Šestero českých postupů

čtvrtek 8. července 2021
V průběhu dopoledního programu prvního soutěžního dne na mistrovství Evropy do 23 let v Tallinnu se představilo celkem 16 českých reprezentantů. Šesti z nich se podařilo postoupit do dalších bojů.

V rozbězích na 400 metrů žen si obě naše favoritky s přehledem pohlídaly postup do semifinále. Lada Vondrová ovládla svůj běh v čase 53.03. Barbora Malíková finišovala na druhé příčce s vypuštěným závěrem za 53.09. Třetí zástupkyně Věra Holubářová doběhla při své premiéře na velké mezinárodní akci ve svém rozběhu pátá, což bylo mimo postupové pozice a čas 54.92 bohužel na semifinále nestačil. Z Estonska si tak odveze dvacáté místo. Nejrychlejší rozběhový čas měla na svědomí Švýcarka Silke Lemmensová, která vylepšila národní rekord své země v této kategorii na 52.73.

Na mužské čtvrtce se podařilo z českého tria postoupit pouze Matěji Krskovi. Ten zaklekl do bloků v posledním z pěti rozběhů a závod dokončil na třetí přímo postupové pozici v čase 47.15. Daniel Lehar zvládl jeden okruh za 47.70 a byl šestadvacátý. Hned za ním se umístil Jakub Majerčák, jenž však výkonem 47.72 příliš neztratil na svůj osobní rekord.

Napínavý průběh kvalifikace koulařů se šťastným koncem prožil David Tupý, když po dvou nepříliš vydařených pokusech ve třetí sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 18.11 a vybojoval poslední postupovou pozici pro večerní finále. Za tím jen těsně zaostal jeho tréninkový parťák ze skupiny Petra Stehlíka Tadeáš Procházka, jenž byl třináctý v novém venkovním osobáku 18.06 a postup mu tak právě o jednu pozici unikl. Nejdelší pokus Jakuba Héži měřil 16.98, což v celkovém hodnocení stačilo na 24. místo.

Dvoutřetinovou postupovou úspěšnost jsme měli v rozbězích závodu žen na 400 metrů překážek. Tabulkově nejvýše postavená česká závodnice Nikoleta Jíchová si doběhla pro přímý postup v novém osobním rekordu 57.14. Své maximum z MČR ve Zlíně srazila o tři setiny. Jako druhá finišovala ve svém běhu také Barbora Veselá. Její čas měl hodnotu 58.18 a také ona poběží v zítřejším semifinále. Totéž se bohužel nepodařilo Kristýně Korelové. Ta si poradila s tratí za 59.58 a byla 26., což je dvě místa od postupu.

Na čtvrtce překážek mužů usilovali o postup dva čeští borci. Filip Ličman si časem 51.66 vylepšil o dvě setiny své kariérní maximum. Na semifinále to ovšem nestačilo a v závěrečném pořadí bude osmnáctý. Michal Husek běžel na velké mezinárodní akci poprvé a byl z toho čas 52.39 a 26. příčka. Nejrychlejší byl Nizozemec Ramsey Angela za 50.26.

Krátce po vydatné bouřce, která měla za příčinu hodinové přerušení dopoledního programu, odstartovala do svého rozběhu na 100 metrů Johana Kaiserová. Do cíle se předkláněla na sedmé pozici v čase 11.83, a to bylo od postupu do dalšího kola poměrně daleko. Novým osobním rekordem 11.30 se blýskla Polka Klaudia Adamková.

Z kvalifikace diskařek odcházela zklamaná Barbora Tichá. Ta bohužel zapsala tři křížky a zůstala tak bez měřeného pokusu. Naopak naprosto bez problému postoupila hlavní kandidátka na mistrovský titul Jorinde van Klinkenová z Nizozemska (61.97).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman