Šebrle uhájil pátou pozici, z Čechů je zatím nejlepší
Michal Balner obsadil spolu s Rusem Starodubcevem a Britem Lewisem dělenou šestou příčku v závodě tyčkařů, když skočil 545 cm. Na bronz přitom stačilo Němci Straubovi skočit 565 cm napoprvé. "Velká škoda, zklamal jsem především sám sebe. Přitom jsem se cítil výborně, možná až moc dobře. 545 cm jsem skočil v pohodě napoprvé, pak si vzal tu nejtvrdší tyč, co tu mám. Poprvé jsem na laťku spadl, pak jsem si řekl, že poběžím volněji, ale nedošel jsem. A třetí? Ten jsem zase šel naplno, ale prošel jsem. Taky jsem se možná málo rozeskákal, čekali jsme mnohem delší soutěž. Prostě jsme to prokaučovali. No co, přijel jsem s tím, že chci postoupit do finále a to se mi povedlo. Vezu si další zkušenosti a jedu dál," prohlásil svěřenec Boleslava Patery.
Zlato právem připadlo Australanovi Hookerovi, který dokázal pokořit šestimetrovou hranici. Na potřetí překonal 601 cm a vytvořil nový rekord halových šampionátů. Na stříbrnou medaili dosáhl Němec Mohr za 570 cm.
Vyvrcholil sedmiboj s Romanem Šebrlem. Ten díky svému výkonu v závěrečném běhu na 1000 metrů obhájil o pět bodů před Ukrajincem Kasjanovem pátou pozici. Poslední disciplína mu přinesla 802 bodů, což v konečném součtu vytvořilo pro svěřence Dalibora Kupky 6 024 bodů . Zlato vybojoval Američan Bryan Clay s 6 204 body, stříbrnou medaili si z Dauhá odváží další Američan Trey Hardee, který nasbíral 6 184 bodů. Bronz nakonec připadl Drozdovovi z Ruska s 6 141 body, bramborová medaile padla na Běloruse Kravčenka (6 124 b).
"Nevěřil jsem, že budu takhle v kontaktu. Po zranění jsem nic víc čekat nemohl. Byl to zvláštní závod. Čekal jsem, že to bude mnohem nabitější," zhodnotil katarský sedmiboj Šebrle. V průběhu závodu se dokázal celou dobu držet na čtvrté či páté příčce. První disciplínu začal dvojnásobný halový mistr světa nejlepším letošním výkonem na šedesátce 7.20. V dálce předvedl po Ukrajinci Kasjanovovi druhý nejdelší výkon soutěže 749 cm. "Doufal jsem v 760 cm, ale tenhle výkon vzhledem k ostatním beru," zhodnotil 35 letý evropský rekordman, který byl v Dauhá již na sedmém HMS v kariéře. V kouli se Šebrlemu dařilo, připsal si výkon 15.70 metru. "Bylo to dobrý, i když druhý pokus, který se neměřil, by býval byl delší." Světový rekordman v desetiboji zabojoval ve výšce, v níž dokázal skočit 209 cm. "Je to asi maximum, co jsem ze sebe mohl dostat. V cestě mi ležely kabely a plechové krytí. Každý pokus byl jiný." Druhý den sedmiboje začal svěřenec Dalibora Kupky výkonem 8.30 na překážkách, v tyči pak přidal 480 cm. "U překážek to hodně ovlivnil opakovaný start. Takové situace neumím. Bojím se, že uleju. Pak to bylo opatrné, ale naštěstí se mi pak podařilo trochu rozjet. V tyči neskákal kromě Claye nikdo nic zvláštního."¨
Výškařka Iva Straková si do svého CV zapíše deváté místo z HMS 2010. V soutěži skočila stejně jako dvě další soupeřky 191 cm, měla však horší zápis. "Před kvalifikací jsem si žádné velké naděje nedělala, ale tam mě to trochu namlsalo a chtěla jsem být co nejvýš. To se bohužel nepodařilo. Ale byl tu hrozný chaos a nejvíc času z finále jsem strávila svlečená a čekala jsem, až mě pustí na pokus. Při tom třetím na 194 dokonce začala hrát hymna, tak jsem za běhu přemýšlela, jestli bych neměla zastavit. Navíc mi prostě došly síly, nevím proč," řekla svěřenkyně trenérů Kováře a Goroškova. Zaslouženou zlatou medaili získala Chorvatka Vlašičová, která jako jediná překonala dvoumetrovou hranici. Stříbro si vybojovala Španělka Beitiová, která sice skočila stejně jako třetí Američanka Loweová 198 cm, ale měla lepší zápis pokusů.
Finále ženských překážek bylo bez české rekordmanky. Lucie Škrobáková zaostala na startu semifinálového běhu a ztrátu již v konkurenci elitních sprinterek nemohla dohnat. V semifinále skončila s časem 8.13 osmá, celkově pak třináctá. "Jsem těžce zklamaná. Cítila jsem se výborně, ale bohužel jsem to pokazila. Je to velká škoda. Tak snad to spraví Evropa," řekla Škrobáková s poukazem na letní ME v Barceloně, kde by měla navázat na stříbro z loňského HME v Turíně. Zlatou medaili pak ve finále vybojovala Američanka Lolo Jonesová v čase 7.72, tento čas je zároveň novým americkým rekordem i rekordem HMS. Jonesová se tak dostala na třetí místo dlouhodobých tabulek, jen 4 setiny od světového rekordu. Kanaďanka Perdita Felicienová se tentokrát musela smířit se stříbrem, bronzová medaile připadla krajance Felicienové Lopesové-Schliepové.
Britka Ennisová vybojovala zlato v pětiboji, když nasbírala 4 937 bodů a pokořila tak i rekord halových šampionátů v této disciplíně. Druhé místo patří Natalii Dobrynské, které konečný součet 4 851 bodů přinesl i nový národní rekord. Bronz si z Kataru odváží Ruska Černovová s 4 762 body.
Trojskok žen byl ve znamení souboje Kazašky Rypakovové a Kubánky Savignové. O mistryni světa se rozhodlo již v páté sérii, když dokázala Rypakovová dolétnout na 14.93. Kubánka již v šesté sérii nedokázala odpovědět, navíc Rypakovová se ještě vylepšila, když završila závod výkonem 15.14. Třetí příčku vybojovala Ruska Pjatiková.
Mistrem světa ve vrhu koulí se stal Američan Christian Cantwell, který dokázal skvělý výkon předvést stejně jako Rypakovová v poslední sérii (21.83), stříbro si odváží Bělorus Michněvič a bronz v osobním rekordu Němec Bartels.
Běh na 3000 metrů ovládla Etiopanka Defarová před Keňankou Cheruitovou. Bronz vybojovala krajanka Defarové Ejiguová. Na poloviční trati mužů zlato těsně uhájil Etiopan Mekonnen před Maročanem Iquiderem.
Zlato na čtvrtce žen poputuje do Ameriky, Debbie Dunnová doběhla v čase 51.04 před Ruskou Firovovou a Bulharkou Stambolovou. Na stejné trati mužů vévodil Chris Brown z Baham. Stříbro vybojoval Kubánec Collazo před Američanem Torrancem.
Brit Dwain Chambers potvrdil roli favorita a vyhrál šedesátku, navíc v nejlepším výkonu letošní halové sezony 6.48. Druhou příčku obsadil Američan Mike Rodgers, který byl o 5 setin pomalejší, třetí byl za 6.57 Jamajčan Daniel Bailey.
Soutěž ve skoku dalekém přinesla dvojnásobnou radost australským barvám, které mohly slavit zlato a bronz. Mistrem světa se stal Lapierre, jenž skočil 817 cm, na druhou příčku se až v poslední sérii propracoval Jihoafričan Mokoena. Další Protinožec Watt, který se tak rázem octl na čtvrté pozici, však dokázal zareagovat a vrátil se na bronzovou příčku na úkor Francouze Sdiriho.
Nedělní odpoledne završí 13. halové mistrovství světa. Ve finálových bojích nebudou chybět čeští reprezentanti. Před půl třetí nastoupí do tyčkařského sektoru Jiřina Ptáčníková, ve 14:25 se můžeme těšit na semifinále překážek s Petrem Svobodou. O hodinu později se v běhu na 800 metrů představí Jakub Holuša, v 15:45 budeme držet palce rychlým holkám Bartoničkové, Bergrové, Hejnové a Rosolové ve štafetě na 4x400 metrů.
Kompletní výsledky najdete zde. Další informace najdete v Zaostřeno na...
FOTOGALERIE zde.