Richardson a Lyles atlety roku v USA

pátek 17. listopadu 2023
Sprinteři Sha´Carri Richardson a Noah Lyles získali ocenění pro nejlepší atlety Spojených států amerických pro rok 2023.

Třiadvacetiletá Sha´Carri Richardson byla dlouho považována za atletku, která nedokázala v rozhodujících okamžicích prodat svůj nesporný potenciál. To se letos změnilo. Své možnosti naznačila už v dubnu, kdy se na mítinku v Miramaru prezentovala větrným časem 10.57 (+4.2 m/s). V regulérních podmínkách se pak hned dvanáctkrát dostala pod 11 vteřin a vyhrála tři mítinky Diamantové ligy v Doha, Chorzówě a Curychu.

Na mistrovství světa pak opanovala finále stovky v osobním rekordu 10.65, kterým se zařadila na dělené páté místo historických světových tabulek po bok krajanky Marion Jones a Jamajčanky Shericky Jackson, kterou ve světovém finále v přímém souboji porazila. K tomu přidala bronz na dvoustovce v dalším osobáku 21.92. Své veleúspěšné vystoupení pak završila zlatem se štafetou na 4x100 metrů, která ozdobila svůj triumf novým rekordem šampionátu a historicky čtvrtým nejrychlejším časem 41.03. Richardson se stala první Američankou od roku 2011, která dokázala získat na jednom mistroství světa medaile na stovce i dvoustovce. To se naposledy podařilo Carmelitě Jeter na MS v Tegu.

Mezi muži se stal králem uplynulé sezóny šestadvacetiletý Noah Lyles. Ten je už několik sezón neohroženým vládcem světové dvoustovky. Ani letos nenašel na této distanci přemožitele. Letošním světovým tabulkám vládne svým časem z Diamantovky v Londýně, kde prolétl zatáčku s rovinkou za 19.47, což je desátý nejhodnotnější výkon historie této disciplíny.

Na světovém šampionátu v Budapešti pak bral hned tři mistrovské tituly. Na stovce vybojoval své premiérové zlato díky osobnímu rekordu a letošnímu nejlepšímu světovému výkonu 9.83. Na dvoustovce si dosprintoval už pro svůj třetí titul v řadě v dalším špičkovém čase 19.52 a zlato bral i se štafetou na 4x100 metrů. Celkem tak má doma už šest titulů mistra světa. Vyhrál mítinky Diamantové ligy v Paříži (100 m), zmiňovaném Londýně (200 m) a Curychu (200 m).

V kategorii junior roku si odnesla ocenění Shawnti Jackson. Dcera někdejšího světového šampiona na 400 metrů překážek se velmi úspěšně věnuje hladkým sprintům. V hale zaběhla šedesátku za 7.16, což pro ni znamenalo posun na devátou příčku historických světových tabulek kategorie do 20 let. Venku se na stovce dostala ve stejné statistice díky času 10.89 dokonce na čtvrtou pozici. Na juniorských Panamerických hrách pak vyhrála dvoustovku za 22.37, čímž se stala historicky sedmou nejrychlejší juniorkou na světě a druhé zlato přidala se štafetou na 4x100 metrů.

Trenérem roku se stal Dennis Mitchell. Někdejší medailista z olympijských her i světových šampionátů na stovce i se štafetou dovedl Sha´Carii Richardson ke dvěma zlatým a jedné bronzové medaili na MS v Budapešti. Vede také další štafetovou světovou šampionku Twanishu Terry, která je s časem 10.83 šestou ženou letošních světových tabulek na stovce nebo pátého z finále dvoustovky v Budapešti Kennyho Bednarka, který například vyhrál mítink Diamantové ligy v Bruselu v čase 19.79.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová