Šestero světových výkonů v Nairobi
Nejočekávanějším vrcholem mítinku byla mužská stovka s domácí hvězdou Ferdinandem Omanyalou. Tomu se v Nairobi daří. Právě na tomto stadionu vytvořil před dvěma lety časem 9.77 africký rekord a skvěle si vedl i tentokrát, když si v mírném protivětru dosprintoval pro další primát v letošním nejlepším světovém výkonu 9.84 a obhájil tak vítězství z loňského ročníku Kip Keino Classic. Pod deset vteřin stlačil svůj čas i druhý Američan Kenny Bendarek (9.98). Ve stejné disciplíně žen byla podobně dominantní Twanisha Terry ze Spojených států, která si po Gaborone připsala druhé vítězství při africké zastávce v rámci zlatého seriálu World Athletics. Časomíra v cíli jí ukázala 10.86. Při tomto běhu ovšem foukal do zad až příliš silný vítr o hodnotě +2.6 m/s.
Parádní úroveň měla mužská půlka. Vítězný Emmanuel Wanyonyi posunul hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu téměř o dvě vteřiny na 1:43.32. Zároveň se pro tohoto stále ještě devatenáctiletého borce jednalo o nové kariérní maximum, díky kterému se stal šestým nejrychlejším juniorem historie. Hluboko pod 1:44 se dostal i druhý Wyclife Kinyamal (1:43.66). Třetí byl zkušený Timothy Cheruiyot za 1:44.99. Závod žen na 800 metrů opanovala dle očekávání bronzová medailistka z MS v Eugene Mary Moraa v čase 1:58.85.
Úspěšnou závodní premiéru pod otevřeným nebem si v letošní sezóně odbyla ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh, která se druhým skokem úspěšně přenesla přes rovné dva metry a vyhoupla se do čela letošních průběžných světových statistik, kterým doposud kralovaly Australanka Nicole Olyslagers a Vashti Cunningham ze Spojených států se 198 centimetry. Rekord mítinku Britky Laury Zialor posunula Mahuchikh o devět centimetrů.
Letošní nejrychlejší světový čas byl k vidění i v mužském závodě na 1500 metrů. Jeho novým autorem je teprve osmnáctiletý Keňan Reynold Cheruiyot, jenž je momentálně leaderem průběžných tabulek díky osobáku 3:32.02. Navíc ho mohl těšit skalp zkušeného krajana a bronzového s MS v Eugene Abela Kipsanga (3:32.70). Velmi překvapivou vítězku měla ženská patnáctka, kde kralovala Uganďanka Janat Chemusto, která si posunula kariérní maximum na této distanci o neuvěřitelných čtrnáct vteřin na 4:01.79.
Letošní nejlepší světový výkon padl i v kladivářském kruhu, kde si poprvé v této sezóně zazávodil olympijský šampion z Tokia Wojciech Nowicki. Polský favorit potvrdil papírové předpoklady, když jasné zvítězil pokusem na 79.78. Mezi ženami hodila nejdále Američanka Janee Kassanavoid (74.25).
Nejrychlejší mužský stýpl dosavadní sezóny zaběhl časem 8:08.45 vítězný Keňan Amos Kirui. Závod žen na 3000 metrů překážek vyhrála v sólo běhu světová rekordmanka Beatrice Chepkoech za 9:13.52.
Skvělou formu opět ukázala extravagantní Američanka Sha´Carry Richardson. Ta si pro start v Nairobi zvolila dvoustovku a výsledkem byl nový rekord mítinku 22.07. Z dosavadního maxima Namibijky Christine Mboma ukrojila víc než tři desetiny, a to i s vypuštěným závěrem, když si posledních padesát metrů neodpustila sérii vítězných gest. Na mužské dvoustovce obhájil prvenství z minulého roku Kanaďan Aaron Brown za 20.12.
Mezi nejpřekvapivější vítěze mítinku patřil belgický oštěpař Timothy Herman. Ten se do té doby ve své kariéře dostal pouze jednou přes osmdesát metrů, ale v Nairobi zaznamenal životní hod, když se jeho oštěp zapíchl až na 87.35, čímž vytvořil nový rekord mítinku a zařadil se na třetí místo letošních světových tabulek za Neeraje Chopru a Jakuba Vadlejcha. Osobní maximum si posunul téměř o sedm metrů a porazil i dvojnásobného světového šampiona Andersona Peterse, jenž zapsal nejlépe 85.72.
Zambijský čtvrtkař Mzala Samukonga přímo šokoval v Gaborone časem pod 44 vteřin a za touto hranicí příliš nezaostal ani v Nairobi, kde jasně zvítězil v novém rekordu mítinku 44.25. Druhý byl Michael Norwood ze Spojených států za 44.68.