Rosolová zametla s elitou, Frydrych rozjel Tretru výkonem roku
Neuvěřitelným způsobem ukázala Denisa Rosolová záda velkým jménům světové čtvrtky. Atletka, která ještě do halové sezony váhala nad svou specializací, si dnes dala jasnou odpověď. Obrovským zlepšením osobního rekordu na 50.85 zametla s medailistkami z vrcholných světových akcí. "Běžela jsem to po letech a myslím, že jsem to běžela hodně dobře. Ale když jsem slyšela ty lidi, co mě povzbuzovali, vydala jsem ze sebe všechno," prohlásila překvapivá prvomajitelka křišťálové tretry.
Na stupně vítězů Rosolovou doprovodily Jamajčanky Shericka Williamsová, stříbrná z OH, za 51.13 a Rosemarie Whyteová s 51.28. Olympijská vítězka Christine Ohuruoguová skončila až čtvrtá (51.58). Sedmá doběhla druhá z Češek Zuzana Bergrová, která si i přes první dráhu vylepšila osobák na výborných 53.03. Velmi se tím také přiblížila štafeta ke startu na ME. V součtu časů nejlepší běžkyň v sezoně přebývá jen 5 setin, i přesto že ještě čtvrtku venku neběžela čtvrtá do party z Dauhá Jitka Bartoničková.
Fantastický úvod připravil divákům již v předprogramu oštěpař Petr Frydrych. Už v prvních třech sériích létal oštěp daleko za 80 metrů - 84.09-83.39-85.42. To nejlepší si však svěřenec Jana Železného schoval na čtvrtý pokus, v němž úspěšně zaútočil nejen na čtyři dny starý osobní rekord, ale i stávající světový výkon roku. Oštěp doletěl do vzdálenosti 88.23 metru. Po vynechání v následující sérii zakončil stříbrný z ME do 22 let soutěž hodem 85.89, rovněž delším než jeho předešlý osobák.
"Věděl jsem, že forma je, ale překvapilo mě, že se mi ji podařilo prodat. Publikum si to ale zasloužilo, takovou podporu jsem ještě nikdy v životě nezažil," prohlásil spokojený Frydrych. "Devadesátka není daleko, trochu mě dráždí. Mým cílem však není co nejdřív hodit co nejdál, ale dlouhodobě stabilizovat výkonnost za 85 metry a hlavně získat medaili na ME v Barceloně," pokračoval čerstvý lídr světových statistik, který v čele tabulek vystřídal tréninkového kolegu Vítězslava Veselého. "Je skvělý, že vedeme s Víťou tabulky, ale nepřeceňoval bych to, protože řada dobrých oštěpařů ještě nezávodila." A co na jeho výkon řekne olympijský vítěz Andreas Thorkildsen, s nímž Frydrych svedl vyrovnaný souboj na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji? "Doufám, že vyvalí oči a když mě potká, tak že se mě bude bát," uzavřel s úsměvem.
Reprezentačním kolegům Frydrycha se nedařilo, za druhým Slovákem Martinem Benákem (76.42) skončil třetí Jakub Vadlejch, jenž předvedl 74.10. Pátou příčku obsadil Vítězslav Veselý. Do dnešního dne lídr světových tabulek měl potíže s třísly a hodil 72.73.
Všichni očekávali, co předvede. A nezklamal, přestože při jeho závodu pršelo. Usain Bolt dal do třístovky vše, co v něm aktuálně dřímá. Dvoustovkou probíhal neoficiálně za 19.83 a časomíra v cíli ukázala 30.97. Že jamajská superstar nic neošidila, dokazuje fakt, že rozhodně nevyrazil radostně křepčit, jak jsme od něj zvyklí po stovce i dvoustovce, ale chvilku postával s rukama opřenýma o kolena. Nechybělo příliš, přesně 12 setin, a pokořen by byl i fenomenální Michael Johnson, držitel nejlepšího výkonu historie.
Druhý skončil dnes jeho týmový parťák Jermaine Gonzales, jenž v čase 32.49 o setinu předčil Belgičana Jonathana Borléeho. Z české trojice se prosadil nejvíce ten nejmladší, Pavel Maslák za 33.13, za ním se seřadili Jiří Vojtík (33.34) a Rudolf Götz (34.00). B běh vyhrál Ofentse Mogawane za 32.51, Theodor Jareš tu byl čtvrtý (33.80).
Také Boltův krajan Asafa Powell splnil očekávání. Už v rozběhu stovky zaběhl výtečných 9.88, ve finále ubral ještě dalších pět setin a vylepšil tím vlastní rekord mítinku na 9.83. Powella potěšilo, že hustý déšť, který trápil závodníky více než hodinu, těsně před fuinále ustal a neopakoval se tak rok 2007, kdy zde zaběhl dosavadní maximum mítinku 9.85, přezdívaný jako světový rekord v dešti. "S časem jsem velmi spokojený, na podmínkách, v jakých jsem ho dosáhl, nezáleží. Opět jsem si ověřil, že jsem v dobré formě," prohlásil Powell, který mezičasem na 100 yardů 9.07 vylepšil dosavadní nejlepší evidovaný čas historie. "Znamená to pro mě moc. Může to být první krok k tomu, abych si vzal zpět světový rekord na stovce," prohlásil Powell.
Nikdo další už se pod 10 vteřin nedostal, na stupně vítězů vystoupali výhradně Jamajčané - Lerone Clarke (10.18) a Dexter Lee (10.20).
Mezi ženami stlačila čas na 4 setiny k 11 vteřinám Shelly-Ann Fraserová. Jamajskou hegemonii na druhé místě narušila bahamská Chandra Sturrupová s 11.13, třetí pozici brala s odstupem před zbytkem pole Sheri-Ann Brooksová za 11.17. Sedmá doběhla česká zástupkyně Kateřina Čechová (11.61).¨
Pouze světovému rekordmanovi podlehl dnes Petr Svoboda. Kubánec Dayron Robles neměl konkurenci, do cíle i přes hustý déšť dokřepčil za 13.12. S odstupem za ním finišoval Svoboda, jenž v čase 13.55 o dvě setinky porazil Brita Williama Sharmana. V běhu B však oba Evropany výsledkově předčil Američan Tyrone Akins, jemuž změřili 13.48. "Jsem rád, že jsem zůstal zdravý, ale svůj výkon beru jako podprůměrný," prohlásil Svoboda. "Jenže v kalužích se prostě dobré časy běhat nedají. Byla tu ale celá řada borců z Evropy, takové malé ME, a nikdo neběžel nic moc."
Pokolikáté už na něj měli pořadatelé políčeno, a stále ještě nepadl. Řeč je o rekordu mítinku na stovce překážek, který i letos odolal. Ale i přes déšť k němu bylo blízko, vítězná Priscilla Lopes-Schliepová za ním s časem 12.69 zaostala jen o setinu. Po čtyřech setinách se za Kanaďankou seřadily Jamajčanka Dolloreen Ennis-Londonová (12.73) a Američanka Danielle Carruthersová (12.77). Hlavní favoritka závodu, další reprezentantka USA LoLo Jonesová, skončila až za nimi na čtvrtém místě (12.85).
Přes nepříznivé podmínky se v čase 13.04 prodrala k limitu pro ME Lucie Škrobáková. "Nesnáším déšť, jednou jsem se při něm zranila, takže jakmile se spustil, měla jsem blok v hlavě. Je to škoda, protože v rozcvičování jsem se cítila famózně. Může to znít zvláštně, ale i tak jsem brala dnešní start spíš jako rozzávodění. Kdyby to nebyla Tretra, ani bych ještě nezávodila, ale začala bych až tak za deset dní," prohlásila stříbrná z HME 2009, která dnes obsadila sedmou příčku.
Na stupně vítězů při osmistovce pronikla Lenka Masná, navíc si vylepšila výkon sezony na 2:01.06. Sklonit se musela svěřenkyně Jiřího Sequenta pouze před další překvapivou vítězkou, Holanďankou Yvonne Hakovou a Litevkou Egle Balciunaitéovou, jež spolu svedly setinový souboj - 2:00.53 vs. 2:00.55. "Myslela jsem si, že mám i na víc," okomentovala svůj výkon Masná, "jenže posledních 300 a možná i 400 m jsem běžela ve druhé dráze. Nejsem ale pod tlakem, limit mám, takže mohu závodit. Od půlky června se chci jen připravovat, aby to vyšlo na ME, možná bude o co bojovat," myslí si semifinalistka MS.
Konkurenci mezi půlkaři nenašel dnes David Rudisha. Po odstoupení vodiče dokráčel neohroženě do cíle v čase 1:44.03. Bez setiny o vteřinu později proběhl cílem další Keňan Boaz Lalang, jenž o dvě setinky předčil Marcina Lewandowského. Za dalším Polákem Adamem Kszczotem, bronzovým z HMS, udělal významnou českou stopu do závodu Jakub Holuša, který navíc při své letošní premiéře časem 1:45.87 pohodlně splnil ostrý limit pro mistrovství Evropy. A to i přesto, že se musel vyrovnat s odložením závodu kvůli vydatnému dešti. "Takové zpoždění nikomu nepomůže, navíc voda, která cákala, nás chladila, což také nebylo příjemné," řekl v cíli finalista z Dauhá. "Byl jsem takový zatažený, ale podařilo se mi to v cílové rovince rozběhnout. Jsem maximálně spokojený, ten čas je na takové podmínky výborný, i když jsem před závodem myslel i na výkon pod 1:45," přiznal Holuša, kterého čeká nyní start v B běhu na Diamantové lize v Oslu.
Splněný úkol tak napůl, to je výsledek desítky žen. Meselech Melkamuová vcelku bez problémů dokázala vylepšit letošní světové maximum. Čas Etiopanky 31:04.52 však o chlup (přesně 1.15) nestačil na stávající rekord mítinku, který drží její krajanka Dibabaová z předminulého ročníku. "Byl to těžký závod, protože jsem unavená z cestování, i proto jsem ráda za výkon roku. Užila jsem si publikum, počasí bylo příjemné," prohlásila Melkamuová. Dlouho s ní držela krok Keňanka Pauline Korikwiangová a ani poté, co byla v závěrečném okruhu pokořena, na vítězku příliš neztratila, nakonec méně než 2 vteřiny. Jako třetí se dostala do cíle v evropském výkonu roku a rovněž výborném čase 31:19.15 Portugalka Jessica Augustová.
Ve výkonu roku i rekordu mítinku 7:31.68 ovládl trojku Yusuf Biwott. Jeho dnes nejlepší soupeř John Kemboi zůstal o půl vteřinu zpět. Bernard Lagat, který již několik let nosí americký dres, se také ještě vešel do vteřiny za vítěze. Jeden ze spolufavoritů Joseph Ebuya skončil až sedmý s odstupem na čelo (7:38.34). Z českého tria na startu byl v cíli nejlepší Jakub Živec, jemuž změřili 8:14.97, Lukáši Kourkovi 8:17.26 a Tomáši Bednářovi 8:25.02.
Oštěp žen, to je extrémně sledovaná disciplína z českého pohledu. Ačkoli deštivé podmínky nesvědčily žádné ze závodnic, opět to nebyla domácí hvězda, kdo se s nimi nejlépe vyrovnal. Tentokrát se musela sklonit před Martinou Ratejovou, Slovince stačil k prvenství pokus z úvodní série 64.68.
Také Barbora Špotáková předvedla nejdelší hod hned z počátku, jen byl o něco kratší (62.94). "I když jsem se cítila super, bohužel nemohu na těchto závodech najít nic pozitivního. Podpora publika byla výborná, ale opravdu nevím, proč se mi tady nedaří," litovala světová rekordmanka. "Neběhaly mi nohy. Minulý týden jsem začala víc trénovat a teď mě achilovka pěkně bolí. Je to takové trápení. Myslela jsem, že se technicky ustálím, ale když lije jako z konve, tak to nejde. Nevím, jestli za rok přijedu, vždy se úplně třesu, co se tu stane. Ale jinak je skvělé, že takový mítink v České republice, jen já na něm nemám příliš štěstí."
Na třetí příčku dnes stačilo Lotyšce Madaře Palameikové 58.62 m. Zbylé české zástupkyně se seřadily na pátém a šestém místě, když Jarmila Klimešová hodila 55.11 a Nikol Ogrodníková 53.94.
Jednoznačného vítězství dosáhl na 400 metrů překážek hlavní favorit Kerron Clement. Američan nicméně neohrozil držitele výkonu roku Culsona (47.72) rekordu, ani rekordmana mítinku Sáncheze (48.10), když v Ostravě předvedl 48.69. V souboji o druhé místo uspěl Brit David Greene (49.05) před Jamajčanem Isou Phillipsem (49.16).
Nelehkým úkol čekal na českou naději Josefa Proroka, jenž v neděli tragicky přišel o maminku. "Byla strašně pyšná na to, co dělám. Abych běžel na Tretře, byl i její sen, určitě by byla ráda. Bylo to dnes hrozně psychicky i fyzicky těžké, jsem ještě v takovém podivném transu," prohlásil překážkář, jenž nenesl sponzorský, ale oddílový dres Slavie s fotkou ženy, pro kterou dnes především běžel. Dodejme zpravodajskou povinnost, Prorokův čas 51.01 a šesté místo před kolegou z tréninkové skupiny Michalem Uhlíkem (51.08).
Překvapení se zrodilo ve výšce. Favoritka Blanka Vlašičová měla potíže již na 192 centimetrech, které zdolala až napotřetí. To však bylo od ní vše. Druhou příčku před ní právě díky stejné výšce napodruhé brala Laverne Spencerová (Svatá Lucie). Konkurenci dnes neměla Chaunté Howard Loweová, která se přenesla přes 198, následných 201 už bylo nad její síly. Pátá skončila Oldřiška Marešová s 185 cm.
Tyč žen pro sebe získala Ruska Taťjána Polnovová, která předčila soupeřky jednoznačně, neboť jako jediná překonala 456 cm. Její někdejší krajanka, nyní v běloruském dresu Anastasija Švedovová byla zase osamocena na 441. Zbylé závodnice, včetně našich Jiřiny Ptáčníkové a Romany Maláčové, překonaly 421 cm. Třetí příčku ale brala s nejčistším zápisem další Ruska Anastasija Savčenková.