Škrobáková do semifinále, středotraťaři končí

Škrobáková do semifinále, středotraťaři končí
Aktuality
pondělí 6. srpna 2012
V Londýně pokročil program k dalším kvalifikačními bojům, z českých atletů prošla dál překážkářka Škrobáková, naopak půlkař Holuša i mílařka Čapková v rozbězích skončili.

Lucie Škrobáková si zajistila z třetího, přímo postupového místa účast v zítřejším semifinále 100 m překážek. Svěřenkyně trenérky Jany Jílkové si navíc vylepšila svůj nejlepší čas sezony na 13.01 (vítr -0.3 m/s). "Letošňák byl nastavený přeci jen trochu jinde vzhledem k tomu, že jsem byla zraněná," uvědomovala si Škrobáková, která kvůli natrženému svalu začala závodit až v polovině června. "Doufám, že jsem to za ten měsíc všechno dohnala. Cíl jsem si tu už splnila, uvidíme, jak to bude vypadat zítra. Kdyby se povedlo vylepšit osobák, bylo by to skvělý. Ale to by asi muselo foukat dva metry do zad," říkala s úsměvem česká rekordmanka s časem 12.73, která byla překvapená nabitým 80tisícovým stadionem již na kvalifikace. "Jsem už na třetí olympiádě a už to se mnou tolik nedělá, ale musím říct, že fakt koukám, kolik tu je lidí," dodala Škrobáková. Rozběhy ozdobila mistryně světa a vedoucí žena tabulek Australanka Pearsonová, jejíchž 12.57 je nerychlejších v této fázi soutěže v historii olympijských her. Naopak ze hry je druhá žena sezony Jamajčanka Foster-Hyltonová, která si závod zkazila kontaktem s překážkou.

Půlkař Jakub Holuša skončil v Londýně stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu před branami semifinále. V posledním sedmém rozběhu se svěřenec Dalibora Kupky držel na čtvrtém, pátém místě, nakonec zůstal těsně za přímo postupující trojicí a čas 1:46.87 nestačil na další kolo o půl vteřiny. "Je to pro mě zklamání, chtěl jsem z rozběhu postoupit. Bohužel se to podruhé na olympiádě nepovedlo," litoval Holuša po závodě. "Jako chybu, kterou si uvědomuju, byla asi první dvoustovka, kde jsem se zbytečně tlačil dopředu místo toho, abych šel plynule zezadu. I když ... ono se to tempo těžko pozná. Pak už jsem samozřejmě viděl, že jsem na pětistovce pod 1:05, že je to hodně rychlé, tak jsem se snažil šetřit síly, bohužel mi to ve finiši už tak nejelo," zhodnotil se stříbrný z halového MS, který nebyl jediný z adeptů postupu, kdo v náročných, takticky vedených rozbězích neuspěl. Vypadli třeba Polák Lewandowski, Američan Robinson či Súdánec Ismail. Jako nejrychlejší se do statistik zapíše jeho krajan Kaki (1:45.51), naopak se štěstím prošel posledním časem (1:46.29) olympijský vítěz z Atén a mistr Evropy z Helsinek Rus Borzakovskij. Největší favorit, Keňan Rudisha, problémy neměl. Holuša bude klasifikován jako 27.

Ani mílařce Tereze Čapkové se do semifinále nepodařilo proniknout. Po úvodní patnáctistovce, v níž nakonec v závěru vybojovala 12. příčku, mohla svěřenkyně Jana Pernici živit teoretickou naději na postup s šestým časem mezi poraženými, zvlášť když se následující rozběh se běžel pomaleji, naděje však vzal ten poslední. "Byla to pro mě dobrá zkušenost, ale absolutně netuším, proč se mi běželo tak blbě, v Dublinu na míli se mi běželo dobře a mílí jsem probíhala 4:13. Nakonec ten čas není tak špatný, ale cítila jsem se tak na 4:30," kroutila hlavou Čapková, která běžela 4:12.15, což ji nakonec zařadí na 29. příčku. "Atmosféra byla skvělá, ale mým nohám se to nějak nelíbilo. Sice jsem se se soupeřkami držela do kilometru, ale pak zrychlily a já už se jen snažila doběhnout v nějakém slušném čase. Potěšilo mě, že jsem jich v závěru pár porazila. Myslím, že propadák to nebyl," shrnula olympijská debutantka. Radovat se mohou Slováci, kterým dál postoupila v národním rekordu 4:07.79 Klocová, nejlepšího času (4:04.55) dosáhla rovněž v běhu Čapkové Etiopanka Aregawiová.

Kvalifikace bez české účasti

O finálovou účast dopoledne bojovali také diskaři, půltuctu se podařilo překonat 65metrovou linii určující přímý postup, přičemž vůbec nejdál se dostali Estonec Kanter (66.39) a hlavní favorit na zlato Němec Harting (66.22). K radosti domácího publika byl mezi šesticí i Lawrence Okoye, naopak třeba Malachowski či Alekna museli čekat na výsledky soupeřů. Ovšem postoupili, a tak se žádný výpadek velkého favorita nekonal, snad jen Španěl Casaňas by podle letošní výkonnosti mezi dvanáctku patřil.
Něco podobného se dá říct o ženské kouli, kde si finále zajistiy největší adeptky na titul Běloruska Ostapčuková (20.76) i Novozélanďanka Adamsová (20.40) a přímo postupující doplňují Ruska Kolodková a kompletní trio Číňanek. Mezi finálových tucet vrhaček se však nevešly mistryně Evropy Němka Kleinertová, či šestá z letošních tabulek Američanka Camarena-Williamsová.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Fotogalerie