Ryba 17., Moloney zlatý v rekordu MS

středa 11. července 2018
V průběhu druhého finálového bloku na MSJ závodil jen jediný český reprezentant. David Ryba běžel semifinále stodesítky překážek. Nový rekord mistrovství padl v desetiboji zásluhou Australana Ashleyho Moloneyho. Velmi úspěšný den zažila japonská výprava, která získala tři cenné kovy.

Jediným českým atletem, který se představil v rámci druhého finálového bloku v Tampere, byl David Ryba, jenž nastoupil do prvního semifinále na 110 metrů překážek. V něm dosprintoval v mírném protivětru na šestém místě v čase 13.93 a v celkovém pořadí obsadí sedmnáctou příčku. Nejrychlejším semifinalistou byl Brit Jason Nicholson za 13.32. Následovala ho dvojice jamajských favoritů Damion Thomas (13.37) a Orlando Bennet (13.45).

Desetibojařský rekord šampionátu i japonské medailové žně

Skvělou úroveň mělo finále dálkařů. V něm se stal světovým šampionem do 19 let Japonec Yuki Hashioka, jenž se jako jediný dokázal dostat přes osm metrů. Třetím pokusem dolétl na 803 centimetrů a tím si zajistil nejcennější kov. Po kvalifikačním trápení se probral favorizovaný Kubánec Maikel Vidal, který předvedl nesmírně vyrovnanou a kvalitní sérii, když všech pět svých zdařených pokusů vtěsnal do dvanácti centimetrů. Nejdelší z nich měřil 799. Bronz putuje na Jamajku zásluhou Wayna Pinnocka za 790 centimetrů.

Svou skvělou desetibojařskou spanilou jízdu dotáhl do zlatého konce Australan Ashley Moloney a podařilo se mu to skutečně ve velkém stylu. Ve všech pěti disciplínách druhého dne si vylepšil osobní rekordy. Po dvou dílčích osobácích z dopoledne pokračoval ve stejném duchu v tyči (480), oštěpu (53.67) a na patnáctistovce (4:42.65). Kromě suverénního zisku zlaté medaile se stal také se součtem 8190 bodů novým rekordmanem šampionátu, když překonal dva roky staré historické maximum mistrovství Němce Niklase Kaula o 28 bodů. Australskou desetibojařskou dominanci v Tampere dokonal stříbrný Gary Haasbroek (7798 b.). Bronz si na krk pověsil Švýcar Simon Ehammer (7642 b.).

Přesto, že od úvodních kol naznačoval své možnosti, stal se trochu překvapivým mistrem světa na stovce Lalu Muhammad Zohri z Indonésie, když předvedl nejrychlejší závěrečné metry a vybojoval pro svou zemi historicky vůbec první medaili na mistrovství světa juniorů. Navíc zisk tohoto cenného kovu ozdobil novým národním rekordem 10.18. O tři setiny zpět se předkláněl stříbrný Američan Anthony Schwartz. Bronz získala také výprava Spojených států zásluhou Erica Harrisona, který byl jen o tisíciny pomalejší než jeho krajan.

Početné pole dvaceti závodnic se vydalo do finálového závodu na 3000 metrů. Podobně, jako tomu bylo na pětce, se záhy po startu vydalo do čela duo japonských běžkyň, které si během prvního kilometru vybudovalo zhruba čtyřicetimetrový náskok. Ten v polovině trati narostl na metrů padesát. Až poté začaly reagovat Etiopanky a hlavně v závěrečné pětistovce mohutně stahovaly. Na Yunu Wadaovou to ještě stačilo, ale na Nozomi Tanakaovou už ne. Ta byla za svou odvahu oceněna zlatou medailí a novým osobním rekordem 8:54.01. Na stupně vítězů ji doprovodily Etiopanky Meselu Berheová (8:56.39) a Tsige Gebreselamaová (8:59.20). Černý Petr tak zbyl na čtvrtou Japonku Yunu Wadaovou, která převážnou část závodu odtáhla. Útěchou jí mohl být aspoň nový osobák 9:00.50.

Ve finále oštěpařek vypálila rybník všem specialistkám sedmibojařka. Nejdelší pokus ze všech totiž hodila Ukrajinka Alina Šuchová, když její náčiní dolétlo na 55.95, a to stačilo ve vyrovnaném závodě na mistrovský titul. Úspěšný japonský den potvrdila stříbrná Tomoka Kuwazoeová (55.66). Přes pětapadesát metrů se dostala ještě bronzová Američanka Dana Bakerová. Pro ni je výkon 55.04 novým osobákem.

Finále koulařek bylo dramatické až do samotného konce. Dlouho mu vévodila Nizozemka Jorinde Van Klinkenová, která hodila hned v první sérii 17.05. Nakonec se však musela spokojit s bronzovou medailí. V pátých pokusech totiž předvedla stejný výkon Číňanka Linru Zhang. Lepší druhý pokus ji ovšem posunul před Van Klinkenovou. Ani ona ale nevystoupala na nejvyšší stupínek. Svým závěrečným pokusem všechny šokovala Novozélanďanka Madison-Lee Wescheová, když si ve správný čas dokázala vylepšit osobní rekord na 17.09 a stala se juniorskou světovou šampionkou. Do boje o cenné kovy vůbec nezasáhla suverénní vítězka kvalifikace Američanka Alyssa Wilsonová, která zapsala tři křížky a skončila bez výkonu.

Semifinálové běhy na 800 metrů jasně ovládly závodnice z Etiopie. Nejrychlejší byla Deribe Weltejiová za 2:01.89 před reprezentační parťačkou Fireweyni Hailuovou (2:01.96). Naopak překvapivě vypadly obě silné Američanky Samatha Watsonová a Caitlyn Collierová.

O finále se bojovalo i na poloviční trati dívek. Zde zaběhla nejlepší čas Indka Hima Dasová, když zvládla jeden okruh za 52.10. Druhá finišovala Rumunka Andrea Miklósová za 52.48. Nejvyšší ambice měla také Kubánka Roxana Gómezová, která ovšem byla limitovaná svalovými potížemi a finálová účast jí unikla o dvě setiny (53.26).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová