Sasínek překonal rekord šampionátu

neděle 30. srpna 2015
Vrcholem druhého dne MČR do 22 let v Hodoníně byl závod na 3000 metrů překážek mužů, kde si doběhl v sólo závodě nejen pro titul, ale i pro nový rekord mistrovství Filip Sasínek.

Prvním běžeckým finále nedělního programu byly čtvrtky. V té ženské obhájila mistrovský titul Klára Lepešková ze Sokola České Budějovice časem 55.31. Pro stříbro si doběhla Jana Slavíková za 56.02 a o pouhé dvě setiny za ní finišovala pro bronz Alena Symerská z Kroměříže (56.04). Mezi muži potvrdil v závodě na jeden okruh roli favorita devátý muž z ME v Tallinnu Michal Desenský, který proběhl cílem za 47.92. „Dneska to bylo hodně velké trápení, takže s časem spokojený nejsem. Jsem rád, že jsem to vůbec doběhl, ale titulu si samozřejmě vážím,“ zhodnotil své vystoupení svěřenec Petra Habáska. Stříbro si odveze do Staré Boleslavi Jakub Veselý (48.18) a bronz získal oddílový kolega Desenského z Olympu Praha Albert Holibka (48.61).

kouli mužů vyhrál dle očekávání finalista z Tallinnu Jaromír Mazgal, který poslal svou kouli do vzdálenosti 18.19 a všechny své soupeře nechal daleko za sebou. Druhý v pořadí Jan Horňák z Vítkovic si připsal 15.76 a v těsném souboji porazil bronzového Tomáše Koudelu (15.65).

Takticky vedený finálový závod na 800 metrů žen ovládla Alena Ulrichová, která zaběhla 2:15.82 a zařadila se mezi ostatní obhájce mistrovského titulu, kterých na letošním mistrovství není opravdu málo. Na stříbrné příčce doběhla Vendula Hluchá (2:16.33) z Olympu Brno a z bronzu se mohla radovat její oddílová kolegyně Eliška Kutrová (2:16.43). O tempo závodu mužů na této trati se starali běžci ze Slavie, ale v závěru se před ně dostal jak vítěz Tomáš Vystrk z Univerzity Brno (1:52.17), tak i stříbrný Martin Sadil (1:52.31). Alespoň z bronzové medaile se mohl radovat zástupce oddílu z Edenu Jan Hlaváč (1:53.35).

V hodu diskem žen se stala mistryní republiky Lenka Matoušková z Olympu Praha za výkon 44.33. Na stříbrný stupínek vystoupí Veronika Süssnerová (42.01) a bronz si vyházela Kristýna Čechlovská (40.42).

I v závodě na 1500 metrů žen vládla též taktika a pro zlatou medaili si doběhla Monika Hrachovcová ze Slavie v čase 4:41.08. Stříbro putuje do Kolína zásluhou Renaty Vocáskové (4:44.92) a bronz vybojovala Lada Nováková (4:46.78). Mezi mílaři byl nejrychlejší Jan Friš z Vítkovic, který proběhl trať za 4:07.39. Úspěšné vystoupení ostravského klubu podtrhl stříbrný Jakub Zemaník (4:07.85) a bronz si pověsí na krk domažlický Josef Šimša (4:10.13).

Nový osobní rekord 608 centimetrů si vytvořila ve finále dálky Barbora Dvořáková z Dukly a stala se mistryní republiky. O dalších cenných kovech rozhodovaly až druhé nejdelší pokusy. Obě závodnice totiž skočily 593 centimetrů. Stříbro nakonec brala Kateřina Hýsková z Liazu Jablonec a bronz její oddílová kolegyně Tereza Vokálová.

Ve finále na 400 metrů překážek žen kralovala Lucie Taclíková ze Slavie. Semifinalistka z Tallinnu proběhla jeden ovál s překážkami za 60.23 a brala zlato. „S výsledkem jsem spokojená, i když jsem chtěla běžet pod minutu, ale to se nepodařilo. Sezóna je dlouhá a už také cítím únavu,“ řekla. Po dálce si odváží další medaili, tentokrát stříbrnou Tereza Vokálová (61.82) z Jablonce a bronzová skončila Markéta Režnarová (62.08). Ve finále můžu, skončil hned za druhou překážkou hlavní favorit Jiří Stehno, kterého postihlo svalové zranění. Z titulu se tak mohl radovat Jan Chlopčík z Vítkovic. Ten proťal cílovou pásku v čase 51.87. „Běželo se mi skvěle. Škoda, že mi odpadli na začátku dva soupeři, mohl to být pěkný souboj. Zatím je to můj největší úspěch, tak doufám, že budou i další,“ dodal s úsměvem. Druhý doběhl Matěj Mach ze Slavie (53.52) a na stupně vítězů se vešel ještě bronzový Dominik Mojžíš (54.43).

Na dvoustovce žen zkompletovala svůj sprinterský double Nikola Bendová z Olympu Praha a za 24.18 vystoupí na nejvyšší stupínek. Pro stříbro si dosprintovala Martina Hofmanová z USK (24.55) a bronzová radost vypukla u Kateřiny Vávrové z Uherského Hradiště (24.76). Mezi muži byl nejrychlejší Michal Tlustý ze Slavie. Pro zlato si doběhl v čase 21.47, když odrazil útok nakonec stříbrného Marka Bakalára z Kladna (21.53). Třetí místo obsadil Vojtěch Svoboda za 21.71.

kouli žen nejdále hodila Gabriela Pallová z Vítkovic, když své náčiní poslala na 13.26. Druhou pozici obsadila Lada Cermanová z Jablonce (12.98) a ke svému titulu z disku přidala bronz z koule Lenka Matoušková z Olympu Praha. (12.51).

Dvě zlaté medaile si odveze z Hodonína také Jaromír Mazgal, ten totiž ovládl i soutěž diskařů hodem dlouhým 54.84 a druhého v pořadí Matyáše Řiháka z Hranic za sebou nechal o deset metrů zpět (44.67) Bronzový je David Bartůněk z Litoměřic za 43.71.

V závodě na 3000 metrů překážek žen si doběhla pro mistrovský titul Lucie Svobodová z Mostu. Její vítězný čas byl 11:02.57. Stříbro putuje do Nového Města nad Metují díky Kateřině Maternové (11:03.49) a bronz získala Hana Homolková (11:43.13). V závodě mužů se postaral o jeden z vrcholů druhého dne Filip Sasínek, který časem 8:58.51 zaběhl nový rekord šampionátu. Pro stříbro si doběhl Michal Šmahel ze Slavie (9:13.07) a třetí skončil Jan Janů z Hvězdy Pardubice (9:20.33).

Svým pátým pokusem v soutěži si doskákal pro titul v závodě trojskokanů Filip Dittrich z Univerzity Brno. Jeho výkon měl hodnotu 15.22. Přes patnáct metrů se dostal i druhý v pořadí Matyáš Vrtiška z Dukly (15.02) a bronz získal Jiří Zeman ze Sokola Opava (14.60).

Celý šampionát uzavřely štafety na 4 x 400 metrů. V té ženské si doběhly pro zlaté medaile atletky Olympu Brno (3:51.07), které v dramatickém závěru porazily stříbrná děvčata z Dukly (3:01.95) a z druhého běhu získaly bronz čtvrtkařky ze Slavie (3:54.76). Mezi muži putuje mistrovský titul na Slavii (3:16.49) před Domažlicemi (3:18.67) a Vítkovicemi (3:21.67).