Šestero českých triumfů na MJO

pondělí 6. června 2022
Na pražské Julisce se uskutečnil 29. ročník Memoriálu Josefa Odložila. Hned šesti českých atletům se na něm podařilo zvítězit. O domácí primáty se postarali Jakub Vadlejch, Nikola Ogrodníková, Amálie Švábíková, Radek Juška, Petr Svoboda a Diana Mezuliáníková.

Oštěpař Jakub Vadlejch je na Julisce doma, a tak chtěl ukázat, že zde si rozhodně prvenství vzít nenechá, což dokázal naprosto suverénním způsobem, když si své páté vítězství na Memoriálu Josefa Odložila vyházel parádním výkonem 85.50. Všech pět jeho měřených pokusů šlo za 80 metrů, zatímco žádný z jeho soupeřů to nedokázal ani jednou. Druhý Lotyš Patriks Gailums zapsal nejlépe 79.61. Třetí Vítězslav Veselý si posunul sezónní maximum na 78.90.

Překážkář Petr Svoboda v minulosti už několikrát potvrdil, že Odložil je jeho srdcovou záležitostí a letos se mu zde opět nebývale zadařilo, jelikož zahájil letošní sezónu pod otevřeným nebem vskutku ve velkém stylu, když získal své třetí prvenství na tomto mítinku v čase 13.47. Dvě setiny za ním se předkláněl Shane Brathwaite z Barbadosu (13.49) a třetí byl Brazilec Gabriel Constantino za 13.53. Ženské krátké překážky vyšly nejlépe Američance Jade Barberové v čase 13.05. Helena Jiranová byla třetí za 13.42.

Český dálkařský rekordman Radek Juška si přivezl osmimetrovou formu z Ostravy i do Prahy. Tentokrát dolétl v druhé sérii na 801 centimetrů a ukořistil tak už své čtvrté vítězství na Memoriálu Josefa Odložila v řadě. Ostatní soupeři se na něj dívali s úctyhodným odstupem. Nejblíže byl Izraelec Aviram Schwarzbard (768).

Další domácí primát přidala na ženské půlce Diana Mezuliáníková, která svedla strhující souboj s Maďarkou Biankou Bartha-Kériovou. K radosti diváků na tribunách z něj vyšla vítězně právě naše reprezentantka, a to navíc v novém osobním rekordu 2:01.14. Svůj čtyři roky starý čas ze Štětína vylepšila o 22 setin. Maďarka byla o čtyři setiny zpět (2:01.18).¨

V soutěži tyčkařek potvrdila roli favoritky Amálie Švábíková. Svěřenkyně Štěpána Janáčka hned napoprvé překonala 450 centimetrů. Jak se později ukázalo, právě tímto pokusem si zajistila vítězství. Stejnou hodnotu zdolala také Ukrajinka Jana Hladičuková, pro níž se jednalo o vyrovnání osobáku. Další postupnou hodnotu Švábíková vynechala a následně si nechala na stojany nastavit 465 centimetrů. I přes velmi nadějný poslední pokus jí tato meta prozatím odolala. Skvělé vystoupení za sebou má také čtvrtá Zuzana Pražáková, která se díky novému osobáku 440 centimetrů posunula na dělené sedmé místo českých historických tabulek.

V oštěpu žen navázala v rámci memoriálu Dany Zátopkové na své prvenství z roku 2020 Nikola Ogrodníková. Tentokrát si zajistila triumf hodem na 62.65 a potvrdila tak vyrovnanou výkonnost. Za šedesát metrů se dostala ještě olympijská šampionka z Ria Chorvatka Sara Kolaková, když si hodila sezónní maximum 60.32. Dalšího posunutí osobáku dosáhla pátá Nikol Tabačková, která se postupně přibližuje šedesátce. Její nejdelší pokus na Julisce měřil 58.67.

Vít Müller bojoval na čtvrtce překážek až do samotného závěru o vítězství. To mu až na cílové šachovnici vzal Brit Seamus Derbyshire, který triumfoval v čase 49.53. Müller si vylepšil sezónní maximum na 49.63. Martin Tuček byl pátý za 50.35 a vynikající vystoupení předvedl sedmý Vojtěch Cihlář, jenž se díky osobáku 51.90 kvalifikoval na juniorský světový šampionát.

V závodě žen na 400 metrů překážek se dařilo Nikoletě Jíchové. Svěřenkyně trenéra Jindřicha Šimánka dokonce v závěru mohutně stahovala vedoucí britskou favoritku Jessicu Turnerovou. To se jí nakonec těsně nepodařilo, ale druhé místo a nový osobní rekord 55.73 se rozhodně počítá. Kariérní maximum z nedávného mítinku v rakouském St. Pöltenu srazila o dalších sedm setin. Vítězná Turnerová zaběhla 55.63. Nový osobák 56.01 si vytvořila také třetí Slovenka Daniela Ledecká.

Soutěž koulařů se koná jako memoriál Jaroslava Brabce. Jeho letošním vítězem se stal ve svém sezónním výkonu 21.02 Rumun Andrei Toader. Druhý skončil Ital Nick Ponzio a přes dvacet metrů se dostal ještě třetí Polák Jakub Szyszkowski (20.09). Tadeáš Procházka obsadil páté místo za 17.48.

