Schippersová a Rutherford evropskými atlety roku
Dafne Schippersová během letošní sezóny definitivně přešla z víceboje na sprinty. Teprve 23letá Nizozemka nejprve v hale triumfovala na evropském šampionátu v Praze, kde zvítězila v nejlepším světovém čase sezóny 7.05. V létě si pak vyzkoušela ještě jeden sedmiboj v Götzisu, který ovšem nedokončila a poté se věnovala výhradně jen sprintu. Na světovém šampionátu v Pekingu pak vybojovala dva cenné kovy. Na stovce doběhla v novém národním rekordu 10.81 na druhém místě za vítěznou Jamajčankou Fraser-Pryceovou. Na dvojnásobné trati nechala všechny silné americké a karibské sprinterky za sebou, a nejen že si doběhla pro titul mistryně světa, ale časem 21.63 vytvořila nový rekord mistrovství. Anketu o nejlepšího atleta starého kontinentu vyhrála podruhé za sebou a nechala za sebou polskou kladivářku Anitu Wlodarczykovou, která též dokázala v Pekingu zvítězit a navíc překonala svůj vlastní světový rekord a také britskou sedmibojařku Jessicu Ennis-Hillovou, jež se v Ptačím hnízdě dokázala opět vrátit na vrchol. Zuzana Hejnová, která anketu ovládla v roce 2013, se tentokrát mezi nejlepší trojici finalistek nevešla.
Mezi muži se možná z trochu nečekaného vítězství radoval britský dálkař Greg Rutherford. Brit, jenž za měsíc oslaví 29. narozeniny. získal zlatou medaili na MS v Pekingu výkonem 841 centimetrů a vynahradil si tak zklamání z předešlého světového šampionátu, kde neprošel ani z kvalifikace. Svým vítězstvím v Pekingu navíc zkompletoval svou sbírku, když dokázal vyhrát světový i evropský šampionát pod otevřeným nebem a je i olympijským vítězem z Londýna. Až za ním skončili dvojnásobný mistr světa na 5000 a 10000 metrů a jeho reprezentační kolega Mo Farah, který si opět poradil s africkou početní převahou, a také světový šampión z Pekingu na 110 metrů překážek Rus Sergej Šubenkov. Ten zase zdolal silné Američany, Jamajčany a Francouze a poprvé v kariéře se dostal pod 13 vteřin.
V kategorii „Rising star“ se stala mezi ženami vítězkou švýcarská překážkářka Noemi Zbärenová, která vyhrála ME do 22 let v Tallinnu v čase 12.71 a na světovém šampionátu v Pekingu byla šestá. Za ní skončila britská sprinterka Dina Asher-Smithová a francouzská kladivářka Alexandra Tavernierová.
Mužskou vycházející hvězdou byl vyhlášen polský koulař Konrad Bukowiecki, který suverénně ovládl MEJ ve švédské Eskilstuně výkonem 22.62 šestikilovým náčiním a na HME v Praze obsadil šesté místo za 20.46. Porazil tak další finalisty britského sprintera Zherela Hughese a německého vícebojaře Niklase Kaula.
O výsledcích ankety rozhodli stejnou měrou hlasů čtyři skupiny: média, fanoušci, členské federace a experti.