ řekl Kárský s tím, že do pátku je ještě možné přihlášku zrušit.


Petr Svoboda a Oldřiška Marešová - foto: J. Čech

Svoboda až v O2 areně
Mezi 307 starty, které by se měly na MČR odehrát, nenajdeme jméno Petra Svobody. Šedesátka překážek tak bude bohužel ochuzena o nového českého rekordmana. „Nedělá mi to nejlíp, moc rád běhám na mistrovství ČR,“ lituje Svoboda. „Podle mě 7.55 (národní rekord) není můj konečný čas, a věřím, že před krásnou kulisou „republiky“ bych ho vylepšil. Je mi to líto,“ zopakoval, „ale HME je pro mě důležitější. Vyšli mi vstříc i na mítinku v O2 areně, kde bude rovnou finále.“ Mítink světových rekordmanů v Praze by tak měl být poslední zastávkou před Turínem.
Svoboda však slíbil, že ve Stromovce určitě bude v roli diváka. „Budu fandit všem, aby překonali limity, třeba tady Oldřišce,“ mrknul na vedle sedící oddílovou kolegyni z Olympu výškařku Marešovou. Obhájce titulu Stanislav Sajdok bude rovněž pro zranění chybět, příležitost tak dostane druhý sled. Svoboda si zranění-nezranění přivodil při náběhu na první překážku před finále v Düsseldorfu, kde v rozběhu překonal letitý Höfferův rekord o jednu setinu. „Po tom mě nic nebolelo. Ani když se to pak stalo, tak pořádně, nevím co to bylo. V pondělí jsem byl na sono, magnetické rezonanci a nikde nic nenašli. Vlastně bych měl být zdravý. Takže možná je to v hlavě,“ uvažoval nahlas dvojnásobný český rekordman. „Určitě bych ale chtěl v Turíně bojovat o medaili,“ uzavřel odhodlaně.


Oldřiška Marešová - foto: J. Čech

Marešová: je to o štěstí a hlavě
Ve výšce žen je jasné, že do Itálie pocestuje Iva Straková. Blízko limitu však při posledních závodech bylo i příjemné znovuzrození sezony Oldřiška Marešová, která vylepšila svůj osobní rekord na 190 cm. „Určitě je to pro mě výzva. Naladili jsme na to, podmínky na to jsou. Je to v domácí hale, tak i psychika by měla být dobrá,“ popsala svůj pohled.
Talentovaná výškařka, která má několik finálových umístění z mládežnických světových akcí, zažívá úspěšný comeback. Osobní rekord odchovankyně lovosické atletiky 187 platil takřka pět let, letos jej po vleklých zdravotních problémech dvakrát posunula. „Každou novou výšku si potřebuju trochu osahat,“ vysvětlila, proč třeba neuspěla s nominací hned v Brně, kde poprvé překonala 190 cm a následně zkusila poprvé 192. „Věřím, že na limit mám. Ale výška je o štěstí a o hlavě,“ usmála se Marešová. Bez šance na limit 192 však není ani po těžkém zranění vracející se Barbora Laláková (letos 185).

Velmi obdobná je situace mezi muži, jistotu HME má obhájce titulu Jaroslav Bába, k limitu 227 se přiblížil na dostřel Svatoslav Ton. Poslední mistrovství ČR vůbec absolvuje Tomáš Janků, kterému by atmosféra domácího vrcholu měla pomoci k vylepšení stávajícího maxima 220 cm. „Horší už to být nemůže, takže mi určitě atmosféra republiky pomůže. Je to prestižní záležitost, chci se předvést. Zvažuju i start v trojskoku,“ popsal Janků. „Rád bych skákal vysoko, ale někdy může člověk zkoušet zlepšovat, co chce, a stejně mu to nejde. Takže nedělám z toho vědu,“ uzavřel.

Ženská bitva s překážkami, zejména v případě Svobodovy „kolegyně-rekordmanky“ Lucie Škrobákové s časem 8.03, se zdála být další lahůdkou mistrovství. Svěřenkyně Jany Jílkové však v tomto týdnu bojovala s chřipkou, musela odříct i start na nedělním mítinku v Karlsruhe. Včera se nechala slyšet, že republiku půjde, jak se říká, „z fleku“. „Určitě jsem chtěla běžet pod 8vteřinovou hranici, ale nemoc mě zbrzdila. Na druhou stranu je dobré, že to přišlo teď a ne těsně před Turínem. Věřím, že se dám dohromady,“ uvedla.

Ženská šedesátka má rovnou semifinále
„Na šedesátce žen se vzhledem k počtu přihlášeným poběží rovnou semifinále, v čase semifinále,“ upozornil organizační delegát mistrovství Vladimír Tikal. „Ti co zajišťuji mistrovství jsou zkušení, sehraní,“ uvedl Tikal. „Jako každý rok jsem udělali maximum, prodělali jsme už i zatěžkávací zkoušku v podobě mistrovství ČR juniorů a dorostenců minulý víkend,“ doplnil jej Kárský.

„Fišerův seznam“
Šéftrenér české reprezentace Václav Fišer měl pro HME seznam minimálně dvaceti jmen, zatím jich však je jedenáct. „Rozplynula se řada jistot. A zbytek dorazila chřipka,“ krčí rameny, „v krátké halové sezoně stojí každé zaváhání účast na vrcholu.“ Poté však dodal na optimističtější notu: „Fandím Petrovi (Svobodovi) v té filozofii, sice ochudí MČR, ale zato má šanci, aby byl na HME nejhůře první,“ usmál se na červenajícího se Svoboda. Trochu překvapivě chybí zatím v nominaci Jakub Holuša, ale i v často taktikou svázané osmistovce může pomýšlet na splnění kritéria 1:48.20 a věří v to i Fišer: „Asi to trochu ‚přepískli‘ v tréninku, ale už se z toho dostává.“ Naopak jeho kolegyně Dana Šatrová, velmi milý přírůstek do české reprezentace, může v klidu běžet poloviční trať. Čas svěřenkyně trenérů Pernici a Pitáka 2:02.20 se zařadil vysoko v českých tabulkách, lépe zvládlo v hale čtyři okruhy jen šest žen. O limit na osmistovce by mohly usilovat Lenka Masná a Veronika Mráčková, na patnáctistovce není bez ambicí Marcela Lustigová.

Na čtvrtce věří Fišer Rudolfu Götzovi a Jiřímu Vojtíkovi, na dvojnásobné trati nevylučuje kromě Holuši ani útok Martina Hrstky nebo Jaroslava Růži, podobně jako loni výborně běžícího Tomáš Bednáře na 1500 m. Peter Mikulenka, na trojce i před rokem vynikající, prý má připraveného pacemakera. Zraněný je bohužel dlouholetá česká běžecká jednička Michal Šneberger. Šéftrenér doufá v úspěch výškařů Tona a Janků. „Honza Kudlička zlomil tyč, praštilo ho to, ale už se do toho může opřít, je to jen otázka jednoho závodu,“ vyjádřil se Fišer. Také jeho kolega Štěpán Janáček má prý „velkou formu, kterou ještě neprodal“. Pomyslnou letenku do Turína má tak oproti olympionikům zatím jen Michal Balner. „Štěpán Wagner v lednu vypadal dobře (jen 5 cm k limitu), skolila ho chřipka,“ popsal českou dálkařkou dvojku Fišer. I v jeho případě však věří, že doplní letos již osmimetrového Romana Novotného.

Finalistka olympijských her na 400 m překážek Zuzana Hejnová nebyla v halové sezoně zdravotně fit, i ona by prý měla na nominaci „dosáhnout“. Kateřina Baďurová by se mohla objevit na mítinku v O2 areně. „Před vánoci si lehce natrhla sval,“ vysvětluje Fišer její lavírování, zda odstartovat v hale či nikoli. Bez šancí není na limit není ani Romana Maláčová, jistotu už má naopak Jiřina Ptáčníková. Šéftrenér nepochybuje o dálkařce Denise Rosolové, bronzové z minulého HME, zatím jí však limit odolal. Kolegyně z trojskoku Martina Šestáková může být v klidu, podruhé v kariéře překonala 14 metrovou hranici a pojede do Turína. Velmi nadějně se jeví také výkony koulařky Jany Kárníkové.

Sprinter Libor Žilka je dalším příjemným překvapením nominace. Lépe než výkon 6.68, kterým Žilka splnil podmínku pro HME na setinu přesně, běžela v historii jen pětice českých sprinterů. Svěřenec Luďka Svobody se poté vyjádřil, že by velmi rád získal mistrovský titul, jenž mu zatím kvůli zraněním unikal. Kvalitní konkurence, která bude na startu, mu to však rozhodně neulehčí.

Nominace pro HME v Turíně se definitivně uzavře po mítinku rekordmanů ve čtvrtek 26. února, zveřejněna bude následující den. „Výprava odletí do Itálie ve středu 4. března, Roman Šebrle s trenérem Kupkou o den později,“ uvedl ředitel ČAS František Fojt. V obou případech je odlet ve 13:45. Návrat je naplánován na pondělí 9. března v 18:40.

Michal Procházka

Fotogalerie