Senzační, nejen britský večer
Sedmibojařka Jessica Ennisová potvrdila, co už bylo prakticky jasné po oštěpu - stala se první britskou atletkou, která na domácích hrách (tedy i s ohledem na Londýn 1948) získala zlatou medaili. A učinila tak stylově, vyhrála závěrečnou osmistovku za 2:08.65 a složila britský rekord 6955. Není divu, že 80tisícový dav málem zboural stadion. V uctivé vzdálenosti za Ennisovou se odehrála dramatická bitvo o stříbro i bronz, do které se nakonec přimotala i zpětvzatá diskvalifikace. Její aktérka, Němka Schwarzkopfová, byla nakonec tou nejšťastnější s 6648 body, o stupínek níž se postavila úřadující mistryně světa Černovová z Ruska se ztrátou 20 bodů. Černého Petra tak vytáhla Ukrajinka Josipenková, která zůstala od medaile deset bodů . Na dohled pak ještě byly Litevka Skujytéová a Francouzka Nana Djimou Idaová ...
Eliška Klučinová nakonec uzavřela na pěkném osmnáctém místě, zatím nejlepším z českých reprezentantů, kteří již své soutěže dokončili. Svěřenkyni Martiny Blažkové pomohla ke konečnému součtu 6109 bodů i slušná půlka 2:16.08 (letos jeji nejrychlejší). "Byla to pro mě velká zkušenost, věřím, že na příští olympiádě to bude lepší," uvědomovala si s úsměvem Klučinová, která nicméně měla vyšší ambice. "Jela jsem sem pro český rekord, ale už po kouli bylo jasné, že to nevyjde. Zranění kotníku po Helsinkách mě přeci jen trochu zbrzdilo, ale vymlouvat se nechci. Závod jsem si ale užila, atmosféra byla skvělá a moc se mi líbí, když divácí povzbuzují jako mě dnes na dálce," uzavřela Eliška.
Jen pár minut po triumfu Ennisové přišla další radost pro nabité tribuny. Greg Rutherford úspěšně završil svou bitvu v dálkařském sektoru, zlato by získal i svým druhým pokusem (821), on ale ještě doslova odskočil soupeřům ve čtvrté sérii díky výkonu 831 cm. Drama se odehrávalo o zbylé stupínky: už už to vypadalo, že vše rozhodne čtvrtá série, kdy zapsali své nejdelší pokusy v centimetrových odstupech Američan Claye (812), Švéd Torneus a Němec Bayer. Tento scénář však odmítl o sérii dál Australan Watt, překonal Claye - jak jinak - o centimetr a stříbro stvrdil nejdelším posledním pokusem 816.
Britský večer završil na desítce Mo Farah (na foto jeho rodina, která mu navzdory bezradným organizátorům přišla pogratulovat). Ve strhujícím závěrečném okruhu stupňoval tempo až do posledního metru a přes snahu soupeřů měl domácí vytrvalec prostor i na vítězné gesto. Čas nového šampiona : 27:30.42. Farahovi nejlépe sekundoval mladší z bratrů Bekelů Tariku, nakonec se však musel nečekaně sklonit ještě před Američanem Ruppem. Na nepopulárním čtvrtém místě skončil obhájce, Bekele starší - Kenenisa. Medailisté se jen o setinu nevešli do jedné vteřiny.
Mnozí asi čekali na ženské stovce opakování souboje z loňského mistrovství světa v Tegu. Nikoli, ani Jeterová, ani Campbell-Brownová. Olympijskou šampionkou se po čtyřech letech stala znovu Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryceová, která časem 10.75 stvrdila své letošní tabulkové postavení (10.70 v Kingstonu - kontinentální rekord). Světová šampionka skončila druhá o tři setiny, druhou z Jamajčanek dělil od Jeterové stejný odstup. Šestice sprinterek se dostala pod 11 vteřin, i poslední finalistka však od této mety zůstala pouhou setinu. Na minulých hrách stříbrná Jamajčanka Stewartová zůstala v semifinále.
Ještě než začaly boje na olympijském stadionu, absolvovali v ulicích Londýna svůj 20km závod chodci - a jeho výsledky jsou bez přehánění senzační. Olympijským šampionem se stal zítra teprve 20letý čínský reprezentant Ting Čchen, jenž navíc zašel olympijský rekord 1:18:46. Jeho krajané málem dokonali triumf "říše středu", překazil jim to však další mladík, Erick Barrondo z Guatemaly, jen o rok starší než vítěz. Bronz bral asi nejznámější z Číňanů a vítěz letošního světového poháru Čen Wang před Cchaj Ce-linem. Zcela pohořeli Rusové, došel pouze Krivov, a to v poli poražených, Kanajkin (stříbrný z MS) byl diskvalifikován a vítěz předešlých třech vrcholných podniků, včetně minulé olympiády v Pekingu Borčin nedokončil poslední dva kilometry (na 18. km byl druhý).
O úroveň výš se posunula výkonnost diskařek. Obhájkyně titulu Američanka Brown-Traftonová by s výkonem z Pekingu nebrala ani medaili, hodila však ještě méně a skončila osmá. Na zlato by musela dokonce vylepšit svůj kontinentální rekord 67.74 z května. Titul si totiž vysloužila Sandra Perkovičová, která si o něj řekla chorvatským rekordem 69.11. Vyrovnaná bitva o stříbro vyzněla pro Rusku Piščalnikovou (67.56), čínskou mistryni světa Jen-feng Li předčila o čtvrtmetr.
Kvalifikační boje
Na 400 m překážek žije naděje Američanů na zopakování plné obsazení kompletních stupňů vítězů jako před čtyřmi lety, o medaile poběží obhájce Taylor, bývalý mistr světa Clement i třetí do party Tinsley (nahradil v Pekingu bronzového Jacksona). Nejrychlejší však byl nejstarší z finalistů Felix Sánchez z Dominikánské republiky, který vylepšil o dvě setiny výkon roku na 47.76.
Žádné velké překvapení se nekonalo na čtvrtce žen, kde si finálovou účast zajistily adeptky nejvyšších příček, překvapivě nejlepšího času 49.81 však dosáhla Ruska Krivošapková.