Skvělá atletika nad Seinou
Egyptská oštěpař Ihab Abdelrahman se po zdravotních potížích vrátil dlouhým hodem 87.10 m, zároveň se ujal vedení v diamantové soutěži. Z nabitého pole mu byl nejblíže Fin Pitkämäki s 86.63, osobním rekordem 84.74 se blýskl na třetím místě Němec Röhler. Nedařilo se mistru světa Vítězslavu Veselému, ač příkladně zabojoval při záchraně v soutěži v třetí sérii (78.70), nakonec ve zbývajících pokusech jedinkrát přehodil 80 metrů – o 143 cm – a to stačilo až na pátou pozici. Mezi osmičku nejlepších se po 76.44 neprobojoval další člen Železného skupiny Petr Frydrych.
Centimetrová bitva o prvenství mezi koulaři vyzněla pro Davida Storla, Němec předčil největšího amerického vyzývatele Hoffu o 3 cm (21.41 vs. 21.38). Ladislav Prášil se s nejlepším pokusem 19.90 neprosadil výše než na šesté místo, zase ale na jeho štítě zůstal čerstvý příslušník 22metrového klubu Joe Kovacs.
Paradoxně vzešel jeden z nejkvalitnějších výsledků mítinku v nediamantové stodesítce překážek disciplíně, rázně totiž vstoupil do klubu „pod 13“ Hansle Parchment. V Paříži tuto metu zdolal o šest setin a po jamajském rekordu 12.94 se z něj stal 10. nejrychlejší sprinter historie disciplíny. Osobní rekord si vylepšil i domácí Martinot-Lagarde, a to na 13.05.
Výtečnou úroveň měla patnáctistovka, pět běžkyň se vmáčklo pod 4 minuty, naturalizovaná Nizozemka Sifan Hassanová své nové vlasti vylepšila národní rekord na rovných 3:57, značku výkonu roku tím posunula o pět setin. Američanka Simpsonová, která na vítězku do posledních metrů dotírala, si vylepšila osobní rekord (3:57.22). Hluboko v poli poražených (jako 10.) dokončila vedoucí žena seriálu Aregawiová.
Hostující mílař Asbel Kiprop se postaral o nejrychlejší půlku sezóny 1:43.34, Keňan toho dosáhl v přímém souboji s dosavadním lídrem statistik Amosem z Botswany (1:43.70), který druhým místem udržel vedení v závodu o diamantovou trofej.
Řádně proměnili údaj o nejrychlejším času sezony sprinterky na stovce překážek (o 0.09 s), ač jim nikterak nepomáhal vítr v zádech. Dosavadní výkon zdolala Američanka Harrisonová časem 12.46, jenže krajanka Dawn Harper-Nelsonová byla ještě o dvě setinky rychlejší. Olympijská vítězka Pearsonová se po menším zranění vrátila k časům pod 13 vteřin, v takové konkurenci ale 12.89 nestačilo na lepší než 6. místo.
O premiérové pokoření 13 minutové hranici na pětce v sezóně se postaral Keňan Edwin Soi, metu zdolal o 18 setin. Vedení v diamantové lize si udržel dnes druhý Etiopan Alamirew.
Chorvatská výškařka Blanka Vlašičová předvedla svůj letošní premiérový dvoumetrový skok pod otevřeným nebem (v hale jej skočila při Praze Indoor). Smutnit nemusela ani Ruska Kučinová, která tuto úroveň zvládla poprvé venku.
Prvním, kdo si zajistil triumf v celém seriálu, je Renaud Lavillenie, ale byla to i podle jeho gest smutná oslava. Francouzský tyčkař vyhrál jediným zdařeným skokem na 570, ztroskotal nečekaně už na 583.
Africké stýplařky opět potrápila Američanka Coburnová, byla odměněna osobákem (9:14.12) a druhým místem. Lepší byla pouze Etiopanka Hiwot Ayalewová, která vylepšila rekord mítinku na 9:11.65.
Diskařka Sandra Perkovičová prohrála v posledních třech letech pouze dvakrát, naposledy vloni v září. V Paříži měla Chorvatka namále, ale v závěrečné sérii z pátého místa prokázala srdce závodnice a kromě prodloužení šňůry si vzala i rekord mítinku hodem 68.48.
Formu z amerického šampionátu si přenesla Sanya Richards-Rossová, triumf na čtvrtce jí vynesl čas 50.10. Lídr v boji o diamantovou trofej Jamajčanka Williams-Millsová skončila tentokrát až třetí.
Nigerijská „obojživelnice“ Blessing Okagbareová dala zapomenout na nezdar ze stovky v Lausanne a uspěla o dvě setiny v souboji s ostřílenou Američankou Felixovou v čase 22.32 (+0.4).
Na stovce se po průtazích Jamajčana Ashmeada, jenž se nemohl smířit s diskvalifikací za chybný start, dokázal nejlépe zkoncentrovat Američan Michael Rodgers, jemuž za lehkého protivětru (-0.8) změřili rovných 10 vteřin.
Vylepšené letošní osobní maximum 48.25 vyneslo Američanu Michaelu Tinsleymu vítězství i comeback do čela diamantového závodu.
Vyrovnaností série se dálkařka Éloyse Lesueurová nemohla měřit s Američankou Reeseovou (třikrát skočila za 680, nejdále 687), jenže Francouzce to ulétlo k osobnímu rekordu 692, který k triumfu stačil.
Ještě těsnější to bylo v trojskoku, o prvenství domácího Benjamina Campaoré před Američanem Taylorem rozhodl pouhý centimetr (17.12 vs. 17.11).