Seidlová sedmá ve finále čtvrtky

pátek 17. července 2015
O zatím nejlepší české umístění na Mistrovství Evropy juniorů ve švédském Eskilstuně se postarala Zdeňka Seidlová v závodě na 400 metrů.

Velmi vyrovnaný průběh mělo finále čtvrtky žen. Zdeňka Seidlová doběhla do cíle na sedmém místě ve výborném osobním rekordu 53.96 a splnila tak oba cíle, které si před odletem do Švédka předsevzala. O tom, že bylo finále velmi vyrovnané, svědčí i to, že svěřenkyni Lukáše Dejdara chyběly ke čtvrtému místu pouhé dvě desetiny. Za medailí zaostala Zdeňka o 69 setin. "Jela jsem sem s cílem jít do finale a prolomit hranici 54s. Oba cíle se mi povedly. Konkurence byla obrovská, to jak rozběhly prvních 200m, bylo neskutečné. Byl to zážitek a jsem moc spokojená, ale stále je na čem pracovat," zhodnotila svůj závod. Mistryní Evropy se stala Britka Laviai Nielsenová (52.58), pro zajímavost doplňme, že finále běželo i její dvojče Lina (byla osmá).

Druhý den sedmibojařek zahájila Barbora Zatloukalová skokem dalekým, její nejvydařenější pokus měřil 550 a figurovala na 16. místě průběžného pořadí. Vedení stále držela Švýcarka Agnouová, která měla na své pronásledovatelky náskok téměř třista bodů. V oštěpu naše reprezentantka hodila nejdále 41.73 a před závěrečnou osmistovkou se posunula na dvanácté místo. V poslední disciplíně si vylepšila osobní rekord na 2:21.76 a v celkovém pořadí obsadila 10. místo. Mistryní Evropy se stala Agnouová ve švýcarském juniorském rekordu 6123 bodů.

Silné nervy ukázala Kateřina Dvořáková na stovce překářek. Její rozběh se podařilo odstartovat až na třetí pokus. Přesto naše závodnice doběhla na děleném třetím místě, když byl její čas 14.07 na tisícinku stejný jako výkon Christofiové z Kypru a obě překážkárky postoupily přímo do semifinále. V odpoledním boji o osmičku nejlepších se Kateřině příliš nezadařilo a po 14.24 obsadila celkové 16. místo. Do semifinále prošel také David Sklenář na stodesítce juniorů. I on proběhl cílovou šachovnicí na třetím místě a časem 14.10 šel do dalšího vyřazovacího kola. Ve svém semifinále byl pátý v čase 14.15 a odveze si z MEJ desáté místo.

V kvalifikaci výškařek skončila účast Elišky Buchlovské, která obsadila první nepostupové, tedy třinácté místo. Eliška zdolala 175 centimetrů napoprvé. O postup se však připravila na své základní výšce 165, kterou překonala druhým pokusem. Tento jediný křížek rozhodl o tom, že účinkování naší závodnice na šampionátu skončilo. Horké chvilky zažila v kvalifikaci největší favoritka soutěže Lakeová z Velké Británie, která překonala svou základní výšku 179 centimetrů až na třetí pokus.

Hned tři želízka v ohni jsme měli v závodě na 400 metrů překážek juniorů. Postoupit se však podařilo pouze jednomu z nich. Matěj Mach doběhl v posledním pátem běhu na druhém místě a časem 53.02 přímo postoupil do semifinále. Jeho dvěma kolegům se již tolik nedařilo. Lukáš Hodboď (54.72) obsadil 26. místo a hned za ním se skončil na 27. příčce Vít Müller (54.84).

V každém ze dvou běhů na 3000 metrů překážek jsme měli jednoho závodníka. V tom prvním bojoval o postup David Kotek a jeho čas 9:26.68 znamenal 11. místo v rozběhu. Do finále se nepodívá ani Filip Sasínek, ten zaběhl 9:11.84 a byl prvním nepostupujícím. Mistrovství Evropy skončilo také pro sprinterku Martinu Homolovou, která skončila ve svém běhu pátá za 24.76 a to na postup do semifinále nestačilo.

Ozdobou finálového programu druhého dne bylo kladivo, kde Maďar Halász atakoval 80 metrovou hranici, 79.60 je rekordem šampionátu.

Petr Jelínek, foto: Iva Pechová