Šebrle ztratil vedení a o titul svede souboj v závěrečném kilometru

neděle 7. března 2004
Roman Šebrle vstoupil do druhého dne sedmiboje na halovém MS v Budapešti v pozici vedoucího závodníka, ale hned po překážkách klesl na druhé místo.

Po páté disciplíně, běhu na 60 m překážek, však byl obhájce bronzové medaile z prvního místa sesazen. Američan Brian Clay, který včera zazářil především v úvodním sprintu na 60 m, zvládl výborně i překážky a za čas 7.77 získal 1040 bodů. Šebrle v páté disciplíně skončil čtvrtý časem 7.95 za Clayem, Lobodinem a Karpovem a na své konto si připsal 994 bodů. V průběžném pořadí dělilo dva nejlepší závodníky soutěže po 5 disciplínách jediný bod, když Clay vedl před Šebrlem výkonem 4713 bodů. Český reprezentant tak na světový rekord Dana O´Briena ztrácel 108 bodů, proti evropskému rekordu Tomáše Dvořáka měl náskok 9 bodů.

V tyčkařském sektoru Šebrle zahájil už na 4.40 m a s přehledem výšku překonal. Jako první z osmičky vícebojařů se se šestou disciplínou rozloučil Slovinec Leskovar, který po zdolání 4.40 m nepřekonal 4.50. Šebrle pokračoval na 4.60 a napodruhé se přes laťku přenesl. Američan Clay suverénně zdolal základ 4.50, Lobodin začal až na 4.80, což se stalo zároveň jeho konečnou. Kazašský reprezentant Karpov skončil v tyči výkonem 4.60 m, stejně jako Islanďan Magnusson. Estonec Nool vstoupil do soutěže v době, kdy všichni soupeři už skončili. Olympijský vítěz ze Sydney pokořil 5.10 m.

Roman Šebrle dal napoprvé 4.80, laťku o 10 centimetrů výš však třikrát shodil. Český reprezentant si tak připsal 849 bodů, největší soupeř Clay po překonání 4.90 na Šebrleho po tyči zvýšil náskok na 32 bodů, což v závěrečném kilometru znamená rozdíl zhruba 3.5 vteřiny. Šebrle v šesti disciplínách nasbíral 5561 bodů, na světový rekord (6476 bodů) tak potřebuje trať 1000 m urazit za 2:36.25, na evropský rekord Tomáše Dvořáka (6424) pak zhruba 2:40. Dosud nejrychleji Šebrle běžel kilometrovou distanci při svém triumfu na halovém MS 2001 v čase 2:37.86. Osobní rekord Briana Claye má hodnotu 2:52.97.

Překážkářka Lucie Martincová vstoupila do bojů na halovém MS v Budapešti až poslední soutěžní den. V závodě na 60 m překážek se představila ve druhém ze čtyř rozběhů, ale vinou zaváhání na startu nenavázala na své kvalitní výkony v průběhu letošní sezony. S nejhorší startovní reakcí z celého startovního pole (0.268) skončila šestá časem 8.29. „Tak špatný start jsem snad v životě neměla,“ litovala Martincová krátce po svém premiérovém startu na seniorském mistrovství světa. Celkově podle porovnání časů patří české překážkářce na halovém MS v Budapešti 25. příčka.