Šínová a Dvořáková královnami mistrovské soboty

sobota 8. února 2020
Druhým soutěžním dnem pokračovalo v Atletické hale Otakara Jandery mistrovství České republiky ve vícebojích. Tereza Elena Šínová ozdobila zisk juniorského mistrovského titulu novým národním rekordem své kategorie. Mezi ženami zvítězila Kateřina Dvořáková. Soutěži mužů prozatím dominuje Adam Sebastian Helcelet.

Pro Terezu Elenu Šínovou byl letošní vícebojařský šampionát vůbec druhým závodním startem v tomto roce. Svěřenkyně trenéra Ladislava Kárského však ukázala, že je připravena perfektně. Nejenže se jí podařilo úspěšně obhájit mistrovský titul z loňského roku, ale svůj zlatý úspěch navíc ozdobila novým juniorským národním rekordem v pětiboji, který má nyní díky ní hodnotu 4177 bodů. Dosavadní historické maximum Michaely Hejnové z roku 1999 posunula o 21 bodů. Zároveň také vylepšila rekord mistrovství, který měla do dnešního dne v držení Jana Novotná, která v sezóně 2017 zvítězila za 4116 bodů. A jaká byla vůbec cesta Šínové za rekordním zápisem? Na překážkách se reprezentantce Atletiky Jižní Město nezadařilo úplně dle představ, když proběhla cílem jako druhá v čase 8.67. Zklamání z první disciplíny si však vynahradila hned v té druhé, kterou je skok vysoký, kde se poprvé v kariéře dokázala přenést přes 180 centimetrů. Následně příliš nezaostala za osobákem ani ve vrhu koulí, kde zapsala 11.35. V dálkařském sektoru pak byla jedinou šestimetrovou závodnicí, jelikož dolétla na 602. Závěrečnou osmistovku zvládla v čase 2:25.92. Oproti loňsku si o jednu příčku polepšila letos stříbrná Kateřina Tamchynová. Závodnice z AC Pardubice poskládala 3738 bodů. Chrudimská Klára Bažoutová přidala k loňskému dorosteneckému bronzu i letošní juniorský za 3717 bodů. Tamchynová byla nejrychlejší překážkářkou za 8.55. Bažoutová pro změnu vrhla z celého startovního pole nejdále koulí (11.84).

V mistrovském klání žen to dlouho vypadalo, že si pro své premiérové zlato mezi dospělými dokráčí Jana Novotná. Po úvodních čtyřech disciplínách byla ve vedení, čemuž napomohl hlavně vyrovnaný osobní rekord na šedesátce překážek 8.51 a také povedená dálka, kde skočila 616 centimetrů. Bohužel právě v dálkařském sektoru se při rozcvičování udeřila do hlavy, a přesto, že celou soutěž odskákala, do závěrečné osmistovky již odstartovat nemohla. Ve výsledkové listině tak u jejího jména svítí DNF. Mistryní republiky se nakonec stala v novém osobním rekordu 4147 bodů Kateřina Dvořáková, která tak zopakovala svůj zlatý úspěch z roku 2017 a zařadila se svým výkonem na deváté místo historických tabulek MČR. Svůj rok starý osobák z mezistátního utkání v Cardiffu si vylepšila o 66 bodů. Na své kariérní maximum útočila také stříbrná Barbora Zatloukalová. Součtem 4029 bodů za ním zaostala pouze o sedm bodů. Oproti tomu bronzová Denisa Majerová se z nového osobního maxima mohla radovat, když posbírala 3926 bodů. Zatloukalová a Majerová se na mistrovské stupně vrátily po třech letech, akorát si prohodily pořadí. Vůbec nejkvalitnější bodový součet pak posbírala Lucia Vadlejch ze Slovenska. Svěřenkyně trenéra Františka Ptáčníka startovala mimo soutěž a získala 4442 bodů. Blýskla ze zejména novým osobákem na šedesátce překážek (8.46) a také kvalitním dálkařským zápisem 634 centimetrů.

Mužský sedmiboj je prozatím v režii Adama Sebastiana Helceleta. Ten nezískal v průběhu prvního dne pouze v jediné disciplíně dílčí prvenství, když doběhl na šedesátce druhý v čase 7.11. Rychlejší byl pouze Vilém Stráský (7.09). V dalších třech částech soutěže byl na vrcholu výsledkové listiny. V dálce zaznamenal hned prvním pokusem 728 centimetrů. V koulařském sektoru měl pro změnu nejdelší poslední pokus, když jeho náčiní dopadlo na rovných 15 metrů. Ve výšce se pak přenesl přes 201 centimetrů, což zvládl už jen Ondřej Kopecký. Do druhého soutěžního dne tak bude Adam vstupovat jako vedoucí muž průběžného pořadí s mezisoučtem 3328 bodů. V pořadí ho následují druhý Ondřej Kopecký (3154 bodů) a třetí Jiří Sýkora (3123 bodů).

Soutěži juniorů po první dni jasně dominuje favorizovaný František Doubek. Svěřenec trenéra Ruckého byl nejlepší v úvodních třech disciplínách. Nejprve si zaběhl nové kariérní maximum na šedesátce časem 7.07. Následně přidal další osobák a také letošní nejlepší dorostenecký výkon v dálce, když dolétl na 724 centimetrů. Svým soupeřům pak nedal šanci ani v koulařském kruhu, kde zapsal 14.10, což bylo o více než dva metry dále než zbytek startovního pole. Do druhého dne tak bude atlet AC Jablonec vstupovat s luxusním náskokem 391 bodů, když jeho konto momentálně činí 3194 bodů. Po výborné výšce (198 centimetrů) přenocuje na druhé pozici olomoucký Jonáš Pospíšil (2803 bodů). Třetí je prozatím vítkovický Martin Vaněk (2716 bodů).

V kategorii dorostenců je situace po čtyřech disciplínách o něco napínavější. Vedoucí příčku drží František Bucha z Kotlářky s mezisoučtem 2799 bodů. Výrazně k tomu přispěl nejlepší dálkařský počin z celého startovního pole 663 centimetrů. Průběžně druhý je Tomáš Koza z Plzně (2692 bodů), jenž si připsal dílčí prvenství ve výškařském sektoru za 186 centimetrů. Bronzovou pozici okupuje turnovský Jakub Šafář (2658 bodů), jenž byl nejrychlejší na hladké šedesátce časem 7.33. Navíc je excelentním tyčkařem, takže se od něj dá v průběhu druhého dne očekávat silný atak.

V kategorii žáků měl Filip Svoboda z Nové Včelnice po prvním dni na čele pohodlný náskok 266 bodů a ten si průběhu toho druhého s přehledem udržel. Díky tomu se mohl radovat ze suverénního zisku mistrovského titulu. Součtem 4298 bodů se zařadil na devátou příčku historických statistik žákovského národního šampionátu v hale. Také stříbrná pozice se oproti první polovině závodu nezměnila, když si tento cenný kov na krk pověsil Roman Kadavý z Liazu Jablonec za 4034 bodů. Mezi oddíly s medailovým ziskem se zařadil také SK Jeseniova Praha. Stalo se tak zásluhou Jana Auředníka, jenž posbíral 3856 bodů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová