'Rychlý holky' chtějí na olympiádu

Aktuality
pondělí 10. března 2008
Přesně v 16:19 dosedlo letadlo s kompletní třináctičlennou výpravou v Ruzyni. V jejich zavazadlech sice byla "jen" pomyslná bramborová medaile štafety, dívčí čtveřici to ale nikterak nemrzelo. Ba naopak.

"Je to super. Čtvrté místo na světě, to se počítá," říkaly dnes po příletu téměř sborem dvě členky štefety Zuzana Bergrová a Jitka Bartoničková. "Víc jsme čekat nemohly, medaile byly daleko," dodala Bergrová. "Škoda jen, že nás televize vysílala až ze záznamu, spousta lidí mi psala, jak je mrzí, že to neviděli 'naživo'," litovala Bergrová kolize závěru HMS s motozávody.
Spolu se Zuzanou Hejnovou a Denisou Ščerbovou by atletky rády okusily i start na olympiádě. Tam ovšem pojede šestnáct štafet s nejlepšími časy a navíc v závodech určených IAAF. "Bohužel není moc závodů, kde bychom mohli v tomto složení běžet," tvrdí Bergrová. "Snad to vyjde na Evropském poháru," věří Bartoničková. Do Valencie totiž stanovoval limit český svaz, světová federace nechávala start bez nominačního standardu. Právě čas z HMS podle čtvrtkařek na OH asi stačit nebude, byť patří mezi závody, na kterých lze limit plnit. "Je to přeci jen znehodnocené tím, že to je v hale," připomíná Bartoničková. 'Rychlý holky', přezdívka tréninkové skupiny Martiny Blažkové, kde se připravuje trojice Bartoničková, Bergrová, Hejnová, podpořené všestrannou Ščerbovou, však v olympiádu věří.

Na veselejší notu byla naladěna Iva Straková, která jako úplně poslední z výpravy včera bojovala o konečné umístění. "Včera jsem moc nadšená nebyla, dneska se mi to rozleželo. Je to pro mě přeci jen nejlepší umístění na světě," připomněla své dosavadní maximum, 11. místo  z roku 2005 na venkovním šampionátu v Helsinkách. Ze Španělska odvezla osmé místo, lepší, sedmou pozici už získala jen na HME v Madridu v témže roce. "Sezóna je dobře rozjetá, jsem ráda, že jsem se stabilizovala," sdělila výškařka, která ve finále zopakovala výkon z kvalifikace 193 cm. "Potřebuju zapracovat na tom, abych ještě lépe zvládala stresové situace," dodala. Pokrok však byl patrný už i ve Valencii, kde se dokázala vypořádat s podmínkami, které jí nevyhovovali a několikrát zachránila 'ztracenou' soutěž.

Novináři byli také zvědaví na aktuální stav Romana Šebrleho, který nedokončil sedmiboj z druhé pozice kvůli svalové indispozici. "Vidím to tak na tři týdny pauzy, pak začnu trénovat," zkrátil ještě o něco původní prognózy Šebrle. "Je to klasické atletické zranění. Přípravu to ovlivňuje, ale nekomplikuje," uvedl halový evropský rekordman.

Výprava dorazila do Prahy na čas, ovšem cesta z Valencie na letiště do Barcelony neproběhla hladce. Tyče se totiž dostaly po závodech nikoli na hotel, ale na místní letiště. Autobus tak absolvoval cestu přes celé město nejprve tam. Zde ovšem již tyče nebyly, cestovaly "už" na hotel. Velká časová rezerva se tak rozplynula již při odjezdu. Španělský řidič pak přišel se svou trochou, když zcela na minutu přesně splnil svou povinnou půlhodinovou pauzu. Na check-in tak atleti s doprovodem dorazili za 'pět minut dvanáct'.

Michal Procházka