Šebrle se stal Atletem roku popáté v řadě!

sobota 11. listopadu 2006
Těsně, ale přece. Desetibojař Roman Šebrle obhájil své vítězství. Příští rok může vyrovnat počet vítězství Jana Železného v historii samostatné ČR.

Letos přivezl Šebrle z dvou velkých mistrovství dvě medaile. V březnu bronz z halového mistrovství světa v Moskvě, v srpnu pak dokázal po čtyřech letech v deštivém počasí na stadionu Ullevi obhájit titul evropského šampiona. „Je to sice ´jen´ anketa, ale prestižní, takže si toho určitě vážím. Jel jsem sem s dobrým pocitem, ačkoliv to letos bylo hodně vyrovnané a vůbec jsem netušil, jak se umístím. Přesto jsem byl rozhodnut si to tu užít, ať už dopadnu jakkoliv.“

Po letech jasné dominance světového rekordmana a olympijského vítěze jsme byli letos svědky nejtěsnějšího rozdílu mezi vítězem a druhým místem minimálně za posledních 10 let. V anketě pro rok 2006 přiřklo 120 hlasujících odborníků z řad trenérů, funkcionářů a sportovních novinářů dohromady 1133 bodů.

Jen o 30 bodů méně získala „stříbrná“ oštěpařka Barbora Špotáková. Vicemistryně Evropy, která navíc letos třikrát vylepšila český rekord, obdržela 1103 bodů. "Letošní sezona byla tak fantastická a cítím ten tlak to příští rok ještě vylepšit. Romanovi první místo přeji. Na ME jsem byla druhá a Roman první a to se počítá."

Rozdíl mezi těmito dvěma atlety a zbytkem finálové desítky je již značný. Výškař pražské Dukly Tomáš Janků se umístil na třetím místě s 950 body. Janků přivezl z Göteborgu stříbro a nový osobní rekord 2.34 metru. Dařilo se mu i na Světovém poháru v Aténách, kde v evropském týmu porazil zástupce ostatních kontinentů a federací.

Na čtvrté místo umístily body od poroty oštěpaře Jana Železného. Světový rekordman se letos ve čtyřiceti letech rozloučil se svojí veleúspěšnou kariérou. O tři místa nahoru se oproti loňsku posunul výškař Svatoslav Ton. Relativně velký náskok před ostatními si letos vybudovali také diskařka Věra Cechlová Pospíšilová na šestém místě a běžkyně Anna Pichrtová na místě sedmém.

Do finálové desítky se pro letošek vešli ještě překážkář Stanislav Sajdok na osmém místě a  tyčkařka Pavla Rybová (Hamáčková) na místě devátém. Desítku nejlepších atletů roku 2006 podle mínění odborné poroty uzavírá sprinter Jiří Vojtík se 146 body.

V kategorii Junior roku vyhrál s výrazným náskokem devatenáctiletý tyčkař Jan Kudlička. Svůj hlas mu ze 120 hlasujících dala rovná stovka lidí. Kudlička si letos znatelně vylepšil osobní rekord. Na mistrovství světa juniorů v Pekingu skončil ve finále pátý, když překonal 5.30 metru.

Trenérem roku se stal Rudolf Černý, který má velkou zásluhu na výkonnostním růstu oštěpařky Barbory Špotákové. Na trenéra Romana Šebrleho Dalibora Kupku zůstalo po loňském prvenství druhé místo.

V kategorii Objev roku vyhrála Barbora Špotáková s 38 hlasy před Terezou Čapkovou a Kateřinou Šafránkovou.

Letošní ročník přinesl nejnapínavější finále za posledních několik let. V příštím roce čeká na atlety halové mistrovství Evropy a světový šampionát v japonské Osace. Doufejme, že obstojí v těžké konkurenci a nechme se překvapit, jak ocení jejich výkony odborná porota za rok.