Sasínkův rekord šampionátu a špičkové čtvrtky

neděle 19. února 2023
Druhým soutěžním dnem vyvrcholilo halové mistrovství České republiky mužů a žen v Ostravě. Nový rekord šampionátu zaběhl na patnáctistovce Filip Sasínek. Skvělou úroveň měly také čtvrtky a dvoustovky.

K úspěšnému ataku rekordu šampionátu došlo v závodě mužů na 1500 metrů. Postaral se o něj Filip Sasínek, jenž si doběhl pro svůj čtvrtý halový titul v této disciplíně v čase 3:40.24, kterým vylepšil vlastní rekordní zápis z roku 2016 o 1.21 vteřiny. Pro stříbro si doběhl v sezónním maximu 3:41.83 Jan Friš. Bronzový Nico Boketta se mohl těšit z nového osobáku 3:42.07, díky kterému se posunul na desátou pozici našich historických statistik. Filip Sasínek v tomto závodě také o jeden rekord přišel, a to byl ten národní juniorský. Jeho novým držitelem se stal čtvrtý Pavel Vinduška, jenž Filipův výkon z roku 2015 srazil o 1.41 vteřiny na 3:42.42.

Mužská čtvrtka byla klenotem nedělního programu. Vítězný Matěj Krsek se stal díky času 46.14 druhým nejrychlejším mužem české historie na této trati. Rychleji běžel už pouze český rekordman Pavel Maslák. Parádní osobák 46.22 si zaběhl také stříbrný Vít Müller, jenž je momentálně pátým závodníkem národních historických tabulek. Oba navíc splnili entry standard pro start na halovém mistrovství Evropy v Istanbulu. Pro bronz si dosprintovala dlouholetá čtvrtkařská stálice Jan Tesař v sezónním výkonu 46.60.

Finále na 400 metrů žen opanovala hlavní favoritka Tereza Petržilková. Svěřenkyně Jana Hanzla se konečně dočkala mistrovského titulu v osobním rekordu 52.19, kterým se posunula na deváté místo historických tabulek. Halový osobák z Czech Indoor Gala srazila o 25 setin a běžela dokonce o setinu lepší čas, než je její kariérní maximum pod otevřeným nebem. Navíc si definitivně zajistila účast na HME v Istanbulu, jelikož pokořila ostrý entry standard. Pro velké osobní rekordy si doběhly i další medailistky. Stříbro si na krk pověsila Marcela Pírková za 52.86. Na bronzový stupínek vystoupala Nikola Bendová díky času 53.48. Časy našich závodnic jsou navíc velmi důležité směrem ke startu naší štafety v Istanbulu.

Lada Vondrová se rozhodla na mistrovství otestovat svou rychlost a už v rozběhu na 200 metrů blýskla parádním osobním rekordem a letošním nejlepším českým výkonem 23.53. Ve finále pak byla ještě rychlejší, když kralovala naprosto suverénním způsobem v čase 23.36, který ji řadí na šestou příčku národních historických tabulek. Rychlostní test před halovým evropským šampionátem tak Ladě vyšel na výbornou. Nový osobní rekord 23.73 a stříbrnou medaili si do Prahy odveze loňská mistryně Natálie Kožuškaničová. Bronz zůstává ve Vítkovicích zásluhou Štěpánky Kolářové (23.94).

Struhující souboj, kde o vítězi rozhodla jediná setina, svedli ve finále mužské dvoustovky Ondřej Macík a Jiří Polák. Hlubší předklon měl nakonec Macík a triumfoval v čase 20.90. Polák bral stříbro za 20.91. Pro oba se jedná o halové osobáky, se kterými se posunuli na pátou a šestou příčku českých historických tabulek. Bronzovou pozici obsadil v čase 21.08 obhájce titulu Eduard Kubelík.

