Senzačně pátý Maslák, Klučinová v rekordu 7.
Češi v akci
Skvělou tečku za dalším povedeným dnem české výpravy učinil Pavel Maslák. Přes nevýhodnou první dráhu se svěřenec Dalibora Kupky dokázal ve finále čtyřstovky prosadit na páté místo a na jeho štítě zůstal mimo jiné obhájce titulu z Tegu a úřadující olympijský vítěz James z Grenady. Kromě toho 22letý rodák z Havířova zopakoval český rekord 44.91, se kterým sem přijel do Moskvy (zaběhl jej v rozběhu na OH v Londýně) a za tím semifinálovým zůstal jen sedm setin. (Rozhovor s Pavlem je zde.)
Pro titul si suvérenně dofinišoval Američan LaShawn Merritt ve světovém čase roku 43.74 a zítra si tak zopakuje pocit na nejvyšším stupni, který na MS zná z Berlína 2009. Úspěch čtvrtkařů USA podtrhl druhým místem McQuay díky osobnímu rekordu 44.40, Karibik tentokrát uspěl "jen" díky Santosovi z Dominikánské republiky (44.52), jenž o dvě setiny rozesmutnil belgické dvojče Jonathana Borleé.
Třetí sedmé místo pro českou výpravu vybojovala sedmibojařka Eliška Klučinová. Svěřenkyni Františka Ptáčníka k tomu pomohl český rekord 6332 bodů, který stvrdila osobním rekordem 2:12.50 v závěrečné půlce. Kromě toho si vylepšila absolutní statistiky na překážkách, které zaběhla za 13.97, vyrovnala se jim ve výšce, v níž skočila 186, a své letošní maximum posunula v kouli na 14.19. Ve zbylých disciplínách zůstala spíše u svého průměru - dvoustovka 24.91, dálka 612, oštěp 45.76. Vlastní národní rekord z loňského Kladna posunula o 49 bodů, na medaili jich ztratila 145. "Mám úžasný pocit," radovala se 25letá rodačka z Prahy. "Směju se, co jsme doběhly. Úžasná radost. Už jen předvést český rekord na vrcholné akci, to se jen tak nestane. Navíc jinde než na Kladně – jsou lidi , kteří tam chtěli uspořádat mistrovství světa, protože jen tam umím podat výkon. Tak doufám, že to sledovali," usmívala se Eliška, která v Kladně atleticky vyrůstala a dosud lámala rekordy jen tam. "Tady podmínky pro vícebojaře nejsou ideální, vstáváme zbytečně brzo, končíme pozdě. Jela jsem sem jako sedmnáctá s tím, že bych mohla být tak patnáctá. Tohle jsem vůbec nečekala," komentovala překvapeně svůj nejlepší výsledek na vrcholné akci. "Dneska dálka nebyla povedená, oštěp taky ne, tak jsem si říkala, že bych se mohla pokusit udržet tak to osmé místo, v český rekord jsem moc nevěřila. Kdybyste mě viděli na startu půlky, bylo to hrozný. Nečekala jsem, že poběžím takhle rychle. Nemůže vyjít každá disciplína, víceboj je o tom, co komu nevyjde, mě holt nevyšly dvě tři disciplíny, ale tady je to kouzlo, že se to dá dohnat," uzavřela Klučinová.
Mistryní světa se stala 30letá Ganna Melničenková, pro niž bylo dosavadním nejlepším výsledkem na světové akci šesté místo na MS v Berlíně (jinak má bronz z HME). Ukrajinka, která v sezoně vyhrála mj. víceboj v Kladně, si posunula osobní rekord na 6586 bodů. Stříbro do rodiny Eatonových přidala Kanaďanka s rodným příjmením Theisenová, rovněž za OR (6530). Bronz uhájila Schippersová v národním rekordu Nizozemska (6477).
Jiřina Svobodová obsadila ve finále tyčky dělené osmé místo za 455 skočených napodruhé, předtím zvládla 430 i 445 napoprvé. "Dnes jsem vstala a říkám si: jo, bude to dobrý. Přijedu sem a jako kdyby mě došla energie, v rozeskakování jsem nebyla schopná dát jediný normální pokus. Jakoby mě někdo přecvakl, nevím co se stalo, najednou jsem byla úplně jiný člověk," kroutila hlavou svěřenkyně trenérů Lubenského a Ptáčníka. "Kvalifikace super, a finále, který by mělo být uvolněnější, bez nervů, jsem nějak nezvládla. Možná právě proto...asi se potřebuju brutálně vynervovat, aby ty výkony za něco stály," uvažovala Jiřina. "455 – to je letos takový můj průměr. Dnes byly super podmínky, nefoukal žádný extra vítr, vše perfektní, ale bohužel, nohy mi neběžely, nevím proč. Pokazila jsem si to sama, osmé místo ale není špatné. Na to, jak šla moje sezona od desíti k pěti, je to docela hezké zakončení. Výkon sice nic moc, ale umístění jde," uzavřela Ptáčníková.
Bitva o medaile byla v režii favoritek. Nejsilnější se v bouřlivé domácí kulise ukázala být Jelena Isinbajevová, která jako jediná zdolala 489 cm, následné pokusy na světovém rekordu 507 už nebyly úspěšné. Pro 31letou Rusku je to na půdě mistrovství světa výjimečný návrat, zlato získala naposledy v Ósace před šesti lety. Sklonit se před ní musely jak olympijská vítězka Suhrová, tak dosavadní suverénka sezony Silvaová. Obě zdolaly 482, Američanka však napodruhé, Kubánka napotřetí.
Zlato, stříbro, bronz bez našich
Keňa se poprvé dočkala zlata v ženském stýplu a návdavkem stříbra, když finále mistrovství světa díky nejrychlejšímu závěru ovládla Milcah Chemos Cheywaová za 9:11.65, o necelou vteřinu před krajankou Chepkuruiovou. Bronz si s minimálním odstupem vysloužila nejlepší z trojice Etiopanek Asefaová.
Napínové představení připravili divákům půlkaři. Pro titul si nakonec ze složité pozice na šestistovce doběhl favorizovaný Etiopan Mohammed Aman, když měl závěrečnou rovinku jasně nejrychlejší a cílem proběhl za 1:43.31. Stříbro pro USA vybojoval Symmonds o 24 setin zpět, do půlvteřiny za vítěze se vešel i Souleiman z Džibutska - stal se tak po dvakrát stříbrném maratonci Salahovi druhým medailistou na MS z tohoto afrického státečku.
Mistrem světa v hodu diskem se stal potřetí v řadě Němec Robert Harting, zatím je ale co do počtu titulů stále "jen" na půli cesty ke svému krajanovi, šestinásobnému králi MS Riedelovi. Nynější vládce sektoru rozhodl o svém triumfu ve čtvrté sérii hodem dlouhým 69.11 m, jeho jediný vážnější konkurent, Polák Malachowski, zůstal nakonec o tři čtvrtě metru zpět (68.36). Bronz visel v Moskvě nízko, za 65.19 jej sebral Estonec Kanter a získal tak svou pátou medaili z MS.
Do finále Hejnová
Suverénka letošní sezony na 400 m překážek Zuzana Hejnová pokračovala v drcení soupeřek také v semifinále mistrovství světa, i tentokrát si v závěru mohla dovolit zvolnit. Přesto z toho byl pro svěřenkyni Dalibora Kupky nejrychlejší čas kola - 53.52. "Ani jsem nechtěla běžet tak rychle, to tak nějak samo," usmívala se v cíli. "Cítila jsem se mnohem líp než včera, tím, že to bylo až večer, a i z mítinků jsem zvyklá běhat v těchto hodinách. Běžela jsem opravdu lehce a doufám, že ve finále poběžím třeba nejlepší letošní čas, což bych chtěla. Ještě jsem pošetřila síly, poslední stovku jsem neběžela tak, jak umím, zase jsem se dívala na tabuli, jak to vypadá. Dneska jsem chtěla běžet plynule, nesebere to tolik sil, včera jsem musela hodně drobit. Jsem na tom dobře, budu se soustředit sama na sebe a věřím tomu, že můžu běžet hodně rychle. Finále bude určitě hodně náročné," shrnula své bezprostřední pocitiy 26letá rodačka z Liberce, která má nyní dva dny připravit se na finále. "Psychicky jsem na tom líp (než loni) a vidím, že holky ze mě mají respekt, tak se mi do závodu nastupuje líp. Finále bude velký boj, Lashinda bude možná nebezpečnější než Draytonová, šetří se a pak to bouchne," uvažuje Hejnová.
Denise Rosolové se semifinálová čtvrtka s překážkami nevydařila. Svěřenkyni Martiny Blažkové nevycházel optimálně krok, v cíli se pak nedostala mezi přímo postupující a ani čas 55.15 na udržení se v soutěži nestačil. Skončí celkově jedenáctá. "Jsem smutná, kdo by nebyl. Ale na to, že to běhám druhý rok, tak dobrý, holky to trénují strašně dlouho. Dneska jsem porazila Anťuchovou, olympijskou vítězku, tak aspoň něco," těšilo 26letou rodačku z Karviné. "Kdybych nedělala tolik chyb v poslední rovince, tak jsem postoupit mohla. Chtěla jsem jít ještě osmou překážku na patnáct kroků, tak jsem kroky na natahovala, až jsem si poskočila a to mě asi rozhodilo. Všichni říkají, že osmá překážka rozhoduje, tak dneska rozhodla," říkala Denisa. "Možná jsem tou pauzou trošku ztratila závodní rytmus, ale na tohle se vymlouvat nemůžu. Bylo to jen deset dní výpadku, takže si nemyslím, že by to bylo nějak zásadní. Letos jsem s tím bojovala od začátku," vzpomněla nevydařenou úvodní čtvrtku překážek v Kladně, "Doufám, že příští sezonu začnu lépe a potrápím i Zuzu. Přesto jsem si i tady věřila, že jsem schopna běžet čas na hranici 54. Třeba si to nechám na příští rok," přála si Rosolová.
Z bojů o některou z medailí vypadla také olympijská šampionka Anťuchová z Ruska, která skončí až na 14. místě, ze hry je také někdejší vicemistryně Evropy, Bulharka Stambolovová.
Semifinále bez našich
Pád jednoho favorita, jinak postup všech papírově očekávaných a rychlé časy - tak by se dalo charakterizovat mužské semifinále 400 m překážek. Světového výkonu roku 47.73 dosáhl Kubánec Cisneros, pádem na konci první zatáčky skončil šampionát pro Američana Jacksona.
Semifinále ženské patnáctistovky nepřineslo žádné veliké překvapení, snad jen že Španělka Rodríguezová neobhájí bronz z Tegu. Úřadující šampionka Simpsonová (USA) i lídr tabulek Aregawiová (SWE) postoupily, nejlepších časů dosáhly Buckmanová (AUS) a Kipyegonová (KEN) - 4:04.82 vs. 83.