Rychlé překážky v zámoří a další zajímavosti víkendu

pondělí 10. června 2013
O řadě výsledků, které se udály o uplynulém víkendu, jsme již informovali v souvislosti s českými reprezentanty. Zde je přehled těch, na které se ještě nedostalo.

EUGENE (USA) Na stadionu Hayward Field, známém i ze seriálu Diamantové ligy, se uskutečnila soutěž jedné z divizí šampionátu amerických univerzit (NCAA). A jako již tradičně šlo o velice kvalitní podívanou. Překážkářka Brianna Rollinsová ve finále ještě vylepšila čtvrteční univerzitní rekord na trati 100 př. (12:47) a časem 12.39 (+1.7) se zařadila na deváté místo dlouhodobých tabulek. Za čtvrt století starým světovým maximem Jordanky Donkovové zaostala o 18 setin. S výrazným odstupem za Rollinsovou si pro druhé místo doběhla výkonem 12.79 Kori Carterová, která tak jen potvrdila svůj sobotní výkon na 400 m př., kde časem 53.21 vylepšila dosud nejlepší světový čas Zuzany Hejnové. Od začátku roku si tak na této trati vylepšila své maximum o téměř čtyři vteřiny. Ke kvalitnímu osobáku se vytáhla také druhá Georganne Molineová, finalistka z olympijských her běžela 53.72. Doplňme ještě rychlou stovku English Gardenerové, která jako třetí letos pokořila hranici 11 vteřin, a to konkrétně o čtyři setiny.

RABAT (MAR) – Titulkový výsledek z mítinku kategorie IAAF World Challenge se zrodil na stovce mužů, kde ve větrném závodě (+2.9) triumfoval výkonem 9.98 Christophe Lemaitre, přičemž předčil i Justina Gatlina (10.02), který na čtvrtečním mítinku v Římě senzačně porazil superhvězdného Usain Bolta. Jediným českým zástupcem na mítinku byl výškař Jaroslav Bába, který skočil 225 cm a obsadil čtvrtou příčku. Vyhrál Ukrajinec Bohdan Bondarenko s 228 cm.

Kompletní výsledky

PRAVEC (BUL) – Za neúčasti českých závodníků se v Bulharsku uskutečnil 17. ročník Evropského poháru v běhu na 10000 m. Ženské kategorii dominovala Němka Sabrina Mockenhauptová v čase 32:13.64. Jako druhá finišovala s více než půlminutovou ztrátou francouzská rekordmanka v maratonu Christelle Daunayová, třetí doběhla Srbka Olivera Jevtičová, přičemž i ona stlačila svůj čas pod 33 minut. Závod nedokončily některé favoritky jako Elvan Abeyelegesseová, Ana Dulce Felixová nebo Krisztina Pappová. Týmovou soutěž vyhrály Španělky před Britkami a Běloruskami.
Mezi muži zvítězili Italové před Španěly, z jejichž řad však vzešel první muž na pásce - Sergio Sanchez, který zvládl desítku za 28:31.75. O sedm setin druhý byl bývalý stýplař Halil Akkas z Turecka, jako třetí s již větší ztrátou doběhl Ahmed El Mazoury, závodící za Itálii.

OPOLE (POL) - Kamila Stepaniuková potěšila domácí fanoušky, když se na výškařském mítinku v Opole zdárně přenesla přes 199 cm, čímž překonala již téměř tři desetiletí starý národní rekord Danuty Bulkowské. Zároveň se zařadila na druhé místo aktuálních světových tabulek. Spolu s ní se nominovala na MS do Moskvy Justyna Kasprzycká, která se zlepšila na 195 cm.Česká zástupkyně v soutěži, Magdalena Nová, skočila 182 cm  obsadila šestou příčku. Mezi muži potvrdil své kvality Katařan Mutaz Essa Barshim, který skočil 233 cm, jeho dalším startem je Zlatá tretra.