Svůj první tyčkařský titul si vyskákal v mistrovském klání mužů David Holý a podařilo se mu to ve velkém stylu. Postupně si totiž posouval svůj osobní rekord až na 550 centimetrů. Halový osobák si vylepšil o dvacet centimetrů. Letošních národních tabulkách se dorovnal na svého tréninkového kolegu Matěje Ščerbu, jenž se jako obhájce zlata musel spokojit s bronzem za 530 centimetrů. Stříbro vybojoval výkonem 540 centimetrů Dan Bárta.

V souboji o medaile na mužské půlce se borci postarali o velmi svižné tempo a nejvíce z něj vytěžil Daniel Kotyza. Loňský vítěz patnáctistovky se mohl radovat z prvního titulu na kratší distanci v novém kariérním maximu 1:47.66. Stříbro bral zkušený Filip Šnejdr za 1:48.57. Pro bronz si doběhl v osobáku 1:48.72 Jakub Dudycha, který se tímto výkonem posunul na třetí místo českých historických tabulek mezi juniory.

Ve finále ženské osmistovky se radovala z titulu při své premiérové sezóně mezi dospělými Pavla Štoudková. Svůj triumf navíc ozdobila letošním nejlepším českým výkonem a osobákem 2:05.32. Kariérní maximum 2:05.67 si zaběhla také stříbrná Kimberley Ficenec. Bronzová Adéla Holubová pak časem 2:06.37 vylepšila o dvě vteřiny a jednu setinu dorostenecký národní rekord dnes vítězné Pavly Štoudkové. Ta si nakonec z Ostravy odvezla dva cenné kovy, když doběhla v závodě na 1500 metrů na bronzové pozici za 4:28.40. Zvítězila Iveta Rašková v čase 4:27.11. Stříbro vybojovala Jana Matějková (4:27.48).

Ani nalomené kůstky na pravé ruce nezabránily Radku Juškovi v zisku osmého halového titulu. Ten si zajistil letošním nejlepším českým výkonem 787 centimetrů a ztratil pouhé tři centimetry na potvrzovací výkon Českého atletického svazu pro start na HME. Obrovské osobní maximum a zároveň dorostenecký národní rekord zaznamenal stříbrný Petr Meindlschmid. Vítěz loňského EYOFu dolétl na 765 centimetrů, což je dále, než to v roce 1986 dokázal legendární vícebojař Robert Změlík. Nový osobák 733 centimetrů vynesl bronzový úspěch Davidu Jodlovi.

Michaela Kučerová předvedla v soutěži dálkařek jediný měřený pokus, ale ten jí bohatě stačil k obhajobě mistrovského titulu. Svěřenkyně Gabriely Dvořákové totiž dolétla na 627 centimetrů, čímž si vyrovnala osobní maximum, ve kterém kralovala loňskému halovému šampionátu. Žádná jiná závodnice už se nedokázala dostat přes šest metrů. Nejblíže tomu měla Barbora Hůlková, která zapsala nejlépe 597 centimetrů. Ke stříbru z překážek přidala dálkařský bronz za 587 cm Tereza Elena Šínová.

Králem výškařského sektoru byl Jan Štefela, jenž si zajistil svůj první halový titul letošním nejlepším českým výkonem 219 centimetrů. V rámci halových mistráků byl zatím nejlépe druhý v roce 2021. Stříbro za úspěšně zdolaných 213 centimetrů bral Josef Adámek. Bronz si podělili Martin Vaněk a Vít Molva za 201.

Mezi koulařkami brala titul Adéla Korečková v osobním rekordu 14.01 před Michaelou Trčovou (13.98) a Blankou Tomáškovou (13.35).

Celý mistrovský program završily štafety na 4x200 metrů. V té ženské si běžely pro suverénní triumf sprinterky z USK Praha, měly ovšem velký problém na poslední předávce a následně byly diskvalifikovány. Zlato tak získaly reprezentantky AK Škoda Plzeň v čase 1:37.36 před Slavií Praha (1:40.29) a Sokolem Plzeň-Petřín (1:41.63).

Do mužského závodu odstartovaly pouze tři štafety. Nejrychlejší byli reprezentanti Univerzity Brno v čase 1:28.44 před pražskou Slavií (1:30.44) a Kotlářkou Praha (1:32.47).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová