Rosolová chce při Odložilově memoriálu atakovat 23 vteřin
17. ročník Memoriálu Josefa Odložila (MJO) přišel o některé své možné hvězdy: Stýplaře Šahína, který nebyl spokojen se startem na pětce v Oslo, nebo koulaře Majewského, jenž se rovněž omluvil pro údajný nedostatek formy. O to více budou moci vyniknout domácí hvězdy, k nimž se v této sezoně během krátkého času bezesporu přiřadila Denisa Rosolová. „Při Odložilovi to bude první závod, kdy se budu koncentrovat přímo jen na dvoustovku,“ povídala na dnešní tiskové konferenci k mítinku. „Ráda bych atakovala hranici 23 vteřin, k tomu jsem si přála pátou dráhu, tak věřím, že ji dostanu. Pokud jde o počasí, mohlo by se trochu ochladit, ale osm stupňů z prvních závodů by se zase nemuselo opakovat,“ popsala své momentální rozpoložení sprinterka.
Denisa Rosolová - foto: www.graf.cz
Rosolová dosud byla zvyklá absolvovat dvoustovku jako součást prvního dne víceboje, nebo v kombinaci s jinými disciplínami jako třeba při letošním prvním kole extraligy v Ostravě. Ovšem už tehdy ohromila časem 23.13, ze kterého ještě setinku ubrala při reprezentaci USK Praha na evropském klubovém poháru. „Tam jsem také neběžela naplno, navíc foukal protivítr,“ připomněla svěřenkyně Martiny Blažkové. Ostrý start ji čeká až nyní na Julisce, tedy stadionu, na němž byla zvyklá především na skokanský sektor namísto oválu. „Dálka se mi tu skákala dobře, tak uvidíme, jestli se mi tu i dobře poběží,“ usmívala se Rosolová.
Výsledek při MJO určitě trochu napoví směrem k mistrovství Evropy, kde ji čeká příjemná starost v podobě volby disciplíny, neboť má bohatě splněno na dvě i čtyři sta metrů. „Určitě bych chtěla srazit čas i na čtvrtce o pár setin. Postup do finále se zdál být snazší na dvoustovce, ale tam se pak běželo hodně rychle,“ váhala Rosolová, která zatím ani neví další plán startů po ME družstev v Budapešti, které následuje o víkendu po Odložilovi. Vývoj její výkonnosti, ale i evropských soupeřek by pak měl určit výslednou trať. Neuvažuje i o kombinaci obou? „Kdybych měla běžet tři čtvrtky, tři dvoustovky a pak ještě štafetu, to nevím, jestli bych vydržela,“ řekla pochybovačně, i když připustila, že kombinovat by mohla v případě vypadnutí ze 400 metrů, které předcházejí 200.
Jak už bylo naznačeno, vedle Rosolové se na Julisce představí řada českých reprezentantů. „Věříme, že se nějaký ten další limit pro mistrovství Evropy urodí a že přesáhneme hranici třiceti atletů,“ přál si ředitel ČAS František Fojt. „Ale nepůjde jen o ony dvě exkluzivní hodiny, ale také o předprogram s širší domácí špičkou a předtím soutěže žáků o pohár primátora,“ připomněl Fojt. „Mítink se za ta léta stal pevným bodem pro Český atletický svaz, pro domácí atlety i trenéry jistotou kvalitního startu,“ připojil se předseda ČAS Libor Varhaník. „Když jsem sledoval, jak se tvoří startovní listina, věřím, že se můžeme těšit na pěkné souboje, které jsou na atletice to nejzajímavější,“ doplnil.
A nelze než vyjádřit přání, že česká jména řádně potrápí ta zahraniční. Hlavní závod na 1500 metrů slibuje po úspěšné míli v Oslo výborný čas od Jakuba Holuši, jenž by rád zaútočil na 3:38. Pokud by udržel tempo i s africkými favority, cílenými na rekord mítinku 3:34.77, už by se jistě zachvěl i o desetinu „slabší“ národní rekord. Jedním z favoritů na stodesítce překážek je finalista MS v hale i venku a český rekordman s 13.29 Petr Svoboda, na čtvrtce poměří síly se zahraničními soupeři hned celé české trio: Prorok, Uhlík, Růža. Stýpl by měl být záležitostí keňských vytrvalců, nejkvalitnější osobák, 8:10.29 však patří Etiopanu Gari Robovi. V dálkařském sektoru budeme zvědavi na Strahovem probuzeného Romana Novotného a budeme doufat, že se chytne také Štěpán Wagner. V kouli se vedle aktuální jedničky Antonína Žalského představí také lepšící se Remigius Machura a po zranění se vracející Petr Stehlík.
Ženy mají na programu skrovnější počet disciplín, v žádné by se však české favoritky neměly ztratit. Nebude to jen na zmíněné dvoustovce, kde Denisa Rosolová prověří například Rusku Čermošanskou. Ale třeba také na půlce, v níž hodlá Lenka Masná útočit na soupeřky z východu – Klocovou, Petljukovou, Kostěckou – i na kýženou hranici dvou minut. Konkurence na čtvrtce překážek je nastavena tak, aby měla Zuzana Hejnová a případně i její jmenovkyně Bergrová tu správnou konstelaci. Posledním, ale nikoli nejmenším jménem je Barbora Špotáková, která je tváří nejen oštěpu, ale i celého mítinku. Spolu s ní se v sektoru objeví i Jarmila Klimešová a mladé závodnice Ogrodníková se Šedivou, hlavní zahraniční konkurenci tvoří Viljoenová, Madejczyková a Palameikaová.
Vstup na Julisku je jako obvykle zdarma, vstupenka je navíc slosovatelná, stejně jako v případě odevzdání starého elektrospotřebiče. Posílena bude doprava autobusem číslo 131 z Hradčanské. V rámci předprogramu uvidíme mj. soutěže hendikepovaných, disk a 1500 m vozíčkářů, nebo premiérové též patnáctistovku veteránů.
Více k MJO v rubrice Zaostřeno na a na stránkách mítinku.