V hlavní memoriálové disciplíně 1500 metrů mužů jsme byli v minulosti zvyklí na rychlejší časy, než jakých dosáhli závodníci letos. O to dramatičtějším byl ovšem finiš, ve kterém měl nejvíce sil Etiopan Wegene Addisu, jenž vyhrál v čase 3:37.93 před Francouzem Quentinem Tisonem (3:38.07) a Maďarem Istvánem Szögim (3:38.34). Z českých běžců dosáhl nejvyššího umístění šestý Jan Friš (3:40.32). Z velkého osobního rekordu 3:46.21 a splněného limitu pro start na MSJ v Cali se radoval desátý Pavel Vinduška.

Nejdelší běžeckou distancí byl závod mužů na 3000 metrů překážek, kde zvítězil Alžířan Bilal Tabti v čase 8:28.88 před Španělem Abouzouhairem Abdelhakimem (8:32.10) a Maďarem Istvánem Palkovitsem (8:34.79). Za touto trojicí finišoval na čtvrté pozici Damián Vích, který přidal další čas pod 8:40. Časomíra v cíli mu ukázala 8:38.99.

Ve výškařském sektoru se tři závodnice dokázaly přenést přes 187 centimetrů, a tak musel o vítězce rozhodovat zápis. Jediná Finka Ella Junnilaová zdolala tuto hodnotu hned napoprvé, což jí přisoudilo vítězství. Za ní se seřadily Ukrajinka Julia Čumačenková a Řekyně Taťána Gusinová. Michaela Hrubá skončila šestá za 180.

Na čtvrtce mužů dokázal jediný Belgičan Dylan Borlée stlačit svůj čas pod 46 vteřin a zaslouženě tak bral vítězství v čase 45.80. Až téměř do posledních metrů s ním držel krok druhý Němec Marvin Schlegel (46.11). Z českého tria si vedl nejlépe čtvrtý Michal Desenský za 46.71.

Na dvoustovce obsadily všechny pomyslné medailové příčky britské závodnice. Vyhrála Beth Dobbinová za 23.04 před reprezentačními kolegyněmi Amou Pipiovou (23.45) a Desiree Henryovou (23.47). Nejlepší Češkou byla čtvrtá Nikola Bendová (23.58).

Finále mužské stovky bylo bez české účasti a nejrychlejším závodníkem na nejkratším sprintu byl Američan Cravont Charleston v čase 10.11 před Britem Ojiem Edoburunem (10.27) a Brazilcem Felipem Bardim (10.29).

Dukla mítink

Už předprogram Memoriálu Josefa Odložila nabídl vyrovnaný rekord mítinku. Vítězný Francouz Thibaut Collet se díky úspěšnému skoku na 582 centimetrech zařadil na vrchol této statistiky po bok Poláka Piotra Liska a Němce Raphaela Holzdeppeho. Nejlepším českým závodníkem byl šestý Matěj Ščerba za 535 centimetrů.

Na juniorské stodesítce překážek byl k vidění nový národní rekord. Stalo se tak zásluhou jabloneckého Štěpána Schuberta, jenž prolétl rovinku s ploty v čase 13.52, čímž srazil třináct let starý rekordní zápis Martina Mazáče o 9 setin. Hluboko pod čtrnáct vteřin se dostal také druhý Šimon Weiser (13.78).

Čtvrtku žen ovládla nejmladší závodnice z celého startovního pole, kterou byla Lurdes Gloria Manuel. Velký talent této disciplíny už má splněný limit na mistrovství Evropy v dorostu v Jeruzalémě a na Julisce příliš nezaostala ani za limitem na MSJ v Cali, když zvládla jeden okruh v novém osobním rekordu 54.14. Druhá byla v sezónním maximu 54.39 Nikola Bisová před členkou zlaté štafety z ME do 23 let v Tallinnu Verou Holubářovou (54.60). Stejnou disciplínu mužů vyhrál Filip Šnejdr za 47.67.

Řady limitářů pro Cali rozšířil půlkař Jiří Pavel Češka. Svěřenec trenéra Václava Janouška využil skvělé práce zkušeného vodiče Jana Sýkory a poprvé v kariéře stlačil svůj čas pod 1:50. Osobní rekord si vylepšil téměř o dvě vteřiny na 1:49.08 a poměrně pohodlně vyhověl nominačnímu požadavku pro start na globálním vrcholu své kategorie. Ženskou předprogramovou půlku vyhrála v osobáku 2:07.40 Jana Matějková.

Vůbec svůj první letošní start si odbyl už v předprogramu spoludržitel českého rekordu na stovce Dominik Záleský. Překvapivě však nezvítězil, ale musel se spokojit s druhým místem za 10.50. Životní sprint totiž předvedl Stanislav Jíra, jenž si i v poměrně silném protivětru -1.2 m/s vylepšil osobní rekord o celých 17 setin na 10.47. Na dvojnásobné trati byli nejrychlejší Ondřej Macík (21.07) a Barbora Šplechtnová (23.94).

Béčkový běh na 400 metrů překážek ovládla Ester Bendová, která dosáhla dalšího vylepšení kariérního výkonu na 58.15. Mezi muži vyhrál Erik Jelínek za 52.10.

Soutěž trojskokanek opanovala ve svém sezónním maximu 13.26 Linda Suchá. O deset centimetrů méně zapsala druhá Emma Maštalířová (13.16).

Celý předprogram uzavřely štafety na 4x100 metrů. V té mužské sice proběhlo cílem jako první naše mužské áčko, ale následně bylo diskvalifikováno za přeběhnutí a z vítězství se tak radovali Ukrajinci v čase 39.85. Štafety žen byly ryze českou záležitostí a nejrychlejší bylo áčko v čase 44.75.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska