Santos zazářil rekordem šampionátu

středa 20. července 2022
Pátý finálový večer v Eugene byl bez české účasti, přesto bylo na co se dívat. Rozdávaly se čtyři medailové sady. Brazilec Alison dos Santos vylepšil na čtvrtce překážek rekord mistrovství. Totéž se podařilo slovinskému diskaři Kristjanu Čehovi.

Velkým tahákem večera bylo finále mužů na 400 metrů překážek. Loni v Tokiu byl k vidění historicky vůbec nejkvalitnější závod historie a tři jeho nejúspěšnější aktéři byli na startu i letos. Světovým šampionem se stal Brazilec Alison dos Santos, který své vítězství ozdobil novým rekordem mistrovství 46.29. Dosavadní rekordní zápis Američana Kevina Younga ze Stuttgartu 1993 vylepšil o 89 setin. Vlastní kontinentální historické maximum z olympiády v Tokiu srazil o 43 setin. Jeho vítězný čas je třetím nejrychlejším časem historie. Po MS v Dauhá a olympijských hrách v Tokiu přidal třetí stříbro v řadě Američan Rai Benjamin. Tentokrát si ho zajistil desátým nejrychlejším časem historie 46.89. Na stupně vítězů ho doprovodil v osobáku 47.39 jeho reprezentační kolega Trevor Bassitt. Obhájce posledních dvou titulů a olympijský šampion Kartsten Warholm z Norska doběhl až sedmý za 48.42.

Norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen už vyhrál téměř vše, co se dalo, ale na titul světového šampiona si bude muset ještě minimálně rok počkat. V Eugene se mu stal přemožitelem Brit Jake Wightman, který využil rychlé rozběhnutého závodu k vylepšení osobního rekordu na 3:29.23 a vystoupal tak na nejvyšší stupínek. Zároveň se jedná o letošní nejlepší světový výkon. Na Ingebrigtsena „zbylo“ stříbro za 3:29.47. Pod 3:30 se dostal i bronzový Španěl Mohamed Katir (3:29.90), pro něhož se jedná o první velkou medaili.

Soutěži diskařů vévodila nastupující generace. Jediným závodníkem, jemuž se podařilo přehodit sedmdesátimetrovou hranici, byl leader letošních světových tabulek třiadvacetiletý Slovinec Kristjan Čeh. Jeho vítězný hod měřil 71.13, čímž o 1.3 metrů posunul hodnotu rekordu mistrovství Litevce Virgilia Alekny z Helsinek 2005. Ještě o čtyři roky mladší je stříbrný medailista Litevec Mykolas Alekna. Syn slavného otce a nyní již bývalého rekordmana šampionátu vybojoval v pouhých 19 letech stříbro za 69.27. Úspěšně vystoupení litevské výpravy završil bronzový Andrius Gudžius (67.55).

Na halovém mistrovství světa v Bělehradě se musela ještě Australanka Eleanor Pattersonová sklonit před Ukrajinkou Jaroslavou Mahučikovou, ale na světovém šampionátu pod otevřeným nebem jí však porážku z Bělehradu vrátila. Obě závodnice se úspěšně přenesly přes 202 centimetrů. Pattersonové se to ovšem podařilo napoprvé, zatímco Mahučiková skočila až druhým pokusem, což rozhodlo ve prospěch Australanky, která tímto výkonem vyrovnala kontinentální rekord své krajanky Nicoly Olyslagersové. Bronz putuje do Itálie zásluhou Eleny Vallortigaraové, která skočila napoprvé rovné dva metry. Další Ukrajince Iryně Heraščenkové nestačilo ani premiérové pokoření této mety na medaili, jelikož měla horší zápis než Vallortigaraová.

Už semifinálové běhy na 200 metrů naznačily, že se máme v bojích o medaile na co těšit. V tom ženském byla nejrychlejší Jamajčanka Shericka Jacksonová, když zaběhla dvanáctý nejlepší výkon historie této disciplíny 21.67. O Nesmírně kvalitě svědčí i fakt, že olympijská šampionka Elaine Thompson-Herahová se s časem 21.97 nevešla ani mezi přímo postupující. Do finále se ale přeci jen protlačila.

Mezi muži se hned šest finalistů dostalo pod 20 vteřin. Nejlépe si vedl obhájce zlata Noah Lyles, jenž předvedl vůbec nejkvalitnější semifinálový čas historie světových šampionátů 19.62. Naopak velkým překvapením bylo vyřazení vítěze stovky Freda Kerleyho, který skončil ve svém semifinále až šestý za 20.68 a od postupových příček byl opravdu daleko.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová