Rychlé časy na afrických Trials

Soňa Maléterová
pondělí 17. června 2024
V Nairobi proběhla keňská olympijská kvalifikace, kde zaběhl Emmanuel Wanyonyi nejrychlejší půlku za posledních dvanáct let. Úspěšný návrat k závodům zaznamenala Faith Kipyegon. Etiopané bojovali v Nejri o olympiádu na desítce.

Wanyonyi, Kipyegon a Omanyala zářili na keňských Trials

V rámci keňských olympijských Trials byla k vidění nejrychlejší mužská půlka od roku 2012. Emmanuel Wanyonyi proběhl dva okruhy v čase 1:41.70, čímž se stal po světovém rekordmanovi Davidovi Rudishovi a Dánovi Wilsonovi Kipketerovi třetím nejrychlejším závodníkem historie. Lépe běžel naposledy právě Rudisha před dvanácti lety. Vynikajících časů dosáhli také Wyclife Kinyamal (1:42.50) a Koitatoi Kidali, jenž si vylepšil osobák o dvě a půl vteřiny na 1:42.66.

Letos vůbec poprvé se představila na závodní dráze Faith Kipyegon. Ta nejprve vyhrála v Nairobi pětku za 14:46.28 před Beatrice Chebet a následně nenašla přemožitelku ani na patnáctistovce, kde se prezentovala velmi kvalitním výkonem 3:53.98. Pod čtyři minuty se dostala i druhá Nelly Chepchirchir (3:58.46).

Sprinter Ferdinand Omanyala opět dokázal, že nejhodnotnější časy kariéry běhá na domácí půdě. V keňské metropoli prolétl stovku za 9.79 a vyhoupl se do čela letošních průběžných světových tabulek.

V Nairobi se zrodil také jeden výsledek, který fanouškovi české atletiky neudělá radost. Keňská smíšená štafeta na 4x400 metrů zaběhla čas 3:11.88, čímž odsunula naši sestavu mimo postupové pozice na olympijské hry v Paříži.

Rychlé desítky v Nerji

Etiopané absolvovali svou olympijskou kvalifikaci na trati 10 000 metrů ve španělské Nerji. Závod mužů opanoval Yomif Kejelcha v letošním nejlepším světovém výkonu 26:31.01, když v těsném finiši porazil Berihu Aregawiho (26:31.13). Oba běžci se těmito časy zařadili na sedmé a osmé místo historických světových tabulek. Jako třetí doběhl obhájce olympijského titulu na této distanci Selemon Barega za 26:34.93.

K umístění na stupních vítězů a šanci startovat na olympiádě mezi ženami bylo nutné zaběhnout pod třicet minut. Vítězkou kvalifikace se stala Fotyen Tesfay v čase 29:47.71. Za ní doběhly Tsigie Gebreselama (29:49.33) a Ejgayehu Taye (29:50.52).

Další top výsledky ze zahraničí

V Eugene proběhl americký juniorský národní šampionát a někteří atleti by se na světové úrovni neztratili ani mezi dospělými. Jedním z nich je osmnáctiletý sprinter Christian Miller, jenž zaběhl stovku za 9.96. Letos už však byl ještě rychlejší, když se může pyšnit sezónním výkonem 9.93.

Ještě o dva roky mladší je čtvrtkař Wilson Quincy, jenž se stal s časem 45.13 druhým nejrychlejším závodníkem historie kategorie do 18 let za držitelem historického světového maxima Justinem Robinsonem.

Ruští a běloruští atleti nemohou nadále startovat na mezinárodní úrovni, a tak zápolí alespoň mezi sebou. V Kazani padlo hned několik zajímavých výkonů. Čtvrtkařka Polina Tkalich zaběhla 50.18. Tyčkařka Polina Knoroz skočila 480 centimetrů a kvalitní soutěž výškařů vyhrál Rus Danil Lysenko před Bělorusem Pavlem Seliverstauem. Oba zdolali 230 cm.