Roman Šebrle vyhrál světovým výkonem roku 8697 bodů!

středa 20. června 2007
Roman Šebrle vyhrál před Karpovem a Barrasem. Tomáš Dvořák a Josef Karas splnili limit pro mistrovství světa. Mezi ženami zvítězila Ludmila Blonská z Ukrajiny.

Roman Šebrle zvítězil v Kladně světovým výkonem roku 8697 bodů! Druhé místo obsadil Dmitrij Karpov, který nasbíral 8553 bodů, třetí skončil v novém osobním rekordu Romain Barras z Francie (8298). Tomáš Dvořák a Josef Karas obsadili čtvrté a páté místo a mají jistou účast na mistrovství světa!

Romana Šebrleho zářila po závodě spokojenost, přestože zůstal tři bodíky pod hranicí 8700 bodů: "Ty tři body, to už je jedno, to jsou téměř stejné výsledky," svěřil se novinářům. "Mojí velkou motivací je 8800 bodů, to už je super výsledek. Nyní vím, že na to mám, že se to dá udělat." Své rezervy vidí Roman především v překážkách. "Běhám je technicky špatně, jsem si toho vědom. Budu na tom muset zapracovat před Ósakou. Jinak s diskem jsem spokojen, dostávám se do diskařské pohody. V tyči forma taky byla, ale špatně jsme měli načasováno soustředění. S těchto tří disciplín si chci vzít poučení." Naopak spokojen byl Šebrle s oštěpem a se závěrečnou patnáctistovkou: "Trošku jsem tam pustil jedno kolo. Chyběla mi výraznější motivace zaběhnout víc na doraz."

Tomáš Dvořák obsadil čtvrté místo a získal 8020 bodů, tedy ostřejší limit pro světový šampionát. "Závod to byl skvělý, bohužel nemůžu říci, že se mi závodilo skvěle," narážel trojnásobný mistr světa na svůj zdravotní problém s levým stehnem. "Největší strach jsem měl na posledních sto metrech při závěrečné patnáctce. Doběhl jsem ji v potřebném čase jen silou vůle." Dobu, potřebnou pro regeneraci nohy, nedokáže Dvořák odhadnout. "Opravdu nevím. Ale nebudu na sebe před MS dávat nějaký větší pozor. To je pak ještě horší, protože nechodím tréninky tak, jak bych je chodit měl. Dneska to bylo trápení, jak jste všichni viděli. Ale konec dobrý, všechno dobré."

Svůj sen o světovém šampionátu si splnil Josef Karas. Získal celkem 7922 bodů, vytvořil si tedy nový osobní rekord a splnil měkčí limit pro Ósaku. Po skončení závodů se upřímně radoval a děkoval Tomáši Dvořákovi: "Doslova mě zachránil. Je to nejlepší vícebojař. Moje první slova po doběhu byla pro něj. Poděkoval jsem mu." Josef Karas nešetřil chválou také směrem k divákům, kterým se dnes ke konci závodů sešlo na Sletišti na pět tisíc. "Lidé tu byli vynikající. Byl to ten nejlepší desetibojařský závod na světě!" Sebekriticky pak zhodnotil slabší disciplíny druhého dne: "Tyč jsem nemohl trénovat, oštěp byl bída. Ale celkově jsem samozřejmě spokojený. Budu teď na sobě do začátku mistrovství ještě hodně makat. A když se vše vydaří, v Japonsku budu chtít určitě jít přes 8000 bodů."

První ročník TNT-FORTUNA Meetingu vyhrála Ludmila Blonská z Ukrajiny výkonem 6354 bodů. O více než 150 bodů porazila Karolinu Tyminskou z Polska. Bronzová příčka patří další Ukrajince Ludmile Josypenkové za 5875 bodů. "V tak fantastickém prostředí jsem ještě nezávodila," vzkázala druhá žena z letošního mítinku v Götzisu divákům v Kladně. Jejích 6354 bodů je letošním pátým nejlepším sedmibojem na světě.

Čtvrtá příčka patří Marii Burešové za 5303 bodů. Jen o tři bodíky méně vybojovala Kateřina Konvalinková. Šestá je Alexandra Princová. Kromě Louise Hazelové z Velké Británie nedokončila také Michaela Hejnová, která své účinkování v Kladně zakončila před závěrečným během na 800 metrů. "Čeká mě Evropský pohár a začala mě bolet achillovka," zdůvodnila své rozhodnutí Hejnová.

MUŽI

110 m př.
Úvodní disciplínu druhého dne vyhrál Andrej Kravčenko z Běloruska časem 14.07 sekund. Připsal si 965 bodů, ale jen těžko bude dohánět ztrátu z nedokončené čtvrtky. Druhý byl v prvním běhu s mírným protivětrem Pogorelov a třetí Romain Barras. Roman Šebrle obsadil čtvrté místo v čase 14.39. Ve druhém běhu zvítězil Tomáš Dvořák. Navzdory obavám ze zraněné nohy vyhrál v čase 14.98 sekund a získal 852 bodů. Josef Karas byl třetí. Na startu překážek dnes chyběl norský vícebojař Runar Heltne.

disk
Soutěž v disku byla vydařená především pro Josefa Karase, který skončil druhý za Dmitrijem Karpovem (52.24 m). Karas si ve všech třech pokusech vylepšil své osobní maximum v disku v rámci desetiboje, druhým pokusem navíc o pět centimetrů přehodil padesátimetrovou hranici. Jeho sen o MS v Ósace je tak opět o něco blíž: "Pomohlo mi, že se teď připravuji v disku s Josefem Šilhavým a Věrkou Cechlovou." Svoji dnešní úvodní disciplínu, tedy překážky, okomentoval s tím, že je rád, že doběhl. "Když jsem před překážkami nahecovaný, vždy se trefím do sedmi a půl kroku. Dnes jsem měl tedy od trenéra výslovně nařízeno držet se až do druhé překážky za Dvořkou a nebláznit a pak to teprve pustit naplno." V disku skončil třetí Roman Šebrle výkonem 47.66 metrů. Andrej Kravčenko v této disciplíně nepokračoval.

tyč
V soutěži tyčkařů se přes pětimetrovou hranici přenesli čtyři borci, včetně Karpova a Pogorelova. Dmitrij Karpov se díky tomu posunul do čela průběžného pořadí před dosud vedoucího Šebrleho. Ten skočil o tyči 4.80 metrů. Tomáš Dvořák zvládl 460 cm, při pokusu na vyšší laťce ho chytla bolest v noze a soutěž tyčkařů raději předčasně ukončil. Potěšený jistě není Josef Karas, který po parádním disku skočil jen 450 centimetrů.

oštěp
V předposlední mužské disciplíně se vedlo našim borcům. Roman Šebrle zvítězil výkonem 68.87 metrů z první série a dostal se zpět na průběžné první místo před Karpova. Druhý skončil v oštěpu Tomáš Dvořák, kterého fanoušci vyburcovali k 66.56 metrům. Třetím v pořadí byl v oštěpu starší z bratrů Barrasů Romain, když poslal oštěp na značku 62.06 metrů. Josef Karas obsadil 10. příčku za předvedených 51.47 metrů. Zranění Pogorelova z tyčky se ukázalo vážnější, než se původně zdálo a ruský vícebojař tak nenastoupil do deváté disciplíny.

1500 metrů
V závěrečném běhu byl suverénně nejrychlejší Francouz Romain Barras, který proběhl cílem v čase 4:27.31 minut. Rychlý byl také jeho mladší bratr Guillaume, který obsadil v patnáctistovce druhé místo. Třetí doběhl Josef Karas, který do toho šel opravdu naplno. Rozhodčí mu naměřili čas 4:34.24. V cíli bylo jasno - Josef Karas splnil měkčí z limitů pro mistrovství světa v Ósace ve svém novém osobním rekordu. Roman Šebrle doběhl pátý až za Karpovem, přesto měl velký náskok a uhájil své prvenství. Všichni sledovali Tomáše Dvořáka. Ten potřeboval pro splnění A limitu 8000 bodů zaběhnout čas pod 4:52.00. Do cíle proběhl v čase 4:49.87 a pořádně tak napjal zaplněné tribuny, kde bylo podle odhadů na 5000 diváků.

ŽENY

dálka
Vedoucí žena sedmiboje Ludmila Blonská vyhrála v dálkařském sektoru výkonem 657 z první série. Po druhém nezdařeném pokusu třetím pokusem skočila dalších výborných 656 cm. Získala 1030 bodů. Druhá byla Karolina Tyminská z Polska (653 cm) před Ludmilou Josypenkovou z Ukrajiny. Ta předvedla rovných šest metrů. Z našich vícebojařek byla nejlepší Kateřina Konvalinková, které rozhodčí naměřili nejvíce ve třetí sérii (576 cm).

oštěp
Vedoucí žena sedmiboje Ludmila Blonská z Ukrajiny kráčí jistě za vítězstvím. Vyhrála v oštěpu výkonem 48.01 metrů a připsala si dalších 822 bodů. Druhá byla v oštěpu Michaela Hejnová, která poslala šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 44.33 metrů. Třetí se umístila Ukrajinka Josypenková (40.92 m).

800 m
Závěrečnou půlku zaběhla nejrychleji polská vícebojařka Karolina Tyminská. Za čas 2:09.96 si připsala 965 bodů, tedy o 99 více, než vedoucí Ludmila Blonská. Ta skončila na 800 metrech druhá. Přesto Tyminská již nestáhla celkový pohodlný náskok Ukrajinky. Třetí příčku obsadila na půlce (i celkově) Ludmila Josypenková. Pořadí našich vícebojařek v závěrečném běhu byl Princová, Burešová, Konvalinková. Michaela Hejnová do sedmé disciplíny již nenastoupila a šetřila síly na Evropský pohár.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY NALEZNETE KE STAŽENÍ ZDE.