Šest českých postupů na MSJ

pátek 20. srpna 2021
Třetí dopolední program na MSJ v Nairobi byl na českou účast bohatý. Závodilo hned osm našich nadějí. Šesti z nich se podařilo postoupit do dalšího kola. Svou soutěž zahájil desetibojař František Doubek.

Velmi solidně zahájil soutěž desetibojařů František Doubek. Úvodní stovku zvládl za 10.93. Jeho osobní rekord je jen o tři setiny lepší. V dálkařském sektoru byl pak nejdelší jeho třetí pokus, kdy dolétl na 719 centimetrů. V kouli pak zaznamenal 14.96 a po třech disciplínách figuruje na průběžném druhém místě s mezisoučtem 2522 bodů. Na vedoucího Belgičana Jente Hauttekeeteho ztrácí 110 bodů. Třetí je zatím Španěl José San Pastor, jenž zatím posbíral 2444 bodů.

Juniorský vicemistr Evropy na dvoustovce Eduard Kubelík skvěle vystupňoval svůj běh a mohl se těšit z přímého postupu do semifinále v čase 20.92. Jediným přemožitelem mu byl Dán Tazana Kamanga-Dyrbak (20.53). V rozbězích na 200 metrů juniorek byly úspěšné obě naše závodnice. Barbora Šplechtnová si doběhla pro pohodlný postup z druhého místa v čase 23.92. V jejím běhu byla rychlejší pouze stříbrná olympijská medailistka Christine Mbomaová za 23.23. Tereza Lamačová skončila ve svém běhu pátá, když zvládla zatáčku s rovinkou za 24.23. Na přímý postup nedosáhla, ale semifinále poběží také. Vítězkou jejího rozběhu byla další namibijská favoritka Beatrice Masilingiová v čase 22.65.

Dvojnásobnou postupovou radost nám přinesly rozběhy na 110 metrů překážek juniorů. Velkého zadostiučinění dosáhl Tomáš Oberndorfer. Před několika týdny v Tallinnu závod nedokončil kvůli kolizi na překážce. Tentokrát měl vynikající zejména druhou polovinu trati a cílem proběhl na třetí přímo postupové pozici v čase 13.95, což je jen pět setin za jeho osobním rekordem. Záhy nato zaklekl do bloků Štěpán Schubert. Po slabším startu musel ztrátu stahovat a na přímý postup nedosáhl, ovšem kvalitním časem 13.77 se do dalšího kola také dostal a potvrdil pak papírové předpoklady. Jasně nejrychlejší byl francouzský favorit Sasha Zhoya za 13.12.

Velmi slušně měla na stovce překážek k postupu našlápnuto také Ester Bendová. Ještě v polovině trati se pohybovala na pozici, která by jí zajistila přímý postup do semifinále. Pak ale bohužel přišel osudný kontakt se sedmou překážkou, po němž následoval pád a Ester do cíle nedoběhla. Nejrychlejší rozběhový čas 13.30 zaznamenala evropská šampionka této kategorie Ditaji Kambundjiová ze Švýcarska.

Úspěšně kvalifikační vystoupení za sebou má kladivářka Barbora Štejfová. Hned svým prvním pokusem poslala své náčiní do vzdálenosti 59.45, čímž zaostala jen necelého půl metru za kvalifikačním limitem. Zároveň se jedná o její nový osobní rekord, který si posunula o 17 centimetrů a zahází si světové juniorské finále.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová