Sedmibojařky Barberovou a Klüftovou dělí jen 32 bodů
Od první disciplíny vede, zatímco švédská olympijská vítězka a obhájkyně titulu bojuje se zraněním kotníku. To ji nelimitovalo zatím jen při vrhu koulí, v kterém se také blýskla osobním rekordem 15,02 metru. Díky němu také zlikvidovala více než stopadesátibodovou ztrátu a po třech disciplínách ji dělí od vedení 32 bodů.
Čeští atleti dosud na Olympijském stadionu zaznamenali tristní bilanci - v kvalifikaci či rozbězích neuspěli koulař Petr Stehlík, trojskokanka Šárka Kašpárková, kladivář Lukáš Melich ani překážkář Jiří Mužík. Odpoledne mají start před sebou výškařka Iva Straková a diskař Libor Malina.
Barberová vyhrála podle očekávání překážky (12,94), ale i výšku (191), v níž Klüftovou porazila o devět centimetrů. "Nebyla jsem si tou nohou jistá, nemohla jsem jít úplně naplno," řekla Klüftová, jež si ublížila při pátečním tréninku. "Moc dobře chápu, co prožívá, na takový závod musí být člověk úplně fit," uvedla Barberová, šampionka z roku 2001, jež kvůli svalovému zranění přišla vloni o olympiádu.
Vrcholem víkendu bude v neděli večer stometrový sprint mužů a dopoledními rozběhy prošli všichni favorité včetně olympijského vítěze Justina Gatlina. Třiadvacetiletý Američan vyhrál svůj rozběh v čase 10,16 sekundy, rychlejší dnes dopoledne byli jen jeho krajan Leonard Scott (10,13), Francouz Ronald Pognon a Jamajčan Dwight Thomas (oba 10,15). Nezaváhal ani obhájce titulu
Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevisu, byť mezi favority byl jasně nejpomalejší (10,31). "Není třeba něco dokazovat hned v prvním běhu," řekl mistr světa.
V jiných soutěžích to ale favorité tak lehké neměli. Koulařská kvalifikace třeba skončila zklamáním pro trojnásobného mistra světa Johna Godinu. Američan, který letos vedl tabulky výkonem 22,20 metru, neposlal kouli ani za dvacet metrů a na tituly z let 1995, 1997 a 2001 nenaváže.
"Za osm týdnů mě postihla čtyři zranění (chodidlo, oba lokty a zápěstí), k tomu se přidaly žaludeční potíže. A to všechno poté, co jsem absolvoval nejlepší přípravu v životě," lamentoval Godina. "Nerad se na zdravotní problémy vymlouvám, ale tohle bylo v tak krátké době příliš," dodal třiatřicetiletý Američan.
Trojskokanská soutěž žen přišla na poslední chvíli o jednu z hvězd, protože do kvalifikace se rozhodla nenastoupit kamerunská olympijská vítězka Francoise Mbangová-Etoneová. Zdůvodnila to slabou formou, letos ještě nepřekonala 14 metrů, přitom v Aténách vyhrála výkonem 15,30. Před šampionátem odřeklo start už 13 úřadujících olympijských vítězů.
Kamerunka se raději vyhnula trápení, zato hlavní favoritka soutěže Taťjana Lebeděvová se je rozhodla podstoupit a s poraněnou achilovkou absolvovala jediný pokus. Za limitem zaostala výkonem 14,15 o deset centimetrů, ale k dalším pokusům už nenastoupila. Nakonec jí to stačilo a postoupila jako desátá. "Mám nepatrný problém s nohou, tak jsem chtěla vydat jen minimum
energie, abych byla fit na finále," uvedla Lebeděvová, jež útočí na třetí titul za sebou. Letos je stále ve hře o jackpot ze Zlaté ligy, ale právě zranění při posledním závodě v Oslu ji přinutilo vzdát v Helsinkách start v dálce.
Se zraněním se potýká i obhájce zlata z překážkářské čtvrtky Felix Sánchez, který sice postoupil s přehledem z rozběhů, ale v zákulisí viditelně kulhal. "Technicky to byl strašný závod od startu až do cíle," postěžoval si Dominikánec, který v Helsinkách nastoupil i přesto, že po šampionátu půjde na operaci s výrůstky v kotníku.
ČTK