Sasínek třetí v Hengelu
Filip Sasínek útočil v závodě na 1500 metrů ze zadních pozic. V závěrečném okruhu se pak propracoval hned přes několik soupeřů na třetí místo, které před svými dotírajícími soky uhájil i v cílové rovince. Časem 3:36.40 sice nedosáhl na vytoužený ostrý limit pro mistrovství světa v Eugene, ale díky kombinaci solidního výkonu a poměrně vysokého umístění si připsal cenné body do světového rankingu, přes který také vede cesta na letošní globální atletický vrchol. Vyhrál Keňan Kumari Taki v čase 3:34.77.
Z vnitřní druhé dráhy odstartoval do mužské čtvrtky Patrik Šorm, pro kterého se letos jednalo o třetí závod pod otevřeným nebem na této distanci. Ve vyrovnaném běhu obsadil páté místo v čase 46.30, což by mu mohlo také pomoci v rankingu směrem k účasti v Eugene. Papírové předpoklady potvrdil favorizovaný Američan Vernon Norwood. Stabilní člen úspěšných čtvrtkařských štafet Spojených států nenašel přemožitele za 45.28.
Letošní nejlepší světový výkon padl v tyčkařském sektoru. Dle očekávání se o něj postaral švédský světový rekordman Armand Duplantis, který se úspěšně přenesl přes 601 centimetrů a v tabulkách se dostal o jeden centimetr před Američana Chrise Nilsena. Pro Duplantise se jednalo o letošní první šestimetrový skok pod otevřeným nebem. V odloženém klání Diamantové ligy v Dauhá sice skočil už 602 centimetrů, ale to byl závod, který se uskutečnil vzhledem k extrémním větrným podmínkám v hale. Celkově už se jedná o jeho 42 výkon přes šest metrů.
Vlastní světový výkon sezóny posunula americká koulařka Chase Ealeyová, která už se nezadržitelně blíží k pokoření dvacetimetrové hranice. V Hengelu za ní zaostala už jen o pouhé dva centimetry, když si vylepšila kariérní maximum na 19.98. Druhá byla Portugalka Auriol Dongmová za 19.68.
Grenadský oštěpař Anderson Peters má životní formu. V Nizozemsku triumfoval svým druhým kariérním výkonem přes 90 metrů, když se jeho náčiní zapíchlo na 90.75 a ukázal tak, že směrem k obhajobě titulu na MS je připraven skvěle. Daleko však házeli také jeho soupeři. Druhý Němec Julian Weber si dokonce posunul osobák na 89.54 a těsně pod devadesátkou zůstal i někdejší olympijský šampion Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, jenž zapsal 89.07.
Čtvrtce překážek jasně dominovala domácí hvězda Femke Bolová, která vylepšila časem 53.94 vlastní rok starý rekord mítinku o 39 setin.
Součástí mítinku v Hengelu bývá také etiopská kvalifikace na globální vrcholy v běhu na 10 000 metrů. V tom mužském byl nejrychlejší olympijský vítěz z Tokia Selemon Barega (26:44.73), kterého v týmu doplní Tadese Worku (26:45.91) a Berihu Aregawi (26:46.13).
Ženská desítka měla britskou vítězku. Eilish McColganová neúspěšně útočila na evropský rekord krajanky Pauly Radcliffeové, přesto zaznamenala kvalitní čas 30:19.02, kterým se zařadila na pátou příčku evropských historických tabulek. Etiopanky se soustředily na vzájemný souboj o místa v národním týmu pro Eugene. V tom byla nejúspěšnější v čase 30:44.27 světová rekordmanka Letesenbet Gideyová, která právě před rokem v Hengelu zaběhla historické maximum. Letos však spoléhala spíše na finiš.