Rosolové debut na překážkách: hned na Evropu
USK slavil na Slovensku postup
Nejen limity, ale také řadu osobních rekordů přivezly atletky Univerzitního sportovního klubu z Dubnice nad Váhem, kde devět týmů bojovalo o dvě místa do A skupiny Evropského poháru klubových šampionů. Po loňské absenci, která zapříčinila sestup, tým z pražského Strahova zvládl roli favorita a zvítězil o dva body před rovněž postupujícími Britkami z Birchfield Harriers. USK nasbíral v náročném, jednodenním osmihodinovém klání 133 bodů, klub z Birminghamu 131. „V polovině soutěže jsme ztrácely 18 bodů, ale vítězství jsme nakonec strhly na svou stranu díky bojovným výkonům ve štafetách,“ uvedla vedoucí družstva Pražanek Jana Moberly.
„Hlavní cíl – dostat se zpátky – se povedl. Nebylo to jednoduché, forma atletky cílí na Helsinky a Londýn, navíc nyní pravidla neumožňují angažovat žádné hostující a chyběly nám také tři vlastní opory,“ přiblížila Moberly s tím, že u Hejnové jde o závodní zátěž, která ji čeká, Lustigová a Škrobáková se zase zotavují po zraněních. Konkrétně v jejich disciplínách však měl USK co do bodového zisku plnohodnotný zástup.
Svůj debut na čtvrtce překážek tu absolvovala, jak bylo avizováno, Denisa Rosolová (na foto před Tretrou, kde v pátek běžela hladkých 400). A dokázala jej proměnit v nominaci na mistrovství Evropy časem 56.42 (Je to i olympijské béčko, to však start v Londýně s ohledem áčko Hejnové nezajišťuje.) Navíc byl její výkon vyhodnocen jako v Dubnici vůbec nejlepší. „Jsem spokojená, jsou zde úzké zatáčky a hned v prvním startu limit na ME,“ pochvalovala si svěřenkyně Martiny Blažkové. „Nebylo to tak hrozné, jak jsem se obávala, ale byla to ještě opatrné. Potřebuji vydržet více než sedm překážek na 15 kroků, navíc jsem běhala na trénincích jen po osmou překážku, tak jsem nevěděla, co mě čeká. Další a teď už opravdu ostrý start na překážkách plánuji na Odložilově memoriálu,“ slíbila Rosolová.
Prvenství za zbylé absentující zvládly také Lucie Sekanová ve stýplu za 10:14.58 a na překážkách ve (větrném) čase 13.49 Jana Korešová, která navíc přidala třetí místo v dálce a ještě pomohla k druhé příčce čtvrtkařské štafetě, v níž se potkala se Stružkovou a vítězkami osmistovky Šatrovou a patnáctistovky Čapkovou. Čerstvá limitářka na Helsinky i Londýn Tereza Čapková dva dny po svém úspěchu takticky odběhla dalších 1500 m a na bezpečné vítězství jí stačilo 4:19.31. Stylem start-cíl ovládla půlku Dana Šatrová a ještě dokázala předvést jen o půl vteřiny pomalejší čas než na Tretře – 2:05.91. Jak vidno, disciplíny na ovále byly vůbec oporou USK, a to ve výčtu prvenství ještě chybí čtvrtka Zuzany Bergrové (53.79) a hladká trojka dorostenky Anežky Drahotové (OR 9:53.62).
V technikách „vysokoškolačky“ ztrácely, nejvýznamnější výjimku však představuje tyč, v které se prosadila Romana Maláčová. Díky 440 centimetrům si nejen vyrovnala osobní rekord, ale také řekla o nominaci na Evropu. Podobně jako Rosolová tím svěřenkyně Zdeňka Lubenského splnila i olympijské béčko, to jí však s ohledem na áčko tréninkové kolegyně Ptáčníkové nestačí. „Ani na 450 to nebyly beznadějné pokusy,“ hodnotila Moberly, která pokusy Maláčové o Londýn pochopitelně sledovala.
Druhým místem (a tedy osmi body) přispěla k bodovému zisku USK nejen štafeta 4x400, ale také 4x100 metrů ve složení Procházková, Bartoničková, Seidlová, Humpolíková. První dvě jmenované se představily také individuálně: Jitka Bartoničková si zaběhla na dvoustovce větrný OR (23.92, +3.9 m/s) a skončila rovněž druhá, Barbora Procházková měla podporu v zádech povolenou (+1.3), a tak se mohla radovat z premiérového pokoření 12 vteřin – 11.94, s nímž skončila čtvrtá. Stejně jako další s osobním rekordem na pětce, Petra Kubešová (17:39.82). K těch ostatních jen doplňme, že nikdo neskončil bez bodu a všechny porazily alespoň jednu ze soupeřek.
Mezi muži elitní skupinu vybojovaly pro svou zem Francouzi z EFCVO (sdružení pěti klubů z Val d'Oise) a Dánové ze Sparty AM Kodaň.
Fotogalerie z Dubnice, autor: James Moberly
V Portugalsku suverénní Rusky a po boji Italové
Opačným směrem bohužel míří mužský český zástupce, VSK Univerzita Brno, který byl ve Vile Real San Antonio sedmý se 46 body, spolu s švýcarským LG Bern (42 b) daleko od šesté příčky slibující udržení „áčka“ pro příští rok. O nejvyšší umístění Brněnských se postaral dvakrát třetí vrhač Jan Marcell, v kouli za 19.29 a disku 63.17, čímž se na 33 cm přiblížil „Evropě“ a olympijskému B limitu. Pátými příčkami přispěli ještě na čtvrtce Tomáš Bošek (48.63) a v tyči Jaroslav Chlebík (490).
Na druhém konci výsledné tabulky se strhla obrovská bitva o pohár. Po sedmileté nadvládě Luče Moskva rozhodl o triumfu Italů z G.A. Fiamme Gialle nad Španěly z Playas de Castellón nakonec až počet prvenství jednotlivců. Rusové z Luče pak dělilo na třetím místě jen osm bodů od čelního dua.
Jejich oddílovým kolegyním z Luče Moskva patřila soutěž žen s jednoznačným 26b náskokem na stříbrné Španělky z Valencia Terra i Mar, které naopak udolaly turecký Enka Spor Kulubu o pouhého půl bodu. Rusky předvedly i nejvýraznější individuální výkony, v čele s osobním rekordem Jeleny Sokolovové v dálce (695, vítr 2.0 m/s).