Šampionát stylově uzavřel světový rekord
Už už to vypadalo, že v Tegu světový rekord nepadne. Blízko mu byly oštěpařky, útočila na něj překážkářka Pearsonová, ale historické tabulky stále odolávaly. Diváci se dočkali až v samém závěru, kdy se toho chopili Bolt a spol. Ale vezměme to pěkně po pořádku...
Při dopoledním maratonu v ulicích Tegu se překvapení nekonalo, první v cíli byli dle očekávání jako první Keňané. Vítězný Kirui dosáhl velmi dobrého času 2:07:38, druhý Kipruto byl o 2:28 min pomalejší. Na stupně vítězů je doprovodil zástupce konkurenční africké velmoci, Etiopan Lilesa.
Ženská osmistovka se nesla ve znamení otázky, zda někdo dokáže konkurovat obhájkyni světového titulu Semenyaové, která po vleklé kauze ohledně jejího pohlaví teprve před rokem dostala od IAAF oficiální povolení závodit se ženami. Vše nasvědčovalo tomu, že konkurenci mít nebude, v cílové rovince však ze sebe dokázala vymáčknout více Ruska Savinovová a Jihoafričanku po výkonu roku 1:55.87 porazila o 48 setin. Vyrovnaný souboj o bronz na úrovni 1:57,5 pro sebe rozhodla Keňanka Jepkosgeiová. O vysoké kvalitě finále vypovídá i to, že kompletní osmička finalistek stlačila svůj čas pod dvě minuty.
Na pětikilometrové trati na dráze zdvojnásobil svoji sbírku medailí z letošního mistrovství světa Brit Farah. Na rozdíl od desítky, kde byl v závěrečném finiši těsně poražen Etiopanem Jeilanem, na něj tentokrát nikdo nenašel recept. Pomaleji rozběhnutý závod s hromadným finišem v posledním okruhu ovládl v čase 13:23.36. Marně na něj útočil Američan Lagat, zaostal o 28 setin a musel se spokojit se stříbrem. Až jako třetí doběhl zástupce Afriky i podle státní příslušnosti, Etiopan Merga. Po jeho diskvalifikaci se na bronz posunul jeho krajan Gebremeskel.
Mužský trojskok zažil jeden z oněch posvěcených dnů, při nichž se otřásala hranice 18 metrů. Postaral se o to teprve jednadvacetiletý Američan Taylor, který se výkonem 17.96 (+0.1) posunul na páté místo v historii. A jak jinak, stal se mistrem světa. Se stříbrem se tak musel i přes výborných 17.77 m spokojit Brit Idowu. O bronz byla větší tlačenice, o 3 cm ho uhájil další z Američanů Claye.
Kladivářskou soutěž vyhrála Ruska Lysenková. Bývalá světová rekordmanka, která se předloni vrátila k závodní po vynucené dvouleté pauze po pozitivním dopingovém výsledku, vyhrála svým nejlepším letošním výkonem 77.13. Stávající vládkyně historických tabulek, Němka Heidlerová, za ní zaostala o metr a sedm centimetrů. Radost početným čínským fanouškům v tribunách udělala třetím místem Zhangová.
Závěr šampionátu obstaraly krátké štafety a byl to hřeb z ryzího zlata. Ta ženská, kterou před Jamajkou a Ukrajinou vyhrály Američanky v nejlepším čase tohoto století 41.56, byl chutný předkrm, popravdě však nesrovnatelný s tím, co přišlo poté. To se na start postavili jamajští hoši a ve složení Carter, Frater, Blake a Bolt vyšvihli nový světový rekord 37.04, o 6 setin lepší toho předchozího. Stříbro slavila se zpožděním 1.16 s Francie (Tinmar, Lemaitre, Lesourd a Vicaut), nadšení z bronzu neskrývali ani sprinteři ostrova Svatý Kryštof a Nevis, v jejichž řadách startoval věkem veterán Collins. Američané po kolizi s Brity nedoběhli do cíle.
Útěchou jim může být alespoň to, že beztak ovládli medailové pořadí šampionátu, když nasbírali 25 cenných kovů včetně 12 zlatých. Druhé skončilo Rusko, třetí Keňa, následuje Jamajka a Německo. Totožné pořadí pak lze vysledovat i z bodové tabulky zohledňující umístění do osmého místa. České republice patří díky stříbru Barbory Špotákové dělená jednadvacátá příčka, na body skončila národní reprezentace šestnáctá na světě.
Výsledky