Šahín chystá na Odložilově memoriálu „steeple“ po čtyřech letech
„Letošní mítink je naprosto finančně zajištěn,“ dementoval ředitel závodu Miroslav Ševčík v úvodu informace některých médií o potížích letošního ročníku Memoriálu Josefa Odložila. „Příští rok budou jednání složitější, neboť ekonomická krize má určitý pomalejší „dojezd“. To ale neznamená, že by se neměl mítink za rok uskutečnit,“ dodal Ševčík. Zároveň znovu promluvil o potížích, které memoriálu způsobily přísná pravidla úrovně EA Premium, jíž je MJO součástí. „Ozvali se mi dva kolegové, ředitelé mítinků, že zvažují setrvání v seriálu. My každopádně sepíšeme připomínky, které máme.“
Špotáková loni při MJO - foto: J. Kucharčík
Na co se diváci mohou v pondělí 14. června těšit? Z domácího výkvětu především na Barboru Špotákovou, která se v oštěpařském sektoru potká s jmenovkyní a občasnou tréninkovou partnerkou z Polska Madejczykovou, oddílovou kolegyní Klimešovou, Rumunkou Stojanovou nebo Jihoafričankou Viljoenovou. „Jsme velmi rádi, že Bára je tváří mítinku již po několikáté v řadě,“ řekl Ševčík, který připomněl i její vysokou výkonnost v posledních dvou letech: 68.81 před dvěma lety překonala již jen na olympiádě a při světovém rekordu ve Stuttgartu, loni dokonce hodila na Julisce nejdál ve celé sezoně, 68.23.
„Čeká mě v Římě Diamantová liga, na kterou se hodně soustředím, a po „Odložilovi“ o víkendu mistrovství Evropy družstev v Budapešti, kam jedeme vyhrát, protože podle mě patříme do Superligy. Věřím, že to bude úspěšný trojlístek závodů,“ nechala se slyšet svěřenkyně Rudolfa Černého. „Cítím zvýšený zájem o mítink, lidi se mě na to dost ptají. Je to můj domácí stadion, na který se rádi vracejí i další atleti, a v podstatě domácí mítink, kde se mi vždycky daří. I když se třeba ráno necítím dobře, hodím tu daleko, takže se moc těším.“
Právě opačný problém má se Zlatou tretrou, kde se jí ani tentokrát nedařilo podle představ, byť deštivé podmínky v Ostravě zdaleka nebyly ideální. „Kdybych věděla, čím to je, tak s tím něco udělám. Je pravda, že poté, co se achillovka po Dauhá zklidnila, jsme přidali v tréninku a byla jsem dost unavená. Jenže mě se nedařilo ani technicky. Hodně mi to pak leželo v hlavě, ale nezanevřela jsem. Doufám, že na jubilejní ročník se mi to konečně podaří prolomit,“ přála si Špotáková do další sezony.
Šahínova stopa na stýplu by mohla být vrcholem MJO - foto: www.graf.cz
Ze zahraničních akvizic je třeba určitě vypíchnout dvě jména, prvním je světový rekordman na tři kilometry steeplechase, rodilý Keňan závodící již sedm let v katarském dresu Saif Saíd Šahín. Ten by po laborování se zraněními a nynějších startech na jiných tratích měl absolvovat obnovenou premiéru na trati, které kdysi neohroženě vládl a naposledy ji běžel v roce 2006. „Pro mítink by to bylo vynikající,“ uvedl Ševčík. „Jeho nedávná hladká trojka 7:46 slibuje čas pod 8:10, a to se jen tak každý den neběhá, letos byl zatím jeden takový závod.“ Víru v útok na takový výkon podporuje i celé pole, v němž se to hemží řadou jmen s osobním rekordy lepšími rekordu mítinku 8:14.32 nebo jen těsně za ním.
Druhou vysoko čnící postavou je olympijský šampion Tomas Majewski. Polák s osobním rekordem takřka 22 metrů zatím absolvoval jen dva starty s výkony kratšími než 21 metrů. V Praze by mohl poupravit nejen své dosavadní statistiky, ale také rekord mítinku 21.26 Španěla Martíneze. Původně odřeknutým jménem byl Dylan Armstrong, který má dva dny před MJO absolvovat závody doma v Kanadě. „Moc se mu tady ale líbilo a navíc sehnal výhodné letenky, takže mi dnes ráno potvrdil, že dorazí,“ uvedl Ševčík k vrhači, jenž si na halovém MS vylepšil osobák na 21.39 centimetrů.
Parádní představení slibuje hlavní závod Memoriál Josefa Odložila na 1500 metrů. „Doufám, že budeme svědky rychlého závodu, pacemaker má za úkol běžet na 3:34,“ vyhlásil Ševčík cíl zlomit rekord sedm let starý rekord Paula Korira 3:34.77. Skupinku českých mílařů povede Jakub Holuša. „Vypsali jsme pro něj bonus na čas pod 3:38, rychlostní předpoklady podle půlky na takový výkon má, u něj je to otázka vhodné taktiky,“ řekl Ševčík na adresu svěřence Josefa Vedry.
Nejen český divák se může těšit na překážkové sprinty. Na stodesítce a ženské čtvrtce nebudou chybět české jedničky Petr Svoboda a Zuzana Hejnová, které prověří především soupeři z Evropy, jako Maďar Kiss nebo Polák Noga, Rumunka Morosanuová nebo Ukrajinka Rabčenjuková. Na mužských 400 m překážek se vrátí Brit David Greene, který tu nakročil mezi světovou elitu právě před rokem rekordem mítinku a osobním maximem 48.62, které poté vylepšil až na 48.27. Síly s ním poměří také Josef Prorok.
V dálkařském sektoru má ze startujících na Julisce aktuálně nejlepší formu Němec Christian Reif, jenž vede evropské tabulky s osobním rekordem 827 centimetrů. Na půlce má šanci znovu zaútočit na dvouminutovou hranici Lenka Masná, jíž by k tomu měly pomoci i hlavní favoritky, Ukrajinka Petljuková a Slovenka Klocová. Dvoustovka „dospělých“ žen (v plánu jsou také mužská i ženská do 22 let) by měla být i s domácím sprinterským objevem Denisou Rosolovou.
A jaký je Memoriál z pohledu Českého atletického svazu? „Je to jeden z našich luxusních mítinků, patří k vrcholům této části sezony a určitě napomůže k rozšíření výpravy pro mistrovství Evropy,“ uvedl ředitel sekretariátu František Fojt. „Z mého pohledu sezona lépe začít nemohla, už nyní máme dvacet čtyři závodníků pro mistrovství Evropy a myslím, že se počet může i zdvojnásobit,“ doplnil jej šéftrenér Tomáš Dvořák. „Už jsme právě podnikli s Františkem Fojtem kroky, aby taková výprava zůstala v Barceloně pohromadě na jednom hotelu,“ uzavřel Dvořák.
Disciplíny hlavního programu Memoriálu Josefa Odložila:
Muži – 1500 m (Memoriál JO), 110 m př., 400 m př., 3000 m SC, dálka, koule
Ženy – 200 m, 800 m, 400 m př., oštěp
Muži & ženy do 22 let – 200 m
Další podrobnosti v Zaostřeno na (odkaz viz níže) a také na stránkách MJO