Sekanová si při PMEZ řekla o Peking

neděle 31. května 2015
V tureckém Mersinu proběhl první den soutěží klubového evropského poháru, po němž jsou ženy USK čtvrté, muži Duk­ly pátí. Reprezentaci pro mistrovství světa rozšířila vítězka stýplu Sekanová.

Lucie Sekanová se letos rozhodla soustředit na svou doménu z mládežnických kategorií, v níž byla ve finále juniorského ME i MS, a vyplatilo se. Pro Univerzitní sportovní klub získala svěřenkyně Róberta Štefka maximální počet sedmi bodů za vítězství (v Mersinu startuje jen sedm ženských týmů). Lucii se to povedlo navíc v rychlém čase a po 9:41.84 min. o více než dvě vteřiny vyhověla nominačnímu kritériu stanovenému IAAF pro start na MS a jen o 11 setin jí naopak unikl národní rekord, jenž od roku 2011 drží její oddílové předchůdkyně Marcela Lustigová.

Nebyl to jediný triumf oranžovo černých barev USK. I třeba proti mistryni Evropy z Prahy Ukrajince Pyhydaové se prosadila Denisa Rosolová, když hladkou čtvrtku zaběhla za 52.49 vteřiny. Plný bodový zisk přinesla také tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která zvítězila už svou základní výškou 425 a nakonec zdolala 455 cm. Druhé místo vybojovala v trojskoku Lucie Májková za 13.51 m, a také štafeta sprinterek ve složení Hlavatá, Rosolová, Procházková, Schmidová, která čtyřstovku oběhla za 45.49 s. Třetí místo ještě vybojovala jen šest setin za vítězkou na 400 m překážek Lucia Slaničková (58.97).

Pro armádní klub se o maximální 8bodový zisk postarali kladivář Lukáš Melich, jemuž po předvedených 75.38 m znovu unikl limit pro Peking, a výškař Jaroslav Bába, který si s konkurencí poradil bez problémů zdolanými 224 cm. Důležitý příspěvek přidal také druhý ze čtvrtky Michal Brož, kterému k tomu pomohl čas 50.61 s. Třetí pak skončil koulař Tomáš Staněk, jenž zapsal nejlépe 19.55, turecké barvy hájil jeho krajan Jan Marcell a za 18.82 skončil čtvrtý.

Po jedenácti sobotních disciplínách vedou členky španělské Valencie s 65 body, s 8 b k dobru před tureckým Fenerbahce a 11 b na portugalský Sporting Club. Na průběžně třetí ztrácí pražský USK na čtvrtém místě se 45 dalších 9 bodů. Jejich kolegové z Dukly mají pozici o jednu horší, na třetí italský Fiamme Gialle ale mají manko jen 7 b na čelo pak o 17 b. To drží turecký Enka s 61 body, s náskokem 6 na španělský Playas de Castellón.