Sekyrová pojede na olympiádu

neděle 15. dubna 2012
Čtyřicetiletá vytrvalkyně Ivana Sekyrová zvládla při svém debutu na královské trati maraton za 2:34:23 a splnila tak přísnější z nominačních kritérium pro olympijské hry.

Sokolovská běžkyně Ivana Sekyrová sice patří dlouhodobě mezi nejlepší tuzemské vytrvalkyně, maraton však dosud nikdy neběžela. Odhodlala se k tomu až letos ve svých čtyřiceti letech vedena touhou zažít atmosféru olympiády. Úspěch rozhodně nebyl zaručen, Sekyrová však dokázala misky vah skvělým způsobem přiklonit na svou stranu. Podržela si a ještě vygradovala formu, s níž v předchozích týdnech získala bronz na MČR v krosu a vyhrála národní měření sil při Hervis půlmaratonu Praha, a olympijský limit splnila na trati v Rotterdamu s rezervou více než čtyř minut. Po výkonu 2:34:23, jímž v ženské kategorii obsadila devátou příčku, se navíc rázem vyhoupla na čtvrté místo národních historických tabulek. Lépe maraton zaběhla z českých žen naposledy Anna Pichrtová v roce 2002.

„Bylo to docela těžké. Foukal ošklivý vítr, ale moc mi pomohl vodič. Má holt nabouchaná záda, za která jsem se v pohodě schovala,“ chválila si výpomoc spoluběžce Jana Sokola na webových stránkách bezeckaskola.cz. Přesto se ani ona nevyhnula krizi, ketrá se dostavila na dvaadvacátém kilometru. "Naštěstí odezněla rychle. Překvapilo mě, že kilometry pak ubíhaly vcelku příjemně. Vždycky jsem si pomyslela, že teď už je to třeba jenom jako z Kynšperka k nám, do Sokolova, a to mi také pomohlo,“ poznamenala s tím, že si v závěrečných šesti kilometrech  dokonce pohrávala s myšlenkou na další zrychlení. „Raději jsem si ale hlídala svoje tempo. Říkala jsem si, že nebudu bláznit, aby se mi třeba nic nestalo. No, a ten poslední kilák, to už byla paráda,“ radovala se novopečená olympionička.

Že holandská metropole přeje kvalitním časům, prokázaly navzdory údajně větrnému a poměrně chladnému počasí také výkony vítězů. Mužský závod vyhrál Etiopan Yemane Adhane, když po výkonu 2:04:48 porazil o dvě vteřiny svého krajana Getu Felekeho. Rychlejší byl letos pouze další Etiopan Ayele Abshero, který ovládl lednový závod v Dubai časem 2:04:23.

Ještě významnějšího zápisu do dějin disciplíny dosáhla jejich krajanka Erba Tiki Gelanová, která vyhrála ženskou kategorii sedmým nejlepším výkonem všech dob 2:18:58. Rychlejší byla jen čtyřikrát světová rekordmanka Radcliffová z Velké Británie, Ruska Šobuchovová a Keňanka Nderebaová.

Komu však závod moc radosti neudělal, byli domácí běžci, kterým navzdory kvalitním výkonům 2:10:35 (Koen Raymaekers) a 2:27:32 (Miranda Boonstraová) zbyly jen oči pro pláč. Limity národního svazu pro olympijské hry jsou totiž ještě o něco ostřejší.