Sasínek je vícemistrem Evropy do 22 let

sobota 15. července 2017
Mílař Filip Sasínek se stal prvním českým medailistou na evropském šampionátu do 22 let v Bydhošti. Helena Jiranová a David Sklenář si na krátkých překážkách doběhli pro sedmá místa. Vít Müller poběží finále na 400 metrů překážek. Jiří Sýkora je v poločase desetiboje pátý.

Mílař Filip Sasínek zvládl roli favorita a doběhl si pro evropské stříbro v kategorii do 22 let. Sasínek se po většinu takticky vedeného finálového závodu držel na chvostu startovního pole. Při náběhu do posledního kola však nastoupil a postupně se probíjel kupředu až na stříbrnou pozici, když se v závěrečných metrech dostal před domácího Poláka Michala Rozmyse. Zároveň však na cílové šachovnici našeho reprezentanta přespurtoval Němec Marius Probst, který se stal mistrem Evropy v čase 3:49.02. Sasínek bral stříbro za 3:49.23 a Michal Rozmys potěšil polské fanoušky bronzem (3:49.30).

Již svůj čtvrtý start v Bydhošti absolvovala Helena Jiranová. Ve finále závodu na 100 metrů překážek proběhla cílem na sedmém místě v čase 13.47 a zaostala o pouhé tři setiny za svým semifinálovým osobákem. Evropské zlato padlo do rukou Nizozemky Nadine Visserová, která závod opanovala za 12.92. O tři setiny zpět se předkláněla stříbrná Běloruska Elvira Hermanová (12.95). Bronzovou pozici obsadila Maďarka Luca Kozáková (13.06).

Též ve finále stodesítky překážek mužů jsme měli svého zástupce. Byl jím David Sklenář, jenž napodobil svou reprezentační kolegyni a doběhl sedmý za 14.19, což bylo o čtyři setiny pomaleji než ve včerejším rozběhu. Evropským šampionem se stal v novém osobním maximu 13.49 Francouz Ludovic Payen. Jediná setina rozhodovala o držitelích stříbrné a bronzové medaile. Hlubší předklon měl Brit Khai Riley-Laborde (13.65) před dalším překážkářem z Francie Dylanem Catym (13.66).

Desetibojaři pokračovali ve výškařském sektoru. Jiří Sýkora procházel až do 196 centimetrů čistě, ale další postupná výška byla již nad jeho síly. Skvělé výškařské předpoklady potvrdili Ital Jacopo Zanatta a Švýcar Andri Oberholzer, kteři se oba shodně přenesli přes 208 centimetrů.

V závěrečné disciplíně prvního dne, kterou byla čtvrtka, svěřenec trenéra Ludvíka Svobody ve vnější dráze zabojoval a zapsal body za čas 49.19, což je pro něj sezónní maximum na této trati. Na nejrychlejšího Švéda Fredrika Samuelsona (48.99) ztratil pouze dvě desetiny.

Po prvních pěti disciplínách figuruje Jiří na páté pozici průběžného pořadí se součtem 4085 bodů. Ve vyrovnaném závodě ovšem ztrácí na prozatím vedoucí duo Maksim Andraloits a Andri Oberholzer pouhých pětačtyřicet bodů.

Dnešní semifinále na 400 metrů překážek mužů bylo v podání Víta Müllera úplně jiná písnička než ve včerejším rozběhu. Náš reprezentant doběhl na čtvrtém místě v čase 50.37, čímž se kvalifikoval do finálového boje o cenné kovy. Nejrychlejší čas zaběhl favorizovaný Nor Karsten Warholm a jeho hodnota byla 49.29. Martin Tuček si vylepšil čas ze včerejšího rozběhu na 51.64 a v celkovém pořadí bude čtrnáctý.

Naopak cesta šampionátem, alespoň co se týká individuálních disciplín, končí pro Marcelu Pírkovou. Ta dosprintovala ve svém semifinále na 200 metrů na pátém místě a čas 23.54 jí na postup mezi osmičku nejlepších nestačil. Z Bydhošti si tak odveze desáté místo. Novým osobním maximem 22.86 se blýskla Britka Finette Agyapongová. Žádná z jejích soupeřek dnes neběžela rychleji.

Do finále trojskoku se bohužel nepodívá Jiří Zeman, jenž zaznamenal pouze jeden měřený pokus, při kterém doskákal na 15.01, což nestačilo na lepší než sedmnácté místo. Roli favorita potvrdil Němec Max Hess, kterému patří nejdelší pokus kvalifikačního kola (16.89).

Disciplíny bez české účasti

Po stříbru na stovce se dočkal slovenský sprinter Ján Volko i titulu mistra Evropy, který získal na dvojnásobné trati a triumf to byl vskutku parádní. Svým soupeřům nedal nejmenší šanci a do cíle dosprintoval v novém rekordu šampionátu 20.33. Opět také posunul hodnotu slovenského historického národního maxima. Druhý Francouz Gautier Dautremer si vylepšil osobák na 20.66 a z bronzu se radoval Němec Robert Gurski (20.70).

Všechny tři medailistky ve finále dvoustovky žen si dokázaly vylepšit osobní rekordy. Nejrychlejší byla Britka Finnete Agyapongová (22.87) před Švýcarkou Sarah Atchovou (22.90) a Ukrajinkou Janou Kačurovou (23.20).

Očekávaný souboj ve finále hladké čtvrtky vyzněl lépe pro Slovince Luku Janežiče, který si lépe rozvrhl síly a zvítězil v čase 45.33. Nor Karsten Warholm se musel "spokojit" se stříbrem a výkonem 45.75. Pro bronz si dosprintoval Dán Benjamin Lobo Vedel (46.08).

Stejnou disciplínu žen ovládla Lotyška Gunta Latiševa Cudareová, která proběhla jeden okruh za 52.00. Stříbrná Němka Laura Müllerová ztratila téměř půl vteřiny (52.42). Na bronzový stupínek vystoupala Nizozemka Laura de Witteová (52.51).

Titul mistra Evropy a nový maďarský národní rekord 83.03 si z Polska odveze Norbert Rivász-Tóth, jenž za sebou nechal nakonec stříbrného hlavního favorita Ioánnise Kiriazíse (81.04). Bronz vyházel pro Moldávii Adrian Mardare (78.76).

Koulařskou mistryní Evropy do 22 let se stala Švédka Fanny Roosová, když dokázala jako jediná překonat hranici osmnácti metrů. Její vítězný vrh měřil 18.14. Ze stříbra se radovala domácí Polka Klaudia Kardaszová (17.67) a bronz si na krk pověsila Němka Alina Kenzelová (17.46).

Ve stýplu žen ukořistila nejcenněší kov Dánka Anna Emilie Mollerová, když zvládla tuto distanci za 9:43.05. Nový ukrajinský národní rekord do 22 let a stříbrnou medaili si z Polska odveze Natalia Strebkovová (9:44.52). Bronz putuje do Francie zásluhou Emmy Oudiouové (9:50.30).

Na půlce žen si doběhla pro triumf Belgičanka Renée Eykensová (2:04.73), která se v závěrečné fázi závodu dostala před islandskou favoritku Anitu Hinriksdóttirovou (2:05.02). Třetí byla Britka Sergave Hannahová (2:05.53).

Očekávanou tyčkařskou šampionkou se stala Švýcarka Angelica Moserová, která se jako jediná přenesla přes laťku ve výšce 455 centimetrů. O deset centimetrů méně zvládla stříbrná Ukrajinka Maryna Kylypková (445). Bronz získala ve vyrovnaném osobáku 440 centimetrů Britka Lucy Bryanová.

Hned tři atleti dokázali ve výškařském finále zdolat 224 centimetrů. Nejlepší zápis měl Bělorus Dmitrij Nabokau a stal se evropským šampionem. Stříbro získal pro Itálii Christian Falocchi a bronz si vyskákal Ukrajinec Viktor Lonskyy.

Finále kladivářek mělo ukrajinskou vítězkou, kterou byla Alyona Šamotinová za 67.46. Stříbro si vyházela Francouzka Camille Sainte Luceová (66.98) a bronz získala Norka Beatrice Nedberge Llanová (66.74).

Na pětce mužů se rozhodovalo až v závěrečném finiši a ten měl nejlepší Ital Yemaneberhan Crippa (14:14.28) před Belgičanem Simonem Debogniesem (14:14.71) a Španělem Carlosem Mayem (14:15.07).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová