S čím přichází Hansen
Vítězný kandidát hrál od začátku rovnou hru, Svein Arne Hansen totiž ve své oficiální prezentaci zdůrazňoval svůj věk. Příští rok dovrší sedmdesátku a v následujících volbách do vrcholných orgánů Evropské atletiky (v roce 2019) se tak dle pravidel EA už nebude moci znovu ucházet o vedoucí post. „Nebudu mít žádné politické obavy o znovuzvolení, budu se tak moci plně soustředit na svou práci,“ sliboval ve své prezentaci nejstarší z kandidátů, navíc jedním dechem dodával, že hodlá vést „čtyřletý program s perspektivou mnohem dál než je jeho mandát“. „Věřím, že to je velká výhoda v situaci, která bude nevyhnutelně vyžadovat mluvit narovinu a dělat těžká rozhodnutí, které nesnesou odkladu,“ uvádí ve své předvolební prezentaci manažer s mnohaletými zkušenostmi jak z řízení národní federace (Norska), tak prestižního jednodenního mítinku (Bislett Games v Oslo).
Schopnost vést
Důvěru, jak už víme, Hansen dostal. Od delegátů, tedy padesáti zástupců členských federací, obdržel 26 hlasů, včetně toho od Českého atletického svazu, a proti dvojici soupeřů uspěl hned v prvním kole. „Věřím, že pan Hansen využije svůj čtyřletý mandát k tomu, aby dal nový vítr do plachet Evropské atletiky, a že připraví řešení, která sice nemusejí být úplně jednoduchá, ale zásadně atletiku posílí,“ řekl po jeho zvolení předseda ČAS Libor Varhaník, který se zároveň domnívá, že nový prezident „bude dobrý lídr“ a „těší se na spolupráci s ním“. Varhaník bude součásti změn, neboť zasedne se silným mandátem jako jeden ze 13 řadových členů Rady EA.
V předešlých odstavcích skloňované schopnosti správně vést označil Hansen jako klíčové pro budoucnost atletiky na starém kontinentu. Všichni kandidáti se sice shodli na potřebnosti změn, Francouz Gracia ale nabízel určitou verzi solidarity a vzájemné pomoci, Fin Pihlakoski zase přišel s marketingovou orientací na zákazníka. Nor svou prezentaci nazval těžko přeložitelně „Leading Change“, nicméně po jejím přečtení je to jasné: Evropská atletika potřebuje lídra, který provede asociaci změnami a nebude je jen pasivně přijímat, naopak bude sám aktivně udávat trendy.
Změny Hansen shrnul do své vize atletiky „otevřenější, dynamičtější, komerčnější, viditelnější“. Nový prezident hodlá intenzivněji zapojit členy rady, ale i zaměstnance EA. Chce navázat užší spolupráci s IAAF, hlavně co se týče Evropanů ve výkonném orgánu světové asociace. Autoritu prezidenta EA plánuje využít směrem k médiím, sponzorům, vládám, pro zisk dalších zdrojů pro atletiku, zviditelnění apod. Zároveň ovšem upozorňuje, že nelze zapomínat na druhou stránka komunikace: naslouchání, a to jak federacím, partnerům, ale i veřejnosti a zejména mladým lidem. Ačkoli sází nový prezident na vůdcovství, práci na ambiciózním programu považuje za týmovou záležitost.
Hansenova agenda
- Ne náhodou Hansen začíná členskými federacemi. „Sloužit jim“ je podle něj „první odpovědností“ Evropské atletiky. Nový šéf chce národní svazy pozvednout jak finančně tak operativně. Dosáhnout toho hodlá vyššími příjmy z reklamy (více sponzorů na dresech), koordinací marketingu, strategií pro fondy Evropské unie, podporou řady programů (např. vzděláváním a rozvojem zaměstnanců).
- Atletika potřebuje větší komerční sílu; model, který by chtěl zavést, musí podle Hansena vytvořit novou hodnotu pro partnery. Evropský šéf hodlá nonstop sledovat, co si veřejnost i členové hnutí myslí o atletice a co chtějí. Připraví profesionální strategii PR i pro digitální a sociální média. Chystá speciální propagaci v letech, kdy se OH či MS nekonají v Evropě. A v neposlední řadě plánuje „agresivně podporovat“ potenciální a potvrzená hostitelské města akcí EA.
- Náš sport je tu pro atlety, to je další bod, přičemž v Hansenově pojetí to znamená dát šanci talentovaným a podpořit je. Co jim slibuje: Finanční motivaci k účasti na ME pro největší hvězdy; jednodenní mítinky čistě pro Evropany; nové soutěžní i finanční možnosti pro atlety do 22 let; iniciativy pro výkonnostně slabší evropské disciplíny; stipendia pro rozvoj po skončení kariéry; rozšířený vzdělávací program v antidopingu (jakýsi „řidičský průkaz“ pro mladé atlety); zvýšené využití ambasadorů (atletů) pro akce EA.
- Současný stav soutěží neslouží efektivně, nutná je tedy restrukturalizace kalendáře s ohledem na zájmy federací, a zatraktivnění soutěží samotných. Co se má udělat konkrétněji: Plně integrovat systém vrcholů (včetně ME do 17, 19 a 22 let); vytvořit logický kalendář jednodenních mítinků „s příběhem“ směrem k ME; proměnit šampionát družstev; vylepšit časové pořady a prezentace soutěží; podporovat nové a speciální soutěže jako mistrovství malých zemí, ME v půlmaratonu nebo EP ve štafetách.
- To vše dát do relevantního sociálního rámce. Atletika jako sport pro život potřebuje nové publikum, nové partnery, ale také zdůraznit význam pro společnost. EA by chtěla nabídnout služby pro běžce hobíky, připravit školní a klubové programy pro mládež, intenzivněji spolupracovat s veterány, pomoci klubům a svazům obsluhovat trh „fitness a se zdravím“, zavést program pro mladé dobrovolníky.
První kroky
Hned druhý den po zvolení ve slovinském Bledu zasedla Rada EA v obměněném složení. Hansen na úvod požádal, aby členové vedení pracovali pro dobro sportu a zdůraznil týmovou práci. Nový šéf EA rovněž kvitoval osobní účast prezidenta IAAF Lamina Diacka, i přestože on samotný bude záhy vystřídán v čele světové asociace. Jako prvního viceprezidenta Hansen vybral zástupce evropského jihu Bulhara Dobromira Karamarinova a rada jeho návrh přijala.
Hned v neděli byla také vytvořena pracovní skupina pro rozvoj Konventu Evropské atletiky, v níž zasedne další z prezidentových zástupců, Němec Frank Hensel, dále člen rady Maďar Márton Gyulai a také jeden ze zaměstnanců EA. Ještě před svým zvolením rovněž Hansen slíbil zabývat se Evropskými hrami, podle něj není šťastné, že atletika při jejich premiéře v červnu v Baku má pouze třetí ligu ME družstev. Hodlá se proto na toto téma sejít s šéfem EOV Patrickem Hickeym.