Siláci jdou do boje
Jakmile odbije v Česku půlnoc, vyrazí do ulic v japonské Ósace 94 běžců na královskou trať o délce 42 195 m. O dvě hodiny a něco později už budou jejich maratonky ukrajovat poslední metry na oválu stadionu Nagai. Symbolicky i de facto tak pozvou diváky na přehlídku atletických výkonů nejvyšší kvality, která se bude po devět dní odehrávat za jeho zdmi.
Jako první zde začne soutěž koulařů. Vrhá se souběžně ve dvou kvalifikačních skupinách a v obou má Česká republika zástupce. Otočkář Antonín Žalský se v „áčku“ utká s takovými borci jako Joachim Olsen či Adam Nelson, na Petra Stehlíka zase čeká Reese Hoffa, Ralf Bartels či Daniel Taylor. Skupiny čítají 19, resp. 20 závodníků a jako kvalifikační limit pro přímý postup byla stanovena hranice 20,20 m. „Nemyslím, že bude nutné vrhnout tolik. Na posledních pěti velkých soutěžích stačilo na postup poslat kouli za 20 metrů,“ ví zkušenější z českého dua Petr Stehlík. Antonín Žalský přidává ještě jednu zaručenou cestu do finále. „Okousat prsty patnácti soupeřům,“ hlásí v očividné nadsázce. Pak přeci jen slevuje: „Nebo fakt hodit těch dvacet.“
Vedle soupeřů si oba musí poradit s další překážkou - počasím. Teplota v Ósace dlouhodobě neklesá pod 35 st. Celsia, což v kombinaci s velkým vlhkem vytváří prostředí nápadně připomínající saunu. Stehlík zná prý horší podmínky, Žalský už tak smířlivý není, kvůli pocení se sedmikilové náčiní hůře ovládá. „Je to docela síla, ale nějak se s tím musím vyrovnat. Asi se zkusím vypotit už před soutěží, držet se co nejvíc ve stínu a mezi pokusy odpočívat, ale stejně mi nějaká vlhkost na ruce zůstane,“ říká sedmadvacetiletý vrhač.
Oba si pak sodně postěžovali na koulařské kruhy, které je čekají. „Je to keckožrout,“ vystihl Žalský a Stehlík doplnil. „Vážně, povrch je strašně hrubý. Na velké soutěži jsem takto špatný ještě neviděl. Leda že by pršelo, pak by to byla naopak výhoda.“
Pro oba české vrhače by bylo úspěchem postoupit z kvalifikace, Stehlíkovi se to již několikrát povedlo (naposledy v Aténách 2004), Žalský na své premiérové finále teprve čeká. Dočkat se může zítra, boj o medaile je na programu od 13:40 hod SELČ (posunuto o 20 minut oproti původnímu plánu).
V pořadí třetí a poslední vavříny úvodního dne se budou rozdělovat mezi vytrvalkyně na 10 000 metrů. V této disciplíně se pozornost soustřeďuje především na Tiruneš Dibabaovou, která ohlásila útok na double (po desítce by ráda zlato i z poloviční trati). Jenže konkurence se rozhodně nesmíří s rolí přihlížejících a Etiopanku nečeká lehký úkol. Po hlavních soupeřkách se nemusí ohlížet daleko. Jednu z nich, Ejegayehu Dibabaovou, má přímo v rodině.
Mezi vrcholy začátku mistrovství pak jistě bude patřit i sedmiboj žen, kde vládkyni posledních let Carolině Klüftové vyrostly velké soupeřky. Ruská juniorka Taťjana Černovová zazářila „větrným“ supervýkonem v Arles, Ukrajinka Ljudmila Blonská zase nedávno složila nejvyšší bodový součet roku. Napínavý souboj titánek začne zítra souběžně s kvalifikací koule ve 3 hodiny ráno SELČ.