Sedmibojař Šebrle na HMS získal bronz, zvítězil Niklaus

neděle 12. března 2006
Roman Šebrle získal na halovém mistrovství světa atletů v Moskvě bronzovou medaili.

V sedmiboji dnes nečekaně zvítězil Andre Niklaus z Německa, jenž si v průběhu závodu vytvořil čtyři osobní rekordy a nasbíral celkově 6192 bodů. Druhý byl s pouze pětibodovou ztrátou Bryan Clay z USA, Šebrlemu chybělo k triumfu 31 bodů.

Evropský rekordman Šebrle tak přidal za součet 6161 bodů ke dvěma zlatým třetí bronzovou medaili z halového MS. Jako jediný ze sedmičlenné české výpravy na šampionátu vystoupil na stupně vítězů. Favorit Clay se nakonec po nezdarech v kouli a v tyči musel spokojit se stříbrem.

Obhájce titul Šebrle odjel do Moskvy po viróze a střevní chřipce a sám nevěděl, co může čekat. Úvodní nevydařený běh na 60 metrů obavy potvrdil. Ztráta na Claye byla propastných 156 bodů. "Pokazil jsem start, ale nakonec to bylo na mé aktuální možnosti odpovídající," řekl Šebrle, který byl po šedesátce poslední.

Zpět do boje o medaile ho vrátila koule a vydařená dálka, navíc ve skoku vysokém se dokázal dostat přes 210 centimetrů i přesto, že ho braly křeče do lýtka. "Z koule a výšky jsem vytěžil maximum. Bylo to o vůli, už jsem neměl sílu," řekl po výšce Šebrle. Myslel si prý, že na podobné výkony nemá. "Dálka a výška byly skvělé," radoval se.

Už po prvním dnu tušil, že rozhodne tyč, a nemýlil se. Na překážkách sice na Claye ztratil, ale ten si vybral v tyčkařském sektoru po kouli druhý výpadek a připravil se o zlato. Světový rekordman v desetiboji Šebrle potřeboval skočit pět metrů, aby mohl reálně myslet na titul, ale zdolal o 20 centimetrů méně a posadil na koně Niklause.

Clay sice udržel po tyči vedení, ale český vícebojař snížil jeho ztrátu na 42 bodů. Niklaus skočil 530 cm, dostal se na druhou pozici a jako skvělý běžec svou životní šanci již nepustil. "Tu tyč jsem pokazil, skákal jsem špatně. Potřeboval jsem pět metrů, jinak to nešlo," řekl Šebrle po dramatickém a překvapivém vyvrcholení soutěže.

Běh na kilometrové trati rozhodl Niklaus zrychlením v posledním kole, pod dojmem dostatečného náskoku však před cílem zvolnil a finišující Clay ho málem připravil o zlato. Američan, který nepatří k nejlepším běžcům, se statečně držel za oběma největšími soupeři a na Šebrleho nakonec ztratil jen sekundu a půl, což mu stačilo alespoň k udržení druhého místa.

Výsledky - sedmiboj:

1. Niklaus (Něm.) 6192 bodů (60 m: 7,06 - dálka: 764 - koule: 14,41 - výška: 207 - 60 m př.: 8,14 - tyč: 530 - 1000 m: 2:47,80), 2. Clay (USA) 6187 (6,67 - 774 - 13,89 - 210 - 7,83 - 460 - 2:50,92), 3. Šebrle (ČR) 6161 (7,10 - 776 - 15,74 - 210 - 8,08 - 480 - 2:49,38), 4. Rahnu (Est.) 6062, 5. Drozdov 6052, 6. Pogorelov 5910, 7. Smirnov (všichni Rus.) 5795.