Šilhanová rozhodla drama rekordem mistrovství

sobota 27. srpna 2016
Rekord šampionátu Rebeky Šilhanové a čtvrté tituly pro Zdeňka Stromšíka a Lucii Koudelovou. To jsou nejvýraznější počiny prvního dne mistrovství republiky do 22 let na Kladně.

Dramatický souboj nabídla soutěž tyčkařek. Rebeka Šilhanová a Amálie Švábíkova bojovaly o titul na výšce 430 centimetrů. Ani jedna však ve třech pokusech úspěšná nebyla. Rozhodlo až rozeskakování a v tom byla úspěšnější Šilhanová, která 430 čtvrtým pokusem překonala a stanovila tak nový rekord šampionátu. "Byl to opravdu dlouhý a namáhavý závod. Zvlášť když bylo takové horko. Amálka mě opravdu potrápila. Dlouho jsem se v závodě rozeskakovala a nejlepší to bylo právě v jeho závěru. Jsem spokojená," řekla svěřenkyně Boleslava Patery. Stříbro tedy "zbylo" na Amálii Švábíkovu, která zdolala nejlépe 420 centimetrů. "Byl to strašně zdlouhavý a unavující závod. Síly ubývaly rychle. Stříbro beru jako velký úspěch. Sezóna je dlouhá a už se cítím unavená," řekla. Bronz získala pro domácí barvy Nikola Pöschlová za rovné čtyři metry.

Na rekord mistrovství útočila ve výšce i Lada Pejchalová, která ho loni v Hodoníně vyrovnala. Nakonec jí výška 186 centimetrů odolala, přesto brala zlato za 183 a obhájila tak mistrovský titul. "Momentálně převládá spíše zklamání, protože jsem pomyšlela na rekord mistrovství. To horko bylo dnes šílené, ale za titul jsem samozřejmě ráda," uzavřela své hodnocení. O tři centimetry méně skočila stříbrná Nikola Strachová. Bronz si na krk pověsila plzeňská Denisa Majerová (173).

Nejrychlejší ženou na nejkratším sprintu na 100 metrů se stala Nikola Bendová z Olympu Praha, když si dosprintovala pro zlato v čase 11.58, jedinou setinu za osobním rekordem. "Byl to super závod. Běžela jsem nad očekávání a cítila jsem se dobře i když dnes je opravdu horko. Snad budu i zítra pokračovat v dobrých výkonech," nechala se slyšet. Těsný souboj o druhé místo vyzněl lépe pro Kateřinu Vávrovou z Uherského Hradiště (11.88), která byla v cíli o setinu rychleji než Kristýna Kobiánová z USK (11.89).

Na stejné distanci mužů si připsal svůj  čtvrtý titul Zdeněk Stromšík. Jeho vítězný čas měl hodnotu 10.53 a s přehledem porazil druhého Marcela Kadlece (10.67) i třetího Štěpána Hampla z Kolína (10.69). "S umístěním jsem spokojený, ale s časem příliš ne. Propadl jsem na startu a poté mě stálo hodně sil, abych se dotáhl dopředu. V cíli jsem se cítil, jak kdybych doběhl čtvrtku," dodal teď již čtyřnásobný šampion.

Také překážkářka Lucie Koudelová rozšířila svou sbírku dvaadvacítkových titulů na čtyři. Na Kladně jednoznačně opanovala závod na 100 metrů překážek v čase 13.43. "Čekala jsem lepší čas, podmínky byly skvělé, i když se před startem otočil vítr. Chtěla jsem se důstojně rozloučit z kategorií dvaadcacítek, což se nakonec podařilo." Pod čtrnáct vteřin se dostala ještě Kateřina Dvořáková z Dukly (13.95). Třetí skončila její oddílová kolegyně Tereza Semecká (14.19).

David Sklenář je věkem ještě junior, ale přesto byl nejrychlejším mužem na stodesítce překážek, když měl nejlepší závěr závodu a proběhl cílovou šachovnící za 14.29. "Začátek mi příliš nevyšel. Srovnal jsem se až v druhé polovině závodu. Přeci jen celou sezónu běhám na juniorských překážkách, takže si ty mužské potřebuju ještě vyběhat. Stále je na čem pracovat," přiznává. I přes kolizi na poslední překážce udržel druhé místo Jan Doležal z Olympu (14.51), jen o tisícinky zpět byl Jindřich Večeřa z Olomouce (14.51).

Rovných pět metrů stačilo k vítězství v tyčkařském sektoru Matěji Ščerbovi z Ústí na Labem. Následně se ještě pokoušel o vylepšení osobního rekordu na hodnotě 511, kde již úspěšný nebyl. "Skálalo se mi skvěle. První tři výšky jsem dal na první pokus, takže se mi podařilo ušetřit síly. Na 511 chybělo trošku štěstí. Ještě potřebuji zapracovat na technice," uznal. Na stříbrný stupínek vystupal Ondřej Kopecký z Pardubic za 471 a bronz připadl jabloneckému Davidu Fischerovi za stejný výkon.

Mistrem republiky v dálce mužů se stal Jakub Rusek z Dukly. Jeho radost byla o to větší, že vyhrál v novém osobním rekordu 738 centimetrů. "Mám obrovskou radost. Vyhrál jsem zlato a ještě k tomu jsem skočil po dvou letech osobák," neskrýval nadšení. Druhý byl Vilém Stráský za 715 a třetí příčku obsadil Jan Doležal (710).

Nejlepší výkon sezóny 211 centimetrů vynesl mistrovský titul výškaři Matiáši Daleckému z Kolína. "Mohu být maximálně spokojený. Měl jsem naštípnutý kotník, takže takový výkon je pro mě překvapení." O jednu postupnou výšku níže zvládl stříbrný Josef Adámek (208). Z bronz se radoval Jan Štěpánek ze Svitav (202).

Kladivářským mistrem republiky se stal Jaroslav Lauterkranc, který se hodem 61.01 jako jediný dostal přes hranici šedesáti metrů a o jednu příčku si oproti loňskému roku polepšil. "Za dnešní výkon jsem rád. Celá sezóna byla taková utrápená, takže mě těší, že se mi zadařilo alespoň tady," zhodnotil. Stříbro bral Adam Holeček (59.58). Bronz putuje do Turnova zásluhou Josefa Egrta (58.24).

V oštěpu mužů se dokázal přes 70 metrů dostat jen jediný borec a byl jím hlavní favorit Jan Kubeš z Dukly. Jeho vítězný pokus z páté série měřil 70.29. "Mám letos problémy s ramenem, takže nemohu moc trénovat techniku a v závodě je to znát. I dnes mě rameno ze začátku bolelo, ale poté se to rozházelo." Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Jan Michalec (68.77) a bronzový Marek Šanko z pořádajícího oddílu (68.27).

Dvojnásobný důvod k radosti měla vítězka oštěpu Martina Píšová z SK ZŠ Jeseniova, protože vyhrála a navíc poprvé v kariéře se dostala přes padesát metrů. Její vítězný hod měřil 50.15. "Jsem opravdu překvapená. Takový výkon jsem nečekala, ale jeden pokus ulétl, z čehož mám obrovskou radost." Trošku zklamaná byla stříbrná Tereza Vytlačilová z USK (49.23). Třetí byla Kateřina Klailová z Plzně (46.82).

Trojskokankám kralovala Anna Zekuciová z Plzně, která doskákala na 12.03 a stříbrnou Terezu Edlovou z Kotlářky (11.63) za sebou nechala o čtyřicet centimetrů. O další čtyři centimetry zpět zůstala bronzová Veronika Matulková (11.59). "Nemohu být nespokojená. Měla jsem angínu a brala antibiotika. Vedro mi ani tak nevadilo, ale hodně se točil vítr," řekla.

Trochu překvapivou vítězku měl závod na 5000 metrů žen. Mistryní republiky se totiž stala Tereza Hrochová, která na této trati debutovala a hned si doběhla pro zlato v mistrovském závodě v čase 18:24.63. "Nemohu tomu uvěřit. Nikdy jsem pětku neběžela. Celou dobu jsem se držela na druhém místě a poté začaly soupeřky odpadat, tak jsem nastoupila," prozradila svůj jednoduchý vítězný recept.

Na stejné distanci mužů si doběhl pro zlato Jáchym Kovář z Dukly v čase 15:07.44 před Josefem Havlíčkem ze Slavie (15:08.09) a Dominikem Sádlem z Nového Města nad Metují (15:10.00).

Program prvního dne uzavřely štafety na 4x100 metrů. V té mužské ukořistili titul sprinteři ze Škody Plzeň (41.94), kteří těsně uhájili vedení před štafetou Liberce (41.96). Třetí byla Slavia (42.52). Mezi ženami se radovaly sprinterky USK Praha (46.95). Stříbro vybojovaly dívky z Dukly (47.32) a bronzové byly zástupkyně Slavie (48.68).

Petr Jelínek, foto: E. Erben