Senát ocenil trenéra Kratochvílové
Věhlasný 82letý kouč stál – i podle slov samotné Jarmily Kratochvílové – za všemi jejími úspěchy. Ta pod jeho vedením za dvě desetiletí (1965-87) získala celkem jedenáct medailí z vrcholných akcí, mezi nimi dvě zlaté z mistrovství světa a jednou stříbrnou z olympiády. Kratochvílová také už dlouhých 32 let drží světový rekord na osmistovce, jen o rok mladší je jeho „bratr“ z halové čtvrtky, kromě těchto tratí drží národní maxima i na stovce a dvoustovce. Kváč v letech 1983-1990 působil na pozici šéftrenéra Střediska vrcholového sportu.
Kromě úspěchů na sportovním poli byl oceněn i za občanský postoj. „V roce 1968 zabránil jako armádní důstojník (zástupce velitele 21. pluku) obsazení muničního skladu v Adamově, když sám napochodoval před obrněný transportér sovětské armády a odmítl mu vstup,“ píše se v jeho profilu na webu Senát PČR. V tehdejší politické situaci to znamenalo jediné, Kváč byl po srpnové okupaci propuštěn z armády. Po revoluci byl v roce 1990 rehabilitován a zároveň mu byla propůjčena hodnost plukovníka.
Stříbrná medaile Senátu se při příležitosti svatováclavského svátku udělovala potřetí. Loni ji dostali desetibojaři Roman Šebrle a Robert Změlík, před dvěma lety také svěřenkyně Miroslava Kváče Jarmila Kratochvílová. V pátek byli za sportovní úspěchy oceněni také biatlonisté Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec. Medaili si dále odnesly osobnosti z oblasti vědy a kultury, například neuroložka Miluše Havlová a divadelník Ladislav Smoček, ale třeba i podnikatel a mecenáš Karel Velan nebo učitelka mateřské školy Martina Zbytková za záchranu dvou dětí ze studny.