S kým se Češi nakonec (ne)utkají
Největšími „papírovými“ soupeři pro hlavní českou medailovou naději – letos neporaženého překážkáře Petra Svobodu (nejlépe 7.48) - budou domácí sprinteři. Na záda bronzovému z minulého HME dýchá v tabulkách Dimitri Bascou (7.52), ale počítat musí svěřenec Luďka Svobody i se stříbrným z ME Garfieldem Darienem (7.56). Zbylí medailisté z Barcelony (Turner a Kiss), stejně jako z Turína (Doucouré a Sedoc) budou v Paříži chybět.
Český tým by měl vést Petr Svoboda - foto: www.graf.cz
Podstatně těžší role čeká na Svobodovu kolegyni Lucii Škrobákovou, ačkoli o víkendu nebude obhajovat Beringsová, která se před měsícem zranila, a chybí také šampionka z pod otevřeného nebe Yanitová. Stříbro svěřenkyně Jany Jílkové bylo předloni překvapivé, a podobné by tomu bylo i letos – obhajoba je, jak známo, těžší, navíc Škrobáková nebyla před republikovým mistrovstvím zcela fit. Její letošní čas (8.07) jí v tabulkách řadí dokonce mimo finálovou osmičku, český fanoušek však nepochybně věří, že „papír“ tentokrát platit nebude.
Výjimkou v našem výčtu je obhájce turínského bronzu Romana Šebrle, jehož zásadnější výpadky soupeřů nepotkaly. Navíc fakt, že evropský rekordman ovládá čelo tabulek, hraje v sedmiboji menší roli než kde jinde. Absentující mistr Evropy z Barcelony Barras je v hale výrazně slabším soupeřem a před dvěma lety stříbrného Kasjanova „bohatě“ nahrazují jiní silní soupeři: zejména zbylí medailisté z ME Sintnicolaas a Kravčenko, a estonské duo Pahapill (obhájce z Turína) a Raja.
Největší hvězdou, která na šampionát nepřijede, je tyčkařka Isinbajevová, jíž oficiálně znemožnila start v Paříži chřipka. Ruský tým neposílí ani šampionka z Barcelony Feofanová, cesta k medaili se tak otevírá i pro pátou z ME, Jiřinu Ptáčníkovou (460). Vydlážděná však rozhodně nebude, v Paříži nechybí silné trio Němek Spiegelburgová, Ryzihová, Gadschiewová, vedoucí žena tabulek Polka Rogowská či mladá kometa ze Švédska Bengtssonová. Nu a co si budeme povídat, ani „zbylou“ Rusku Kirjašovou nelze z okruhu favoritek vyškrtnout.
„Favoritka favoritek“ bude chybět také mezi sedmibojařkami, Britku Ennisovou nepustí na start bolavý levý kotník. Zlato nebude obhajovat Bogdanovová, stříbro Kaizerová, přesto zůstává pro dvojici Zuzana Hejnová (4406) – Eliška Klučinová (4291) dost silných soupeřek v bitvě o nejvyšší posty, zejména pak Tyminská, Skujyteová, Nana Djimou Idaová, Pantělejevová či Samuelssonová.
Na čtvrtce se menší zdravotní potíže bohužel nevyhnuly Denise Rosolové (52.21). I tak by mohla svěřenkyně Martiny Blažkové spolu s Bulharkou Stambolovou a Němkou Lindenbergovou potrápit Rusky, z jejichž trojbloku zůstalo po výpadku Vdovinové (běží pouze štafetu) duo Krasnomovecová-Zadorinová.
Start dálkařského lídra tabulek Luise Tsátoumase (821) je ohrožen, nikoli však vyloučen. Ať už Řek bude nakonec závodit či nikoli, čeká Romana Novotného a Štěpána Wagnera nelehký úkol již v kvalifikaci. Novotný, který má z českého dua lepší letošní maximum, patří s 801 cm mezi devět skokanů, kteří s letošním nejlepším výkonem vejdou do rozmezí 800-808. A ještě jen malinko odsakuje Švéd Torneus (813).
Výškařský sektor bude v případě žen ochuzen o kompletní trio královen barcelonské soutěže. Vlašičová vynechala celou sezonu, Friedrichová se zranila ještě před jejím začátkem a bude ráda, když stihne mistrovství světa, a konečně Greenová se přibyla na marodku po závodě v Hustopečích na v závěru ledna. Favoritky tak hledejme především mezi jedinými „dvoumetrovými“, Školinovou a Di Martinovou.