Šilhanová šestá, Vytlačilová 11. a svěťák číslo 2

pátek 25. července 2014
Mistrovství světa juniorů má za sebou program třetího dne, z českého pohledu vyšperkovaný dvěma finálovými účastmi našich atletek.

Z toho globálního jím byl bezpochyby druhý světový rekord šampionátu, postaral se o něj Francouz Wilhelm Belocian, který se jako první junior dostal pod třináct vteřin, a to o jednu setinu (+0.5). Výtečně běžel také stříbrný Jamajčan Mason, 13.06 je druhý čas v historii této úrovně překážek (99 cm); další sprinteři už ztratili více než tři desetiny.

O dosavadní nejlepší nemedailový výsledek výpravy v Eugene se postarala šestým místem Rebeka Šilhanová. V tyčkařském finále tentokrát nepostupovala tak snadno jako v kvalifikaci, když poprvé zaváhala už na své základní výšce 395 cm. Následně si však svěřenkyně trenérů Žižky a Patery poradila napoprvé s 410 i 420 cm a další komplikace přišly až na 425, kde ale zabojovala a poslední třetí možnost využila. O pět centimetrů výš, tedy úrovni, kterou dosud Rebeka zdolala jen jednou, už neuspěla. Svou suverenitu z první fáze soutěže si podržela Ruska Lutkovská, která sice nepostupovala zcela čistě (křížek na 435), ale medailových 445 zvládla napoprvé a rekord šampionátu 450 (vyrovnaný Švédky Bengtssonové z Barcelony) už jako jediná.

Ve finále oštěpu se Tereze Vytlačilové nepodařil podobný kousek jako v kvalifikaci. Svěřenkyně Jaroslava Kacálka začala podstatně lépe, úvodní hod 49.75 se jí ale již nepodařilo zlepšit (další pokus: 48.13 a x). Pro užší finálovou osmičku bylo třeba dostat se minimálně za 52 metrů, Tereza tak skončila jedenáctá. Pozici nejlepší oštěpařky kvalifikace se nepotvrdila Polla Andrejczyková, která dokonce skončil bez medaile pátá. Titul si po zásluze vybojovala Ruska Staryginová, svým posledním hodem v soutěži si vylepšila letošní maximum na 56.85 a o 15 cm porazila Švédku Flinkovou.

Cesta českých čtvrtkařů překážkářů skončila v semifinále poté, co se jim nepovedo zopakovat rozběhové časy. Rychlejší byl tentokrát Lukáš Hodboď, který ztratil od prvního kola po výkonu 52.75 tři desetiny a patří mu celková osmnáctá příčka. Martin Tuček běžel o vteřinu pomaleji a s 53.17 mu v konečném účtování bude patřit dvacátá pozice. Poslední postupující mezi nejlepší osmičku dosáhl času 51.39; bahrajnský borec Khamis vylepšil národní rekord oproti rozběhu o více než vteřinu na 49.94 a opět dominoval.

Ve hře o finále byla také hladká čtvrtkařka Helena Jiranová, dopadla velmi obdobně, když i ona ztratila oproti úvodnímu kolu (55 setin) a po 55.06 obsadí 19. příčku. Poslední vstupenka do bojů o medaile se udílela za výkon 53.94, z pozice lídra do ní vstoupí Kubánka Casanovová (52.45).

Z rozběhů 400 metrů překážek prošla do semifinále obě želízka v ohni. Jak Jana Reissová, tak Lenka Svobodová postoupily přímo na základě umístění mezi prvními čtyřmi ze svých rozběhů. Podle dosažených výkonů – Reissová 59.14, Svobodová 59.97 – se řadí na devátou, respektive osmnáctou pozici. Nejrychlejší bylo v této fázi duo Američanek Millerová a Littleová, které se obě dostaly pod 58 vteřin.

O senzaci se postarala na půlce Keňanka Wambuiová, která triumfovala v osobním rekordu 2:00.49, Islanďanka Hinriksdóttirová závod po příliš ostrém tempu (56.3 první čtvrtka) nedokončila. Domácí publikum potěšila na trojce Američanka Cainová triumfem v osobáku 8:58.48. Suverénně si se soupeři poradil na čtvrtce Cedenio z Trinidadu a Tobaga, po 45.13 porazil nejbližšího soupeře o vteřinu. Překvapení na patnáctistovce nepřipustil Keňan Sawe, jenž kraloval po výkonu 3:40.02. V kouli se prosadil s obří, takřka dvoumetrovou převahou Polák Bukowiecki poté, co 6kg náčiní poslal do vzdálenosti 22.06. V dálce se prosadili asijští atleti v čele s čínským duem, z něhož byl lepší Wang s 808 (+1.5).

Probíhaly také další kvalifikační boje. Na dvoustovce do nich vstoupili nejlépe Švédka Ekelundová větrným časem 22.97 (+2.5) a domácí Friday s 20.35 (+1.8) s Britem Somersem – 20.37 (+1.9). Mezi kladiváři zvládl nejlépe první kolo Maďar Pasztor s 79.26, mezi trojskokankami pak Francouzka Dallová díky národnímu rekordu 13.77 (0.0). Oba rozběhy stýplu se dostaly pod 10 vteřin, v tom o něco málo rychlejším vyhrála Keňanka Chepngetichová (9:52.63).