Sifan Hassan psala historii

Soňa Maléterová
neděle 11. srpna 2024
Atletické soutěže na olympiádě v Paříži uzavřel ženský maraton, ve kterém zvítězila v novém rekordu her Nizozemka Sifan Hassan. Tereza Hrochová doběhla šestadvacátá. Moira Stewartová dokončila závod jako šestašedesátá.

Ženský olympijský maraton měl řadu favoritek a na startu se sešla skutečně hvězdná sestava. Nechyběly ani dvě české reprezentantky Tereza Hrochová a Moira Stewartová. Zatímco Hrochová nás reprezentovala už před třemi lety na olympiádě v Tokiu (Sapporu), pro Stewartovou se jednalo o první start pod pěti kruhy.

Po úvodních deseti kilometrech figurovaly naše závodnice v početné skupině běžkyň mezi čtvrtou a pátou desítkou průběžného pořadí se ztrátou přibližně deseti vteřin na čelo. Na metě půlmaratonu čítala vedoucí skupina pořád ještě dvacet závodnic. V ten moment běžely naše reprezentantky společně na 32. a 33. místě a půlkou trati proběhly v mezičase 1:14:15, což bylo o necelou minutu později než favoritky.

Po pětatřiceti kilometrech už byla situace v boji o medaile o poznání zajímavější, protože v něm zůstalo už jen pět závodnic a společnost to byla vskutku elitní. Nechyběla v ní etiopská světová rekordmanka Tigst Assefa, její krajanka Amane Shankule, která loni ovládla mistrovství světa, zkušená a veleúspěšná Keňanka Hellen Obiri, pětinásobná olympijská medailistka Sifan Hassan z Nizozemska a další rychlá keňská reprezentantka Sharon Lokedi. Co se týká českých závodnic, Tereza Hrochová se postupně prokousávala průběžným pořadí nahoru a byla třicátá, zatímco Moira Stewartová se propadala a figurovala na 53. pozici.

Z vedoucí pětice jako první odpadla Amane Shankule a kilometr a půl před cílem už nevydržela nastavené tempo ani Sharon Lokedi. Souboj o titul byl pak napínavý až do samotného konce. V závěrečných stovkách metrů svedly strhující finiš Tigst Assefa se Sifan Hassan. Své rychlostní předpoklady potvrdila Nizozemka a proběhla cílem jako olympijská vítězka v rekordu her 2:22:55. Předešlý zápis Etiopanky Tiki Gelany z olympiády v Londýně 2012 vylepšila o dvanáct vteřin.

Sifan Hassan se tak zařadila mezi běžecké legendy olympijských her. Stala se totiž první ženou, která získala olympijské tituly na tratích 5000 metrů, 10 000 metrů a v maratonu. Těch prvních dvou dosáhla na minulých hrách v Tokiu. Celkem už má ve své sbírce šest olympijských medaili ve čtyřech disciplínách, což nemá obdoby. Stejně jako před třemi lety si z klání pod pěti kruhy odveze tři cenné kovy. Kromě maratonského zlata brala ještě bronzy na tratích 5000 a 10 000 metrů.

Pro stříbrnou Tigst Assefu se jedná o vůbec první olympijskou medaili. Na Hassan nakonec ztratila časem 2:22:58 jen tři vteřiny. Bronzem potvrdila svůj úspěšný přechod z dráhy na silnici Keňanka Hellen Obiri, která byla na předešlých dvou olympiádách stříbrná v závodech na 5000 metrů. Olympijský bronz bere za 2:23:10.

Tereza Hrochová se v závěru ještě dokázala propracovat přes několik soupeřek a cílem proběhla jako 26. v čase 2:30:00 a oproti minulé olympiádě si o dvaatřicet příček polepšila. Moira Stewartová se závodem protrápila k 66. místu za 2:38:07.