„Rychlý holky“ vyhlížejí své starty
Jen málokdo z české výpravy má tolik zkušeností jako Denisa Rosolová, pro kterou je Londýn již pátým světovým šampionátem a jak sama přiznává, v britské metropoli závodí moc ráda. „Na Londýn mám skvělé vzpomínky. Běžela jsem zde své první a vlastně zatím i poslední olympijské finále. Zdejší stadion mi sedí. Líbí se mi i tvrdý povrch, takže se toho pokusím využít k nějakému rychlému času,“ uvedla. Nemůže si vynachválit ani britské publikum. „Britové jsou skvělými atletickými fanoušky. Vždy je vyprodáno a fandí všem, takže se na atmosféru moc těším,“ dodává.
Ani v letošní venkovní sezóně se svěřenkyni Martiny Blažkové ovšem nevyhnuly zdravotní potíže. Před dvěma týdny ji při Velké ceně v Táboře postihly svalové problémy. Zdá se ovšem, že se před vrcholem sezóny dokázala dát do kupy. „Noha zatím drží. Zítra chceme poprvé zkusit tretry. Před odletem jsem byla u Káji Bílkové a říkala, že je překvapena, jak rychle se to hojí, takže věřím, že to bude dobré. Výhodou čtvrtky je, že nemusíte jít do maximální rychlosti,“ říká.
Denisa se zdá být před svým startem v pohodě, na čemž nese zásluhu i její mentální kouč Dragan Vujovič, se kterým začala v nedávné době spolupracovat. „Letošní první dva závody jsem pokazila hlavou. Fyzicky jsem byla připravena dobře, ale bála jsem se závodit. V loňském roce se mi příliš nedařilo, čímž jsem ztratila běžeckou jistotu. Atletika je hlavně o hlavě, fyzicky jsme všichni připraveni na podobné úrovni, záleží, kdo si jak poradí s psychikou. Dragan mě naučil techniky, jak pracovat s psychikou před závodem abych byla v pohodě,“ prozrazuje.
A s jakými ambicemi půjde do závodu? „Chci být hlavně spokojená s časem. Soupeřky mají kolísavou formu, takže to bude hodně nevyzpytatelné. Věřím, že můžu běžet pod pětapadesát vteřin a uvidíme, na co to bude stačit.“
Druhou „Rychlou holkou“, která se na světovém šampionátu představí, je vícebojařka Kateřina Cachová, kterou čeká druhá účast na mistrovství světa pod otevřeným nebem. Premiéru si odbyla před šesti lety v korejském Tegu. V dopoledních hodinách si byla okouknout dráhu a sektory na olympijském stadionu. „Dnes jsme se s trenérkou byly podívat na stadionu a byla jsem překvapena, že tam až tolik nefouká, protože venku byl docela silný vítr. Stadion je opravdu krásný, tak věřím, že si ho užiju více než na předešlých velkých akcích, kdy jsem se hodně soustředila na sebe a nevnímala nic okolo,“ přiznává.
Katka má za sebou letos dva dokončené víceboje a také jeden nedokončený, když odstoupila ze závodu při Evropském poháru ve vícebojích, kde ji postihl pád hned při úvodní disciplíně, kterou byla stovka překážek. „Na poháru jsem byla po pádu na překážkách docela potlučená. Nakonec jsem byla docela ráda, že jsem nemusela dokončit. Myslím, že není dobré absolvovat čtyři nebo pět vícebojů za rok. Většinou holky chodí jeden nebo maximálně dva víceboje za sezónu,“ nechala se slyšet.
Zdravotně je však v pořádku a cítí se v dobré formě. „Věřím, že letos se nám podařilo naladit formu lépe směrem k vrcholu, který je letos oproti loňskou pouze jeden. Loni byly dva a sezóna byla hodně dlouhá, takže na evropském šampionátu jsem se ještě dokázala nahecovat, ale na olympiádě už to bylo slabší,“ vzpomíná.
Příliš nadšena není z časového pořadu, který vícebojařům tedy rozhodně nepřeje. „Pro samotný výkon nejsou ty časové pořady na velkých šampionátech příliš ideální, protože jsou dost roztahané. Na mítincích to lépe navazuje. Tady když přijdete na stadion v deset a končíte po dvanácti hodinách, tak ta únava pracuje o něco více. Přesto věřím, že jsem schopná poskládat solidní součet a snad to bude stačit i na nějaké pěkné umístění,“ sdělila.
Naopak jako výhodu vidí, že bude v závodě společně s další českou závodnicí Eliškou Klučinovou. „Určitě jsem ráda, že tam budeme s Eliškou dvě. Člověk si má s kým popovídat mezi disciplínami a člověk ten čas netráví sám. Bydlíme spolu i na pokoji, takže jsme na sebe zvyklé,“ dodala.